Kayacan: Üretmek boynumuzun borcu

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan, taze meyve ve sebzedeki kaybın diğer tarımsal ürünlerdeki kayıpların iki katından fazla olduğuna dikkat çekerek, “Üretmek kadar pazarlamak da önemli. Önümüzdeki süreçte yükte hafif pahada ağır ürünler üretmek bizim boynumuzun borcudur" dedi.

Kayacan: Üretmek boynumuzun borcu

Bursa'da bir takım programlara katılan Kayacan, gıdalarda tarımsal üretimden tüketime kadar tüm tedarik zinciri boyunca kayıpların meydana geldiğini belirterek, "Bu kayıplar, tarımsal üretimde, taşıma ve depolamada, işleme ve paketlemede, dağıtım ve satışta en sonunda da tüketim noktasında olmaktadır. Avrupa'daki farklı gıda gruplarına baktığımızda ağırlık bazında en fazla ürün kaybının yüzde 68 ile kök yumrulu bitkilerde olduğunu görmekteyiz. Bu grubu yüzde 55 ile meyve ve sebze grubu takip etmektedir. En az ürün kaybı ise süt sektöründe oluşmaktadır" dedi.

ÜRETMEK PAZARLAMAK ÖNEMLİ

Kayacan, taze meyve ve sebzedeki kaybın diğer tarımsal ürünlerdeki kayıpların iki katından fazla olduğunun altını çizerek, " Üretmek kadar pazarlamak da önemli. Önümüzdeki süreçte yükte hafif pahada ağır ürünler üretmek bizim boynumuzun borcudur. Bunu da sahadaki üreticimize kadar bilimsel bir dokunuşla yapabiliriz. Bu bilimsel dokunuşu da TAGEM olarak biz yapmayı taahhüt ediyoruz. Tüm herkese kapılarımız açık" şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 8 Adet Yorum Yapılmış.
11 Ekim 2018, 21:07

Cevap

Kn
Görüyorumki yirmi yıldır odalarından dışarıçıkmayam sözde araştırmacıları korku sarmış. Sayın Genel Müdürümüzün gölgesi bile yetti.
10 Ekim 2018, 13:08

Müdürüm

araştırmacı
Sayın Genel müdür sizin BÜGEM'e genel müdür olmanız daha yakışır. Araştırma işini bırakın araştırmacılar yapsın. Bakan beyle bu konuyu bir görüşürseniz makbule geçer
09 Ekim 2018, 15:17

Yagci
Fabrikaci 800 buğdayı aldı un 60tl idi buğday stokda un 100kusur oldu zengin daha Zengin garibim köylü borç batağında çiftçiyi dinle sokağa inde öyle laf et oturduğun yerden hikaye anlatma gariban köylünün sırtından prim yapıyorsu Devamı..Fabrikaci 800 buğdayı aldı un 60tl idi buğday stokda un 100kusur oldu zengin daha Zengin garibim köylü borç batağında çiftçiyi dinle sokağa inde öyle laf et oturduğun yerden hikaye anlatma gariban köylünün sırtından prim yapıyorsunuz
09 Ekim 2018, 13:14

Mısır'a taban fiyat belirlemede ithalatı fonlayacaksin çiftçiyi ezim edeceksin vay be
09 Ekim 2018, 12:49

Çiftçi ne ile üretecek muhterem bol keseden söylüyorsun bitirdiniz sağ olun çiftçinin borcunun olmadığı banka yok tarım Kredi yüzde otuz faizle girdi veriyor bankalar yüzde Kırk faizle ciftciye para veriyor girdilerin en azı yüzde y Devamı..Çiftçi ne ile üretecek muhterem bol keseden söylüyorsun bitirdiniz sağ olun çiftçinin borcunun olmadığı banka yok tarım Kredi yüzde otuz faizle girdi veriyor bankalar yüzde Kırk faizle ciftciye para veriyor girdilerin en azı yüzde yüz arttı Bizim urunler bedava artış falan yok tarlaları sana verelimde gel ek orda ahkam kesme bey
09 Ekim 2018, 11:34

Doğru söylüyorsun almadan vermek Allah'a mahsus siz yabancı çiftçiye dolarlari akitacaksiniz türk çiftçisine gelince boynumuzun borcu oylemi siz milleti ne satıyorsun iz Allah icin
09 Ekim 2018, 00:35

müfettişlik

bu zat gibi 4 yıl boyunca okula imza atan ve aynı gün Tarım Kurumlarına imza atan kişilerin diplomaları sahtecilikten işlem görebilir. Teftiş konusu olabilir.
08 Ekim 2018, 20:36

Aaaaa
Keşke bugeme genel müdür olaymış. Il müdürlüğü havasından çıkamamış

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ