Türkiye ekonomisi golü bu sefer tarımdan yedi!

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrek büyümesinde golü bu sefer tarım sektöründen yediğini belirtti. Donat, bugünkü yazısında 2018'in ikinci çeyreğinde ekonomideki büyümeye rağmen tarım sektöründe yaşanan yüzde 1.5'lik küçülmeye dikkat çekti.

Türkiye ekonomisi golü bu sefer tarımdan yedi!

Bir dönem Türkiye ekonomisinin büyüme performansında lokomotif sektörler arasında yer alan tarımın şuan büyümeyi aşağıya çektiğine dikkat çeken Donat, şunları kaydetti:

"Aslında geldiğimiz bu nokta bizi pek de şaşırtmadı. Tarım sektöründe hep dile getirdiğimiz kronik sorunların somut çıktılarını her geçen gün resmi verilerde daha net şekilde görmeye başladık. İthalata dayalı bir tarımsal üretim politikasının sürdürülebilir olmadığını her fırsatta dile getiriyoruz. Kur baskısı altındaki ithal girdi maliyetleriyle dış şoklara karşı açık hale getirilen bir sektörün kırılgan olması kimseyi şaşırtmamalı. Son dönemde yemden gübreye ilaçtan enerjiye kadar birçok girdi kaleminde ardı ardına gelen zamlar sona ermiş değil, maliyetlerdeki artış hala devam ediyor" dedi.

Yazısında 'Tarımda daralma devam edecek mi?' sorusunun cevabını arayan Donat, "Genel trende baktığımızda üretimden kaçış var. Çiftçi önünü göremiyor ve finansman tarafındaki sıkıntılar arttıkça alternatif arayışlar içerisine giriyor. Ekilen tarım arazileri azalıyor. Kırsal nüfus yaşlanırken, gelecek nesillerin aklında tarımsal üretime dair bir kariyer planı pek yok. Bu genel trendin sonucunu ve ikinci çeyrek verisindeki gidişatın devamını TÜİK, 10 Aralık 2018'de üçüncü çeyrek büyüme verilerini açıkladığında daha net bir şekilde göreceğiz"

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
11 Eylül 2018, 22:52

Ürkütücü tablo

Saf vatandaş
Tarım son 3 yıldır başaşağı gidiyor. Bunun en büyük sebebi Tarımın dışından gelen bakanlarımız. Bütün üst yönetim liyakaten değil hemşeri, akraba, partili vb. kriterlerle atandı. Birikimli, tecrübeli, işbilir yöneticiler tas Devamı..Tarım son 3 yıldır başaşağı gidiyor. Bunun en büyük sebebi Tarımın dışından gelen bakanlarımız. Bütün üst yönetim liyakaten değil hemşeri, akraba, partili vb. kriterlerle atandı. Birikimli, tecrübeli, işbilir yöneticiler tasfiye edildi. Sadece BÜGEM, TAGEM, TİGEM'e bakmak bile yeterli. Bu genel müdürlükleri kim, hangi liyakatla yönetiyor. Başaşağı gidişimiz artık gıda güvenliği yönüyle ürkütücü boyuta doğru gidiyor. Akıldışı uygulamalara son vermezsek bizi çok daha kötü günler bekliyor.
11 Eylül 2018, 12:56

Tarımın anasını beklediler çiftçi tamamen borç batağına itildi çiftçinin mezardan bile yatacak yer bırakmadı iz ey bizi yönetenler bu kadar çiftçinin babasını nasıl odeyeceksiniz
11 Eylül 2018, 09:55

tarımdan kaçış

ahmet baykara
mıllet bu sene konya ovasına bugday yerıne koanola ekıyor neymiş destegı fazla kım bunlar neden bugday ekılmıyor kanola bugdaya alternatıf olmamalı belkı konya ovasında bu sene 100 bın dekar arazıyı gecgın bugday ekımı yapılmayaca Devamı..mıllet bu sene konya ovasına bugday yerıne koanola ekıyor neymiş destegı fazla kım bunlar neden bugday ekılmıyor kanola bugdaya alternatıf olmamalı belkı konya ovasında bu sene 100 bın dekar arazıyı gecgın bugday ekımı yapılmayacak devlet munabeyı ve ekımı kontrol mekanızmasını ve tarım şurasını derhal yapmalı
10 Eylül 2018, 23:06

çiftçibatıyo

ali eker
çiftçi battıkça tarım dibi görmeye devam edecek
10 Eylül 2018, 18:42

Fındık

Cemal
Tmo fındık fiyatını açıklayamıyor çünkü geçen senenin findigini satamadi depolar samsunda orduda giresunda duzcede dolu asla depo yok yeterli personeli yok
10 Eylül 2018, 18:37

Tmo

Erdem
Aylar once tmo nun g muduru ismail kemaloglu demişti tarim kurumu olarak küçülmeye gidiyoruz diye trt haberde bunu tmo çiftçinin dostu dediğimiz kurum yaparsa saten tarim bitmistir

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ