Açlık sınırı gittikçe artıyor

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Araştırma Geliştirme Birimi, açlık ve sınırı sonuçlarını açıkladı: 2 bin liraya dayandı!

Açlık sınırı gittikçe artıyor

Açlık sınırı şubatta bir önceki aya göre 74 lira daha artarak bin 981 liraya çıkarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 15 liralık artışla 5 bin 381 lira seviyesine yükseldi.

YÜZDE 20 ARTTI

Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 89 liralık artışla 7 bin 362 lira oldu. Şubat ayında açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 3.9, gıda dışı harcamalar yüzde 0.3 ve yoksulluk sınırı da yüzde 1.2 oranında artış kaydetti. 2018 yılının ilk iki ayında açlık sınırı yüzde 5.4, gıda dışı harcamalar yüzde 1.1 ve yoksulluk sınırı da yüzde 2.2 oranında artış gösterdi. Şubat sonu itibarıyla son bir yıllık dönemde ise açlık sınırı yüzde 20, gıda dışı harcamalar yüzde 10.2, yoksulluk sınırı da 12.7 oranında artış gösterdi. Yoksulluk sınırı geçen yıl şubat ayı sonunda 6 bin 533 lira olarak gerçekleşmişti.

ET VE SÜTTE ARTIŞ

Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırının şubatta bin 907 liradan bin 981 liraya yükselmesinde büyük ölçüde, taze meyve, sebze, ekmek, süt-yoğurt, pirinç-bulgur, un ve şeker gibi besin gruplarında yaşanan fiyat artışları belirleyici oldu.

Ankara'da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre şubatta et (kırmızı et, tavuk ve balık) için yapılması gereken harcama tutarı, yüzde 1.4 oranında artarak 577.4 liraya yükseldi. Yumurta harcamaları yüzde 23.7 oranında azalarak 24.5 liraya, kuru bakliyat harcamaları yüzde 7.7 azalarak 53 liraya geriledi. Süt-yoğurt harcamaları yüzde 3.9 oranında artarak 335.5 lirayı buldu. Şubatta, peynir harcamaları bir önceki aya göre yüzde 1.4 azalarak 83.3 liraya inerken, patates harcamaları 52.8 lirada, kuru soğan harcamaları ise 7.7 lirada kaldı.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ