Türkiye'yi kalkındıracak köy hamlesi

29 Ocak 2018 13:52
ÖRNEK KÖY MODELİ
ÖRNEK KÖY MODELİ
Tarımsal ürünlerde ve hayvancılıkta istenen verimin sağlanabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından örnek köy modeli geliştirildi. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 7
PROJENİN DETAYLARINI AÇIKLADI
PROJENİN DETAYLARINI AÇIKLADI
Her ilde 3 köyün desteklenerek çiftçiye örnek gösterileceği uygulama ile ilgili bilgi veren TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının örnek köy modelini uygulamaya sokmaya hazırlandığını söyledi.
2 / 7
HER AİLEYE AHIR YAPILACAK
HER AİLEYE AHIR YAPILACAK
Uygulama çerçevesinde her aileye ahır yapılacağını belirten Deligöz, "Şimdiki mevcut uygulamalarda müracaat ediyorsun, çıkıyor, çıkmıyor, şartlar tutuyor tutmuyor. Örnek köy modelinde şart aranmayacak. Orada her aileye ahır yapılacak." dedi.
3 / 7
YÜZDE 70'İ DEVLETTEN
YÜZDE 70'İ DEVLETTEN
Deligöz, uygulamaya dair ayrıntıları paylaşarak, şöyle devam etti: "Eğer kişi tek başına 'Ben 20 kişilik ahır istiyorum, 50 kişilik ahır istiyorum.' derse bunun yüzde 50'si bedava. Kredi değil. Devlet verecek yüzde 50'sini ama iki kardeş, üç kardeş veya diğer akrabalar üçü beşi bir araya gelip anlaşırsa, bu kişiler akraba değil yabancılar da olabilir, 'Biz toplu yapacağız.' derse ahırı, onun da yüzde 70'ini devlet bedava yapacak.
4 / 7
HAYVANLARIN TAKİBİNİ DEVLET YAPACAK
HAYVANLARIN TAKİBİNİ DEVLET YAPACAK
Buradaki hayvanın takibini yine devlet yapacak. Diyelim ki mesela buzağı desteği var şu anda. Eğer suni tohumlama ise 700 TL, normal tohum ise 550 TL dana başı ya da buzağı başı ödeniyor. Bu dediğimiz örnek köylerde ise suni tohumlama bin TL, normal doğum ise 750 TL'ye çıkıyor. Yüzde 130 artırılmış şekilde destek olunacak. Yemine destek olunacak. Bu köyler bölgelerinde örnek köy olacak. Yakındaki köy bakacak ki 'Ya bunlar yapmış, biz de yapalım benzer şekilde.' diyecekler.''
5 / 7
YER TAHSİS EDİLECEK
YER TAHSİS EDİLECEK
Örnek köy modeli kapsamında Hazine'nin talep eden kişilere yer tahsis edeceğini ve devletten mutlaka destek alacaklarını dile getiren Deligöz, henüz uygulamaya geçmeyen modele ilişkin bir proje geliştirileceğini kaydetti. Deligöz, sözlerini şöyle sürdürdü:
6 / 7
İLK DEFA UYGULANACAK
İLK DEFA UYGULANACAK
"Burada bir nevi amaç da devlet desteği alıp bu desteğin karşılığında istenilen işi ya eksik yapan ya da yapmayan art niyetli kişilerin de önüne geçmiş olmak. Bu uygulamaya sonradan belki üç beş köy daha eklenecek. Bu ilk defa uygulanacak bir pilot proje. Bakanlığımızın hayata geçirmek için detaylarını netleştirmek üzere olduğu bir pilot uygulama. Bu model ile tarımsal ürünlerde ve hayvancılıkta verimin ve üretimin artırılması hedefleniyor."
7 / 7

Yorumlar

Toplam 8 Adet Yorum Yapılmış.
17 Aralık 2018, 19:10

Tarımdan haber böldü bu iş?
30 Ocak 2018, 19:05

Ali
40 kişi yazıldı 20 gün oldu haber çıkmadı
30 Ocak 2018, 11:13

KOOPERATIF

AHMET BAYKARA
MADEM BÖYLE BİR GUZEL PROJE VAR DERHAL KOOPERATIF ŞEKLINDE O KÖYLERIN MERA ISLAHIDA YAPILMALI VE KOOPERATIFLEŞME OLMALI BAŞINDA BI TANE VETERINER VE ZIRAAT MUHENDISI VE KÖYDEKI TUM VATANDAŞLAR ORTAK EDILMELI,BU YÖNDE ÇALIŞMA YAPILMALI,YADA Devamı..MADEM BÖYLE BİR GUZEL PROJE VAR DERHAL KOOPERATIF ŞEKLINDE O KÖYLERIN MERA ISLAHIDA YAPILMALI VE KOOPERATIFLEŞME OLMALI BAŞINDA BI TANE VETERINER VE ZIRAAT MUHENDISI VE KÖYDEKI TUM VATANDAŞLAR ORTAK EDILMELI,BU YÖNDE ÇALIŞMA YAPILMALI,YADA İLLEDE BU ŞEKILDE OLACAK DENIYORSA VERILEN HIBE VE DESTEK EN 20 YIL DENETIMLI VE KONTROLLU OLMALI.
30 Ocak 2018, 08:56

benim naçizane fikrim
Derim ki ; Köylerde tarımsal faliyeti devlet yapsın köyde her türlü tarımsal faliyeti devlet yapsın bir şeye benzetsin sonra profosyenel olarak bu işi yapabileceklere devretsin bu şekilde çiftçi para kazanamıyor ? Bu mazot bu gübre ila Devamı..Derim ki ; Köylerde tarımsal faliyeti devlet yapsın köyde her türlü tarımsal faliyeti devlet yapsın bir şeye benzetsin sonra profosyenel olarak bu işi yapabileceklere devretsin bu şekilde çiftçi para kazanamıyor ? Bu mazot bu gübre ilaç yem girdileri ile çiftçinin veya üreticinin para kazanmasını beklemek hayal olur ?Bir de ne bu kardeşim insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz destek destek destek nereye kadar ?
29 Ocak 2018, 23:03

ya kardeşim bırakın bu işleri...bizim ülkede yeri geliyo 2 kardeş bile ortak iş yapamayıp kavga ederken toplu ahırı kim nasıl kullanacak..eskiden köy grup teknisyenliği vardı olmadı,sonra köymer dediler olmadı,sonra targel dediler ol Devamı..ya kardeşim bırakın bu işleri...bizim ülkede yeri geliyo 2 kardeş bile ortak iş yapamayıp kavga ederken toplu ahırı kim nasıl kullanacak..eskiden köy grup teknisyenliği vardı olmadı,sonra köymer dediler olmadı,sonra targel dediler olmadı,sonra genç çiftçi dediler hayvanlar kesildi satıldı gitti o da olmadı..hibeyle mibeyle olmaaaaaaz,dilimizde tüy bitti..köylüyü hazır paraya alıştırmayın..3-5 kuruş hibe vererek kimseyi istanbuldan ankaradan köyüne döndüremezsiniz..asıl sorun adamın ürettiği ürün para etmiyor hepsi bu ! mazot 6 tl olmuş,yemin çuvalı 80 olmuş siz ne gazel okuyorsunuz..adama hibe verip ahırı yaptırdın bu hayvan ne yiyip ne içecek onu düşünen yok.tarlayı 6 liralık mazotla nasıl sürecek bunu düşünen yok..hep günü kurtarma..
29 Ocak 2018, 20:35

Çanakkale Biga hacipehlivan k

Huseyin Güngör
Güzel bir uygulama örnek olarak köyümüz de talibiz
29 Ocak 2018, 17:27

Büyükler ekilen magsül gideri

Turan Çıkılı
Karşilamiyor ayakcılar üretmenden cokkazanıyor
29 Ocak 2018, 15:38

üzerimizden elinizi çekin

muammer çabuk
bence hükümetler bizim üzerimizden elini çekse daha iyi olur bu ülke köyler siyaset uğruna oldu mahalle biz vatandaşları nolur rant uğruna mağdur etmeyin zaten kıt kanaat geçiniyoruz hangi iş iyi olacak diyorsanız daha kötü oluyor si Devamı..bence hükümetler bizim üzerimizden elini çekse daha iyi olur bu ülke köyler siyaset uğruna oldu mahalle biz vatandaşları nolur rant uğruna mağdur etmeyin zaten kıt kanaat geçiniyoruz hangi iş iyi olacak diyorsanız daha kötü oluyor siz büyüklere bir tavsiyem var bize bir iyilik edecekseniz ya bizi rahat bırakın yada gelin birde bizim tavsiyelerimizi alın bizleri dinleyin saygılar

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.