Dişi hayvanlar kesiliyor Ulusal Süt Konseyi seyrediyor!

Ulusal Süt Konseyi tarafından Temmuz ayında açıklanan çiğ süt fiyatı, yem fiyatlarına gelen zamlardan dolayı eridi gitti. Maliyetlerini bile karşılayamayan üretici, hayvanlarını kestirmeye başlarken, üretici örgütleri Ulusal Süt Konseyi'nin acilen yeniden toplanmasını bekliyor. Ancak Ulusal Süt Konseyi'nin sütte yapılacak yeni bir fiyat artışının gıda enflasyonunu yükselteceği gerekçesiyle üretici örgütlerinin taleplerine sıcak bakmadığı kaydediliyor.

Dişi hayvanlar kesiliyor Ulusal Süt Konseyi seyrediyor!

Bilindiği üzere 27 Temmuz 2018 tarihinde tüm tarafların katılımlarıyla yapılan Ulusal Süt Konseyi Sektör Toplantısında Ağustos ayından geçerli olmak üzere 1,70 TL süt üreticinin eline geçecek fiyat olarak belirlenmişti. Ancak bu belirlenen fiyat bile sanayici tarafından uygulanmazken üstüne üstlük yem fiyatlarına gelen zamlarla 1,70 TL referans fiyatın hiçbir anlamı kalmadı.

ÜRETİCİ GIDA ENFLASYONUNA FEDA EDİLİYOR!

Üretici örgütleri, Ulusal Süt Konseyi'nin yeniden toplanarak süt fiyatlarını son dönemde artan yem fiyatlarına göre güncellenmesini talep ederken, Konsey'in süt fiyatlarına yapılacak yeni bir artışın gıda enflasyonunu yükselteceği kaygısıyla yeniden toplanmaya sıcak bakmadığı iddia ediliyor.

Ulusal Süt Konseyi'nin acilen toplanarak süt fiyatlarını güncellememesi sektördeki krizi de derinleştiriyor. Artan yem fiyatlarından dolayı üretici maliyetlerini karşılayamazken, dişi hayvanlarını kestirmeye başladı. Dişi hayvanların kesimine müdahale edilmemesi durumunda önümüzdeki yıllarda çiğ süt fiyatlarında çok ciddi artışlar yaşanacağına dikkat çekilirken, besilik ithalatının da katlanarak artacağı uyarısında bulunuluyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
11 Ekim 2018, 16:22

Top yekün indirim sütte yüzde 20!!!
09 Ekim 2018, 15:20

İthAlat lobisi bu üreticiyi bir hale yola koyacak gibi

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ