TİGEM’den 300 koyun açıklaması: Kimseye kayırmacılık yapılmıyor!

TİGEM, 300 koyun projesi ile ilgili bugün bir gazetede çıkan haber üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 300 koyun projesinde kimseye siyasi kayırmacılık yapılmadığı belirtildi.

TİGEM’den 300 koyun açıklaması: Kimseye kayırmacılık yapılmıyor!

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar'ın 'Böyle yüzsüzlük görülmedi: Yardımların tümü AKP'lilere!' başlıklı haberinde 300 koyun projesinde bazı iddialara yer verilmişti. Haberde geçen iddialara göre, Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde 300 koyun projesine başvuranlar arasında siyasi kayırmacılık yapıldığı, teşvikten yararlanacak 15 kişiden 14'ünün AK Parti'den milletvekili aday adayı olan SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı'nın yakın akrabası ya da ahbabı olduğu öne sürülmüştü.


OBJEKTİF KRİTERLERE GÖRE BELİRLENİYOR

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan TİGEM, haberde geçen iddiaların doğru olmadığını belirterek, “TİGEM hiçbir şaibeye, kayırmaya meydan vermeden tamamen belirlenen objektif kriterler çerçevesinde ve şeffaf bir şekilde yürütmektedir" denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Haberde yer alan ve Kurum olarak uyguladığımız bir proje kapsamında usulsüz bir şekilde birilerinin faydalandırılacağı şeklindeki iddialar tamamen asılsız olmakla beraber haberin başlığı ve veriliş şekli itibariyle de maksatlı hazırlandığı düşünülmektedir.

Habere konu uygulama, Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı, T. C. Ziraat Bankası A. Ş. Genel Müdürlüğü, TİGEM ve TARSİM tarafından imzalanan protokol kapsamında başlatılan "Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi"dir.

Projeden faydalanabilme kriterlerinde; halen küçükbaş hayvancılık yapan, küçükbaş hayvanı, ağılı, kaba yemini üretebilecek arazisi ve bulunduğu yerde yeterli merası olan üreticilerin yararlanabileceği hususları yer almaktadır.

TİGEM web sitesi üzerinden alınan taleplerin değerlendirilmesi, tamamen objektif bir şekilde bu kriterler esas alınarak yapılmaktadır. Oluşturulan liste, Ziraat Bankası tarafından kredibilite durumuna göre değerlendirilecektir. Banka tarafından uygun bulunan üreticilerden, performans kriterlerine göre elektronik ortamda yapılacak değerlendirme sonucunda asil ve yedek listeler oluşturularak kamuoyuna açıklanacaktır.

Görüldüğü üzere, değerlendirmeler yapılırken sadece objektif kriterler ölçü alınmakta, haberde iddia edildiği gibi birisinin akrabası, yakını olma gibi kıstaslara asla müsaade edilmemektedir.

Ayrıca 300 Koyun Projesi, bir hibe ya da teşvik projesi değildir. Ülkemizde hayvan varlığını artırmanın ve hayvancılık işletmelerinin uygun şartlarda güçlendirilmesinin amaçlandığı bir kredilendirme projesidir. Dolayısıyla haberde “300 koyun teşviki" ifadesi kullanılmaktadır ki; bu bile konunun hem adı hem de ne amaçla verildiği dahi bilinmeden bir haber yapıldığını göstermektedir.

Bununla beraber bu haber yapılırken, konunun asıl muhatabı olan Kurumumuzdan bilgi alınmaması da habercilik etiği açısından ciddi bir eksiklik olarak görülmektedir.

Kurumumuz, bu uygulamamızda olduğu gibi tüm uygulamalarını; hiçbir şaibeye, kayırmaya meydan vermeden tamamen belirlenen objektif kriterler çerçevesinde ve şeffaf bir şekilde yürütmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 12 Adet Yorum Yapılmış.
13 Mayıs 2018, 00:25

Ismim Yaşar

Ismim Yaşar Çelik
Tarım bakanım köyde yoksul bir çiftçilik yapan birisi umut oldunuz derken koyun yazıdır orta toprak agasınaymıs bizim 60 dağlar toprak almış bizde ödeyecek kadar verecek talep ederim
12 Mayıs 2018, 21:06

Cenankorkmaz
Ehil istiyonuz allaha şükür hep hayvancılık yapıyoruz siz verdinizmide biz bakmadik böyle bi hava atiyonuz yok koyun veriyoz yok dana veriyoruz siz hiç bir şey vermiyonuz hep elimizden aliyonuz sayın bakan bende size oy vermiyorum buda Beni Devamı..Ehil istiyonuz allaha şükür hep hayvancılık yapıyoruz siz verdinizmide biz bakmadik böyle bi hava atiyonuz yok koyun veriyoz yok dana veriyoruz siz hiç bir şey vermiyonuz hep elimizden aliyonuz sayın bakan bende size oy vermiyorum buda Benim size sözüm oy vermiyorum vermiyorum
12 Mayıs 2018, 16:49

3oo koyun

Ali
Ankarada dayısı olan varsa başvursun diyerleri hickediniyormasın
12 Mayıs 2018, 15:33

300 koyun

Bahri
Yalan talan hangisi doğru insanlar ı kaldırıyor yazık
12 Mayıs 2018, 14:18

Süleyman evran
Ben100 koyun müracat yaptım birinci elemeden geçtim ikinci elemede senin yerin dar dedjler vermediler
12 Mayıs 2018, 12:04

Torpil

Hazar
Fakir her zaman ezilmeye mahkumdur kimin torpili varsa ona verilecek 300 koyunu gine zengin alıcak araştırın alanların hangis fakirdir her işte böyle
12 Mayıs 2018, 11:03

300 koyun

Huseyin
Bende kayit oldum bana çıkmadı 40 koyunum vardı 150 adet istedim ama malesef vermediler artik akıl erdiremiyorum nasıl olduysa her türlü avantajlı yim ama çıkmadı 40 koyunla devran dönülmez sonunda onuda satarim olur biter b hayvancıl Devamı..Bende kayit oldum bana çıkmadı 40 koyunum vardı 150 adet istedim ama malesef vermediler artik akıl erdiremiyorum nasıl olduysa her türlü avantajlı yim ama çıkmadı 40 koyunla devran dönülmez sonunda onuda satarim olur biter b hayvancılık bu şekil gelişmez
11 Mayıs 2018, 22:50

Ucyuz koyun purojesi hakkinda

Nasuh aydogmus
Sayin bakanim ben kadihani saci kara koyunde ikamet ediyorum kepenegin icinde sekiz tane universitede ogrenci okutdum koyun benim icin bir sevda yuz elli koyunum var muracat ettim fakat bekliyorum haz musadan sonra cobanin piriyim ehil olana verilec Devamı..Sayin bakanim ben kadihani saci kara koyunde ikamet ediyorum kepenegin icinde sekiz tane universitede ogrenci okutdum koyun benim icin bir sevda yuz elli koyunum var muracat ettim fakat bekliyorum haz musadan sonra cobanin piriyim ehil olana verilecekse her turlu kiritere sahibim sade kapali alan kapasitem yeterli deyil onuda purojelendirdim tarim ilden izinlendirme bekliyorum saygilarimla
11 Mayıs 2018, 22:16

300 koyun

Fakir
İsmimden de anlaşıldığı gibi fakire destek yok bu 300koyunu da gene zengin alıyor yani anlayacağınız para parayı çeker fakir hala fakir
11 Mayıs 2018, 20:20

300 koyun

Murat
Sayın bakanın ilk açıklaması hastanede temizlik yapma köyüne dön 300 koyuna bak şeklindeydi Başvurularda 41 yaşsınırı vardı Başvurularda geçmişde küçük baş hayvan işletmesi şartını getirdiniz başvurularda yaşa bakılma Devamı..Sayın bakanın ilk açıklaması hastanede temizlik yapma köyüne dön 300 koyuna bak şeklindeydi Başvurularda 41 yaşsınırı vardı Başvurularda geçmişde küçük baş hayvan işletmesi şartını getirdiniz başvurularda yaşa bakılmaksızın başvurular kabul görülmüş 50. 60 70.yaşındakileredahi kabül görmüş kimse bu purojede tarafsızlık yapmadık demesin. Hepsi sadece seçim yatırımı yoksa et süt para etmiş etmemiş Nası besler bu adam bu hayvanı diye düşünmezzzlerrrr.......................

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ