Satoğlu: Tarım sigortası ihtiyaçtır

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, tarım sigortaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Tarım sigortasının maliyet değil ihtiyaç olduğunu vurgulayan Satoğlu, milli servetin boşa gitmemesi için çiftçilerin mutlaka sigortasını yaptırmasını gerektiğinin altını çizdi.

Satoğlu: Tarım sigortası ihtiyaçtır

Satoğu, yaptığı açıklamada, Tarım Sigortaları Havuzu sistemin başlangıcından bugüne kadar geçen 12 yıllık süreçte 160 milyar liralık tarımsal varlık teminat kapsamına alındığını söyledi. Tüm tarım sigortası branşlarında 10 milyonun üzerinde poliçe düzenlendiğini bildiren Satoğlu, "11 milyonun üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan, 158 milyon dekar alan ve 8,5 milyon adet aktif arılı kovan sigortalandı. Üreticilerden 3,9 milyar lira prim toplanırken, 4,6 milyar lira hasar ödemesi yapıldı” diye konuştu.

653 MİLYON HASAR ÖDEMESİ YAPILDI

Bu yıla ilişkin hedeflerinin gerçekleşeceğini öngördüklerini vurgulayan Satoğlu, "Yılın başından bugüne kadar tüm tarım sigortası branşlarında 1,6 milyon adet poliçe üretildi. 35 milyar lira tarımsal varlık sigortalandı. Sigortalılardan 870 milyon liraya yakın prim toplandı. 22 milyon dekar alan sigortalandı. 2,8 milyona yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortalandı. Arılı kovan sayısı ise 1,6 milyon adede ulaştı. Bu yıl ürünleri, seraları ve hayvanları çeşitli risklerden ve doğal afetlerden ötürü zarar gören üreticilerimize 653 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde 469 milyon lira daha ödeme gerçekleştireceğiz. Sonuç olarak 1,1 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
15 Kasım 2018, 16:42

Tarsim genel müdürünün sigortanın gereksiz olduğunu söyleyecek hali yok ya
15 Kasım 2018, 07:50

fettah
anladık emin olun çiftçinin siğorta yapacak parası yokki
14 Kasım 2018, 19:28

Yani

Ciftçi
3,9milyon poliçe düzenleyip 4,6milyon ödeme yapıldı yüzde elli devlet destegide etti7,8 milyon 4,6milyon dağıtıldı kalan 3,2 milyon 1milyon masraf kaldı 2,2milyon cümlenize haram zıkkım olsun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ