Edirne Genç Çiftçiler Derneğinden patates açıklaması!

Son günlerde yükselen patates ve soğan fiyatlarını değerlendiren Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın, böyle fiyat dalgalanmalarının genelde piyasadaki arz talep dengesizliği durumunda oluşabileceğini ancak bu durumun sadece klasik bir arz talep dengesizliğine bağlanmayacağını belitti.

Edirne Genç Çiftçiler Derneğinden patates açıklaması!

Patatesteki azımsanmayacak fiyat artışının birkaç sebebi olduğunu vurgulayan Ilgın, geçen yıl Gürcistan'a yapılan patates ihracatının belli bir dönem durması, erken ekilen patateslerde çeşitli nedenlerle verim düşüklüğü olması ve geçtiğimiz yıllarda tarlada patates fiyatının 30-40 Kuruşun altında alıcı bulamaması sonucu çiftçinin patates ekiminden vazgeçmesinin bu durumun oluşmasına neden olduğunu, özellikle de Ramazan'dan önce büyük stokların yapılmasının fiyatları bu noktaya getirdiğini belirtti.

Akademik olarak da Tarım Ekonomisi alanında çalışmalar yürüten Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın, fiyatların taze patates çıkana kadar bu seviyede gidebileceğini kaydetti. Bu tür sorunların ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için üretici ve tüketiciyi buluşturacak yöntemlerin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Ilgın, çözüm olarak da üretim planlamasını ve tarladaki ürünün aracısız olarak tüketicinin sofrasına getirebilmesini işaret etti.

Bu noktada kooperatiflere ve üretici birliklerine çok iş düştüğünün altını çizen Ilgın, bu birlikler üreticiye yol göstererek, üretimin ve fiyatın dengelenmesine büyük katkı sunacaktır çünkü her üreticinin kendi planına, değerlendirmesine göre üretim yaparak, kendi imkanı ile patatesi satması sonucu, ya ciddi üretim düşüklüğü ya da üretim fazlası oluşmakta ve bu da ürünün tarlada, depolarda kalabilme sorunu yaşanmasına eden olmaktadır. Planlama ve pazarlama sorunu aşıldığı takdirde üretici de tüketici de kazançlı çıkacaktır." dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
22 Haziran 2018, 16:11

Emekli
Ah be genç kardeşim, taze patates çıkalı bir ayı geçti. Fiyatlar hiç düşmedi fakat arttı. Soğan ve patateste ekim ve verim az. Yeterli arz yok. Bir de tarımdan anlayan Bakanımız yok....

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ