Öztürk: 'Helal konusunda duyarlı olmaktan uzaklaştık!'

Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansında bir konuşma yapan Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, helal haram sorumluluğunun sadece kişiye özgü bir durum olmadığını, tüm insanların ortak sorumluluğu olduğunu kaydederek, "Vahametin farkında değiliz. Bilinçli bir toplum, bilinçli bir tüketici değiliz. Helal konusunda duyarlı olmaktan uzaklaştık" eleştirisinde bulundu.

Öztürk: 'Helal konusunda duyarlı olmaktan uzaklaştık!'

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) ile Dünya Helal Vakfı tarafından düzenlenen “Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı”nın 10'ncusu İstanbul'da gerçekleştirildi. Konferansa Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk'ün yanı sıra bir çok ülke temsilcisi katıldı.

Konferans'ın açılış programında bir konuşma gerçekleştiren Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Dünya Helal Konseyi'nin organize ettiği, GİMDES ve Dünya Helal Vakfı'nın ev sahipliğini yaptığı 10. Uluslararası Helal ve Tayyip Ürünler Konferansı'nda olmaktan onur duyduklarını belirterek; "GİMDES ve Dünya Helal Vakfı Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer hocamız başta olmak üzere bu organizasyonda emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu konferansa hassasiyet göstererek katılan siz katılımcıları ve misafirleri selamların en güzeli ile selamlıyorum" dedi.

HELAL VE HARAM TÜM İNSANLIĞIN ORTAK SORUMLULUĞUDUR

Konuşmasında helal ve haramın sadece kişiye özel bir durum olmayıp bunun tüm insanlığın ortak sorumluluğu olduğunun altını çizen Öztürk konuşmasında şunları kaydetti: "Bugün burada insanlık ve İslam Dünyası için çok önemli bir konuyu mütalaa etmek ve değerlendirmek için bir araya geldik.

İbrahim Ethem Hazretleri şöyle der: "Kemale erenler, ancak midelerine girenlere dikkat etmekle kemale etmişlerdir."

Vahametin farkında değiliz. Bilinçli bir toplum, bilinçli bir tüketici değiliz. Helal konusunda duyarlı olmaktan uzaklaştık. Bu sebeple erdemden uzaklaştık, Allah'ın emirlerinden uzaklaştık. Allah; "Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah'a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyice temizlerinden yiyin ve Allah'a şükredin" derken; Peygamberimiz Hz. Muhammed "Şüphesiz ki helal belli haram da bellidir. Bu ikisi arasında çok kimselerin bilmedikleri şüpheli şeyler vardır. Her kim şüpheli şeylerden korunursa dinini ve namusunu korumaya talip olmuş demektir" der. Ölçülerimiz belirlenmiştir, kendimizden başlayan bu helal haram sorumluluğu sadece kişiye özgü bir durum da değildir tüm insanların ortak sorumluluğudur.

Bu sebeple öncelikle bu sorumluluğun bilincine idrakine varmış insanlar olarak burada bir araya gelmiş bulunmaktayız. Helal ve Tayyip kavramları sadece tüketim ihtiyaçlarını kapsamaz. Bilâkis Müslümanın tüm hayatını kuşatan, kuşatması gereken evrensel bir mahiyete sahiptir. Helal gıda bu evrensel mahiyetin bir basamağı bir bölümüdür. Bu amaçla yapılan konferans ve bu tarz organizasyonların önemi, sadece helal tasavvurumuzla alakalı değildir Bilakis iyiliği emretme kötülükten nehyetme ilahı düsturunun da bir gereği ve sonucudur."

BURADA OLMAYI İNSANİ VE İSLAMİ BİR GÖREV ADDEDİYORUZ

Toç Bir-Sen olarak iyiliği yaymak için düzenlenen tüm organizasyonlara destek olmayı sürdüreceklerinin de altını çizen Öztürk; "Tarım ve Orman Bakanlığı'mızın Yetkili Sendikası Toç Bir-Sen olarak bu sorumluluğun bilincinde olmakla yetinmeyip, iyiliği yaymak amacıyla düzenlenen bu yolda düzenlenen tüm organizasyonlara maddi ve manevi her türlü desteği sunmayı temel insani ve İslami bir görev addediyoruz.

Bu sebeple GİMDES ve Dünya Helal Vakfı'na taşıdıkları bu hassasiyetleri, bu hassasiyeti evrensel anlamda temsile gayret etmeleri ve bize de insani ve İslami sorumluluğumuzu yapma, yayma imkanı sağladıkları için şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum. Programın, toplantının hayırlı hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, tüm katılımcıları saygıyla selamlıyorum" dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 7 Adet Yorum Yapılmış.
01 Kasım 2018, 19:02

hepimizin bildiği fettullahçılar gizleniyor!! toçbirsen polise yardımcı olsun.
31 Ekim 2018, 02:30

Üç Maymun

Nezir GALİP
Sayın başkan sendika yöneticilerimiz illerde yapmadığı hırsızlı kalmadı, fetöcüler sendikada kamufle oldular, sen ne söylüyorsun git hemen istifa et, teşkilatların illerde boğazına kadar pisliğe batmış sen ne hava çalıyorsun
30 Ekim 2018, 16:41

Küçük memurlar hep fetöcüymüs

Mürekkep
Torpil helal mi? Fetöcülere referans olmak helal mi? Ülkücülere demokratlara alevilere iftira atmak helal mi? Fetöcü kadroya göz yunmak helal mi? Haketmeyene makam vermek, bölgecilik yapmak helal mi?
30 Ekim 2018, 11:17

Faiz,Fuhuş,Kumar,İçki,Uyuşturucu,At Yarışı,Sayısal Loto,İddaa... vs bunların hepsi haram hangisi ülkemizde yasak ! Ama sorsan müslüman ülkeyiz. Yurtdışından gelen löp etlerin ne olduğu belli değil ihaleler hileli sonra bakana soru Devamı..Faiz,Fuhuş,Kumar,İçki,Uyuşturucu,At Yarışı,Sayısal Loto,İddaa... vs bunların hepsi haram hangisi ülkemizde yasak ! Ama sorsan müslüman ülkeyiz. Yurtdışından gelen löp etlerin ne olduğu belli değil ihaleler hileli sonra bakana soruyorsun ıvır zıvır işler diyor. Bizleri yönetenlere bak hele yazıklar olsun.
30 Ekim 2018, 10:40

lafa gelince nutuk at fırsatını bulunca lüp lüp götürürsün yolsuzluğa çalışmadan alınan yüksek maaşlara niye sesin çıkmıyor
30 Ekim 2018, 09:57

Helal Duruş

Aslıhan
keşke öncelikle söyleyen söylediğini kendisi tutsa, önce en etkili ve yetkili konumdakiler örnek olacak "Helal Duruş" gösterecek! O zaman düzen düzene girer.
29 Ekim 2018, 20:33

Faizler

Çiftçi
Çiftçiden alınan faizler hakkında da konuşsanız keşke.onlarda haram.çiftçiyi banlaların,tarım kredilerin eline bırakmakta haram.gübreye yeme vs.yapılan haksız zamlarda haram.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ