Karaman şekeri ithal fırın ürünlerini ihraç etti!

Karaman'dan yurtdışına en çok fırın ürünleri ihracatı yapılırken, yurtdışından yapılan ithalatta ise şeker başı çekti. Mayıs ayında 3.6 milyon dolarlık şeker ithalatı gerçekleştirilirken, 14.6 milyon dolarlıkta fırın ürünleri ihracatı yapıldı.

Karaman şekeri ithal fırın ürünlerini ihraç etti!

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden “Karaman İli Dış Ticareti 2018 Mayıs” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

Buna göre;

Karaman ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay Fırın ürünlerine ait

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 2018 Mayıs ayında Karaman ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 14,6 milyon dolar değeri ile Fırın ürünlerine aittir. Bu değeri 2,7 milyon dolar ile Kakao, çikolata ve şekerleme, 1,0 milyon dolar ile Makarna, şehriye, kuskus vb. unlu mamüller izlemektedir. 2017 Mayıs ayında Karaman ilinden yapılan ihracat içerisindeki paylara bakıldığında 15,3 milyon dolarlık değeri ile yine Fırın ürünleri ilk sırada gelmektedir.

Karaman ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında ilk sırada Şeker yer almaktadır

2018 Mayıs ayında Karaman ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında 3,6 milyon dolarlık değeri ile Şeker ilk sırada yer almaktadır. Bu değeri 1,2 milyon dolar ile Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağlar ve 1,1 milyon dolar ile Kakao, çikolata ve şekerleme izlemektedir. 2017 Mayıs ayında yapılan ithalat içerisinde en büyük pay 3,6 milyon dolarlık değeri ile Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağlara aitti.

Karaman ilinde en fazla ihracat Irak'a gerçekleştirildi

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Karaman ilinde 2018 Mayıs ayında en fazla ihracat 5,2 milyon dolar ile Irak'a gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 2,9 milyon dolar ile Suriye ve 1,6 milyon dolar ile Yemen izledi. 2017 Mayıs ayında ise en fazla ihracat 5,4 milyon dolar ile Irak'a yapılmıştı.

Türkiye'de; Almanya'ya yapılan ihracat 2018 Mayıs ayında 1 milyar 357 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 885 milyon dolar ile İtalya, 858 milyon dolar ile İngiltere ve 759 milyon dolar ile İspanya takip etti.

Karaman ilinde en fazla ithalat Almanya'dan gerçekleştirildi

2018 Mayıs ayında en fazla ithalat 2,4 milyon dolar ile Almanya'dan gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 1,0 milyon dolar ile Rusya Federasyonu ve 708 bin dolar Cezayir izlemiştir. 2017 Mayıs ayında ise en fazla ithalat 2,1 milyon dolar ile Malezya'dan yapılmıştı.

Türkiye'de; Çin'den yapılan ithalat, 2018 yılı Mayıs ayında 2 milyar 80 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 2 milyar 18 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 732 milyon dolar ile Rusya ve 1 milyar 439 milyon dolar ile İngiltere izledi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ