Yardım kuruluşlarına ithal et yetkisi neden verildi?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Milli Gazete tarafından gündeme getirilen yardım kuruluşlarına et ithalat iznine sert tepki gösterdi. 20 Ağustos'ta Resmi Gazete'de sessiz sedasız ilginç bir yönetmelik değişikliğinin yapıldığını bildiren Karamollaoğlu, “Tarihte ilk kez böyle bir şey oluyor" dedi. Karamollaoğlu, et ithalat izninin yardım kuruluşlarına da verilmesinin yerli üreticiye zarar vereceğini kaydetti.

Yardım kuruluşlarına ithal et yetkisi neden verildi?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, önceki gün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında yardım kuruluşlarına et ithalat izninin verilmesine tepki gösterdi. Karamollaoğlu, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“20 Ağustos'ta 2018 tarihli Resmi Gazete'de sesiz sedasız ilginç bir yönetmenlik değişikliği yapıldı. Bu yönetmelikte 'İstisnai Uygulama' diye bir başlık var. Özeti şu, insani yardım ve hayır amacıyla faaliyet gösteren dernek ve vakıflar ticari amaç güdülmeksizin koyun, keçi ve sığır cinsi et ithal edebilecek. Yardım kuruluşları et ithal edecek. Tarihte ilk kez böyle bir şey olacak. Yardım kuruluşlarına ilk kez et ithal edebilecek. Bu tebliğin esas değişikliğin nedeni ne, neden yardım derneklerine ithal et yetkisi verme ihtiyacı duyuluyor? Bundan böyle, fakir fukara verilecek etler dışarıdan gelecek sorusunu akıllara kazıdı. Türkiye bu hale düşmemesi gerekiyordu. Üreticiler büyük sıkıntı çeker. Bu ithalat izinleriyle daha zor duruma düşecektir"

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
08 Eylül 2018, 06:59

doğru anlayalım!

çiftlik baytarı
Olağanüstü durumlarda yardıma ihtiyaç duyan insanların tüketimi için, normal "ticaret amaçlı" etlerin tabi olacağı prosedürlerde aranan şartlara takılmamak içi "yardım amaçlı etlere" gerek vergilendirme gerekse de sağlık denetimi Devamı..Olağanüstü durumlarda yardıma ihtiyaç duyan insanların tüketimi için, normal "ticaret amaçlı" etlerin tabi olacağı prosedürlerde aranan şartlara takılmamak içi "yardım amaçlı etlere" gerek vergilendirme gerekse de sağlık denetimi açısından bir takım kolaylıklar ve ayrıcalık getirilmesi normaldir. Bununla birlikte, birinci öncelikle vergiden muafiyet ve prosedür işlemleri hızlandırma amaçlı bu kolaylık ne idiğü belirsiz, sağlıksız etlerin toplanıp garibana yedirilmesi anlamına gelemez, bu şekilde uygulanmaması gerekir. herkesin gıdaya ulaşması sağlanmalıdır ama bu gıda sağlıklı ve güvenilir olmalıdır. Savaştan kaçan insanları bu sefer de "gıda terörünün" kurbanı yapmayalım. Aman dikkat! ülkemiz böyle rezil olmasın dünyaya,

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ