Et ve Süt Kurumu'ndan 'ithalat yetkisi' açıklaması!

Et ve Süt Kurumu, Bakanlar Kurulu tarafından verilen ithalat yetkisi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Kamuoyunda büyük tepki çeken ithalat yetkisini savunan Et ve Süt Kurumu, açıklamada bu yetkinin spekülatif girişimlerle üretici ve tüketici aleyhine oluşabilecek fiyat dalgalanmalarını önlemek amacıyla ihtiyaç duyulduğunda kullanılacağı belirtildi.

Et ve Süt Kurumu'ndan 'ithalat yetkisi' açıklaması!

Et ve Süt Kurumu'ndan yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

"29 Temmuz 2017 Tarihli ve 30138 Sayılı Resmî Gazete' de yayımlanan 2017/10604 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 31.12.2018 tarihine kadar geçerli olmak üzere, 500 bin baş canlı büyükbaş, 475 bin baş canlı koyun ve keçi, 75 bin baş büyükbaş hayvan eti ile 31.12.2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere 20 bin ton çeyrek karkas için Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne %0 gümrük vergisiyle ithalat izni verilmiştir.

Kurumumuza verilen bu yetkiyle alakalı olarak bazı medya organlarında yer alan haberlerde, bu yetkinin üreticilerimizin aleyhine sonuçlar doğuracağı yönünde değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir.

Et ve Süt ve Kurumuna verilen bu yetki, her zaman olduğu gibi üretimde sürdürülebilirliği sağlamak ve spekülatif girişimlerle üretici ve tüketici aleyhine oluşabilecek fiyat dalgalanmalarını önlemek amacıyla ihtiyaç duyulduğunda kullanılacaktır.

Et ve süt ürünleriyle ilgili piyasa düzenleme görevini yürüten Kurumumuz, piyasayı bozmaya ve buradan menfaat temin etmeye dönük girişimlere hiçbir zaman fırsat vermeyecektir. Üretici ve tüketici lehine işleyecek bir piyasanın temini için gerekli adımları zamanında ve kararlılıkla atmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü


TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
31 Temmuz 2017, 14:15

Spekülatör

İsimsiz
Spekülatör denilen adamlar 3000- 5000 - 1000 - 10000 hayvan bakan şirketler tekelleşmeye giden işletmeler küçük işletmeler olmasa Eti'n fiyatı şu an 60 olurdu yani senin rant için krediyi bol verdiğin adamlar ve Tkdk yı soyan adamlar ha Devamı..Spekülatör denilen adamlar 3000- 5000 - 1000 - 10000 hayvan bakan şirketler tekelleşmeye giden işletmeler küçük işletmeler olmasa Eti'n fiyatı şu an 60 olurdu yani senin rant için krediyi bol verdiğin adamlar ve Tkdk yı soyan adamlar hadi uğraşın şimdi bakalım
30 Temmuz 2017, 14:02

Değişen ney?

Değişen ne oldu şimdi anlamadım ben, faruk çelikte spekülatör diyodu adam haklıydı ozaman niye aldınız

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ