TGDF Sağlık Bakanlığını göreve davet etti!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, plastik ambalajda satılan salçalar konusunda önemli bir uyarıda bulunarak, “Plastik ambalajda salça almayın. Eczanelerde salça koruyucuların satıldığını duymaya başladık. Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi.

TGDF Sağlık Bakanlığını göreve davet etti!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, Ramazan öncesi düzenlediği basın toplantısında, gıda sektöründeki gelişmeleri paylaştı, Ramazan için tüketicilere uyarılarda bulundu.

Kurdaki artış gıda fiyatlarını etkiliyor

Gıda fiyatlarındaki gelişmelerin döviz kurları, enflasyon gibi makro ekonomik verilerden ayrı düşünülmemesi gerektiğinin altını çizen Menlik, sektörün büyük bir özveride bulunduğunu söyledi. Gıda sektörünün Ramazan'a hazır olduğunu belirten İlknur Menlik, şu ifadeleri kullandı:

“Evet, markette artış var ama bunun yapısal sebeplerini çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Her şeyden önce doların geldiği seviye, maalesef enerji girdisinde hepimizi ciddi manada zorluyor. Başka sektörlerde de bu zorlanmayı görüyoruz. Yani bugün raf fiyatlarındaki artışı gözlemlememizdeki en büyük faktörün açık ara dövizdeki kur farkından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Buna rağmen en azından bizim kendi üyelerimiz büyük bir özveriyle buradaki maliyetlerini minimum düzeyle tüketiciye yansıtmaya çalışarak işlerini sürdürülebilir kılmaya çalışıyorlar.

Bu şu demek değil; 'gıdaya erişimde sorun var. Gıdamızda bir yetersizlik var' öyle bir şey yok. Gıdamız var. Biraz fiyatları artsa da var."

Tüketicilere merdiven altı ürün uyarısı

Ramazan'da artan tüketim nedeniyle nerede, nasıl üretildiği belli olmayan merdiven altı üretimlerin daha fazla piyasaya sürüldüğüne dikkat çeken TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, “Bizim sektör olarak en çok üzerinde durduğumuz konu, açık pazarlarda doğal ya da organik adı altında son derece sağlıksız gıdaların satılıyor olması. Bu ürünlerin çok daha pahalıya satıldığına da tanık oluyoruz. Bu kandırmacaya gelinmemesinde çok büyük fayda var. Ramazan ayı malum beslenme alışkanlıklarımızın değiştiği bir ay. Özellikle bitkisel ürünlerde yani yaş, meyve ve sebze mümkün olduğunca kayıtlı yerlerden alınmasını tavsiye ediyoruz. Ambalajlı gıdayı tüketmelerini öneriyoruz" diye konuştu.

Ambalajsız peynir ürünü almayalım

Özellikle süt ve süt ürünlerine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Menlik, eczanelerde salça koruyucuların satıldığına ve bunun yasaklanması gerektiğine işaret etti. Menlik, şu uyarılarda bulundu:

“Süt ve süt ürünleri grubunda lütfen açık pazarlara güvenmeyelim. Çok tehlikeli, hele ambalajsız peynir ürünü almayalım. Peynir çok riskli hastalıkları da taşıyabilen bir gıdadır. Bunu ne kadar ambalajlı tüketirsek o kadar kendimizi ve sağlığımız korumuş oluruz.

Bir önemli vurguyu da salça için yapalım; her zaman söylüyoruz. Plastik ambalajda salça almayın. Eczanelerde salça koruyucuların satıldığını duymaya başladık. Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz. Bunun yasaklanması lazım. Salça küflenmelidir. Küflenen salça, sağlıklı salçadır. Plastik ambalajda yıllarca küflenmeyen salça, sağlıklı salça değildir. Ya konserve kutuda alalım ya da cam ambalajda alalım."

“Gıda sektörü 2018'i iyi bir performansla kapatacak"

Türkiye gıda ve içecek sanayindeki gelişmeleri yansıtan bazı verileri de paylaşan İlknur Menlik, sektörün 2018'i küresel ekonomide ciddi bir sıkıntı olmazsa iyi bir performansla kapatacağını söyledi. Menlik, “İhracatta üç aylık performans güzel, bir milyar doları geçmiş durumda. 2017'yi biz 11,9 milyar dolarla kapattık. Tahmin ediyoruz, eğer küresel ekonomide ciddi bir kırılma olmazsa, çok olağanüstü gelişmeler yaşanmazsa, sektör yine aynı performansta, en azından aynı rakamla 2018 yılını kapatır" değerlendirmesini yaptı.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
10 Mayıs 2018, 08:41

Hazır gıda

Birisi
Bizim burda, pul biber, domates ve biber salçası, kurutmalık sebzeler, turşu, konserve sebzeler hep ev yapımı olduğu için sorun yok.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ