Domatese karşılık Rusya'dan et ithalatı başladı!

Türkiye domates ihracatına karşılık Rusya'dan kırmızı et ithal etmeye başladı. Domates ihracatında yaşanın krizde Rusya, bu ürünün ihracatına karşılık Türkiye'ye de et ithalatı şartını gündeme getirmişti. Et ithal edilen ülkeler arasında Rusya'nın da girmesiyle birlikte, Türkiye'nin et ithalatı yaptığı ülke sayısı altıya çıktı.

Domatese karşılık Rusya'dan et ithalatı başladı!

Arjantin, Brezilya Avustralya'dan canlı hayvan ithal eden Türkiye, Rusya'dan da et almaya başladı. Türkiye; Polonya, Fransa, Macaristan, Romanya ve Bosna-Hersek kırmızı et ithal ediyordu. Kırmızı et ithalatının artması, içeride et fiyatlarını düşürmezken, üreticiye büyük darbe vuruyor. İthalatın artmasından dolayı son haftalarda karkas kesim maliyetleri düşmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında BRICS Zirvesi'nde Rusya'dan et ithalatı konusu tekrar gündeme gelmişti.

Rusya Başbakanı Yardımcısı Aleksey Gordeyev, Rusya'nın Tver bölgesine yapıtığı bir iş gezisi sırasında gazetecilere verdiği demeçte "Sığır etinin ilk partisi Türk pazarına teslim edildi. Kümes hayvanı eti tedariği için de büyük umutlar var" ifadelerini kullandı.

Gordeyev, Türk şirketlerinin Rus pazarında aktif pozisyonları olduğunu hatırlatarak, "Ancak, birbirini tamamlayacak şekilde ve karşılıklı ticaret halinde dengeyi kurmak mümkündür" dedi.

FAKIBABA BÖYLE SAVUNMUŞTU!

YENİÇAĞ gazetesinin haberine göre, Rusya ile et ithalatı 2016 yılından bu yana gündemde olan bir konu. Dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba da, konuyla ilgili olarak mart ayında yaptığı açıklamada "Ülkeler bazen siyasi olarak birbirleriyle alışveriş yapmak zorunda kalıyorlar. Gittiğiniz ülkede şunu söylüyorlar, diyorlar ki, 'Biz sizden bu kadarlık mal alıyoruz siz bizden ne alacaksınız?' Bu konuda Türkiye'nin bazen sıkıştığı durumlar oluyor. En fazla bu et konusunda oluyor. Et gündeme geliyor. Genelde ülkelere gittiğimizde mutlaka ihracat ve ithalat şeması ortaya çıkıyor ve ülkelerle oturup bir yerde anlaşmak zorunda kalıyorsunuz. Genelde halkın sandığı gibi Türkiye'nin çok büyük et ihtiyacından değil genelde siyasi amaçlı olarak ihracat yaptığınız ülkelerden ithalatta yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı bazı kalemlerde böyle şeyler gündeme gelebiliyor" demişti.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
31 Temmuz 2018, 11:02

İşleri Akılcı Yürütmek önemli

Maraşlı Ökkeş
Rusya Devletini ve idarecilerini ticari başarısından ötürü kutlarız. Önceden Türkiye'den sadece dometes ithalatı yapan Rusya Devleti, şimdi bunun karşılığında Türkiye'yenin et dış ticaretinde ayrıcalık kazanarak pay sahibi olmay Devamı..Rusya Devletini ve idarecilerini ticari başarısından ötürü kutlarız. Önceden Türkiye'den sadece dometes ithalatı yapan Rusya Devleti, şimdi bunun karşılığında Türkiye'yenin et dış ticaretinde ayrıcalık kazanarak pay sahibi olmayı başardı. Bizim taraftan ise, bir ülkeye daha ticarette ayrıcalık tanımak durumunda kalmamızdır. Elbette akıl ve mantık gereği devletler menfaatlari nerdeyse ordan işlerini yürütmeli. Ancak, ülkesini ve milletini seven bir vatandaş olarak temennim, devletimi idare edenlerin bu işleri halkını düşünerek akıl ve bilim çerçevesinde belli bir plan dahilinde yürütmesidir. Açıkçası, ben biraz endişeliyim.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ