Ceylanpınar'da 36 bin kuzu doğdu

TİGEM'in Ceylanpınar Tarım İşletmesinde kuzu doğumları tamamlandı. Buna göre 20 Kasım 2017 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2017 tarihinde tamamlanan doğumlarda 36 bin 100 baş kuzu doğumu gerçekleşti.

Ceylanpınar'da 36 bin kuzu doğdu

On iki ayrı mevkide 35 bin ana ve toplam 60 bin baş ile dünyanın en büyük İvesi popülâsyonuna ev sahipliği yapan Ceylanpınar Tarım İşletmemizde kuzu doğumları tamamlandı.

İvesi Koyunu

İvesiler, sıcak ve kurak iklim koşullarına çok iyi uyum sağlayan, yağlı kuyruklu, uzun mesafeler yürüyebilen, analık içgüdüsü kuvvetli, yetersiz mera, barınak ve bakım-besleme koşullarında bile yetiştirilebilen, süt verimi öncelikli, kombine bir ırk olarak biliniyor.

FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Kirli yapağı gömlek ağırlığı: 2-2,5 kg

Canlı ağırlık (koyunlarda): 50 kg

Canlı ağırlık (koçlarda): 70 kg.

Laktasyon süt verimi: 180 lt.

Döl Verimi: %125-140


TARIMDANHABER
Yorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
18 Ocak 2018, 02:59

tigem

sivas
bizim ilcedeki tigemde kiral metin geldi geleli her daim geri geri gidiyoz kapamaya dogru
12 Ocak 2018, 14:01

irfan
sayı az gibi geldi

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.