Mihalıççık kirazında ihracat hedefi 20 bin ton!

İklimi ve yükseltisi nedeniyle ihracata yönelik yüksek kaliteli, geçici son turfanda kiraz üretimi ile tanınmaya başlayan ve yaklaşık hasat süresi 40 gün süren Mihalıççık'ta bu yıl mevsimsel gelişmeler sebebiyle hasat dönemi erken başladı.

Mihalıççık kirazında ihracat hedefi 20 bin ton!

Eskişehir'in Mihalıççık ilçemizde kiraz hasadı tamamlanmak üzere. İlçeyi ziyaret eden İl Müdürü Erkan ALKAN ve beraberindeki heyet, üreticileri ziyaret ederek ihracatçı firma yetkililerinden bilgi aldı.

Üreticiler ve ihracaatçı firma yetkililerinin beyanına göre bu yıl hasadın erken başlamasına rağmen marka olma yolunda hızla ilerleyen Mihalıççık kirazının uluslararası pazarda aranan bir ürün olduğu ve Avrupa ülkelerine ihracaatının tüm hızıyla devam ettiği öğrenildi.

İlçede yetiştirilen kirazların İyi tarım sertifikasına sahip vetamamı ihraç edilen ilçemizde bu yıl ihracatın 3000 ton olması ve yaklaşık 25.000.000 dolar gelir getirmesi bekleniyor.

Aynı zamanda ilçedeki istihdama önemli katkı sunan kirazın, hasat döneminde günde 2000 işçi çalışıyor.

İl Müdürü Erkan ALKAN yaptığı açıklamada, İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlığa sunulan “Boş Tarlalarda Meyve Bereketi” projesi kapsamında Mihalıççık ilçesinde kiraz üretiminin teşvik edilerek üretimin 20.000 tona ve ihracat gelirinin 150.000.000 dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ