Gaytancıoğlu, yumurta üreticisi için Afyon'a gidiyor

Yumurta üreticisinin sıkıntılı bir süreç geçirdiğini belirten CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, üreticiye destek olunması gerektiğini kaydetti. Bunun için okul sütü projesi gibi her öğrenciye bir yumurta projesinin başlatılması gerektiğini ifade eden Gaytancıoğlu, üretim fazlası yumurtanın bu şekilde değerlendirilebileceğini söyledi.

Gaytancıoğlu, yumurta üreticisi için Afyon'a gidiyor

Türkiye'de üretilen bir çok bitkisel ve hayvansal üründe ciddi sorunlar olduğunu belirten CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, Türkiye genelinde günlük olarak üretilen 90-100 milyon yumurtanın 18 milyonunun Afyon'da üretildiğini ifade ederek "Bu haliyle Afyon Türkiye yumurta üretiminin %20 sini gerçekleştirmektedir. Ancak Afyon'da son 2 yılda 7 firma iflas etmiş, kalan firmalarda ciddi sıkıntı içerisinde ayakta durmaya çalışmaktadır. Sadece Afyon'da değil yurdun birçok bölgesinde yumurta üreticileri ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları görüşmek ve CHP'nin çözüm önerilerini anlatmak için Afyon'da olacağım" dedi.

KÜMESLER BOŞALDI

Üreticilerin dayanma gücü kalmadığı için iflaslar yaşandığını, kümeslerin boşaldığını, arzın azalmaya başladığını ifade eden Gaytancıoğlu, üretim planlamasının yapılması gerektiğini ve eskisi kadar alıcısı bulunmayan Ortadoğu pazarının yanında yeni pazarlar bulunması gerektiğini de söyledi.

2017 yılının ilk 6 ayı için yumurtanın üreticiden çıkışının ortalama 0,220 Kuruş olduğunu, (%8 i KDV) ortalama üretim maliyetinin ise 0,235 Kuruş olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu "Bu durum yumurta üreticisinin sonunu getirecektir" dedi.

ÜRETİCİYİ HÜKÜMETİN UYGULADIĞI YANLIŞ POLİTİKALAR BU NOKTAYA GETİRDİ

Yumurta üreticisinin AKP hükümetinin uyguladığı yanlış dış politikaları sonucu bu hale geldiğini ifade eden Gaytancıoğlu "İhracat yaptığımız komşu ülkelerle yaşanan kriz nedeniyle, ihracatta büyük düşüş yaşanmıştır. Hükümetin acilen bu konuda gerekli adımları atarak yumurta üreticilerine sahip çıkması gerekmektedir. Üreticiler kredililerini ödeyemez durumdadır" diye konuştu.

CHP iktidarında yumurta ihracatı yapan üreticilere nakliye desteği sağlanacağını da belirten Gaytancıoğlu "Böylelikle yumurta özellikle Ortadoğu pazarında 20 gün içinde bölgeye ulaşacaktır" açıklamasında bulundu. Bunu yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığının okul sütü projesi ile birlikte her öğrenciye bir yumurta kampanyası başlatmasının hem üretim fazlası yumurtaların değerlendirilmesi hem de öğrencilerin önemli bir besin kaynağı olan yumurta tüketme alışkanlığı kazanması açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ