Kılıçdaroğlu, hükümeti bezelye ithalatı üzerinden eleştirdi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin tarım politikalarını bezelye ithalatı üzerinden eleştirdi. Türkiye'nin 81 bin ton kurutulmuş bezelye ithal ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yahu bizim ülkemizde bezelye mi yetişmiyor? Niye ithal ediyorsunuz?" tepkisinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, hükümeti bezelye ithalatı üzerinden eleştirdi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada tarımla ilgili öne çıkan başlıklar şöyle:

7 YILDIR İTHALAT YAPILIYOR! HANİ ÜRETİM ARTACAKTI?

Kırmızı et üreticileri… TÜİK'in başkanvekili açıklama yaptı, “Et üretiminde yüzde 23 azalma var." Yahu 7 yıldır siz ithalat yapıyorsunuz hani üretim artacaktı? Yapmadılar, üretim azaldı. 5 milyar dolar para ödedik. Dışarıya ödüyorsun, ona kazandırıyorsun. Senin kasabın, senin besicin cezalandırılıyor. 70 bin kasap esnafına sesleniyorum. Sen bunun hesabını sandıkta sormak zorundasın kardeşim. Bizim kasapları Sırp kasabına teslim ettiler. Besmelesiz eti getirdiler, löp eti getirdiler. Halka yedirmeye çalışıyorlar, sen otur onu sarayında kendin ye.

TÜTÜNÜ YOK ETTİLER SIRA FINDIĞA ÇAYA GELDİ!

Fiskobirliği kurdu, toprak mahsülleri ofisini kurdu, TARİŞ'i kurdu; sırf üreticilerini kurdu. Şeker fabrikalarını kurdu. 1924'de çay üretimini başlattı. Ve bunların tamamı şimdi işlevsiz hale getirildi. Fiskobirlik devre dışı bırakıldı, tarım kredi kooperatiflerin ne yaptığı belli değil. Yeteri kadar devlet desteği alamıyorlar. Tütünü yok ettiler, sıra geldi fındığı ve çayı yok etmeye.

81 BİN TON BEZELYE İTHAL EDİLDİ

81 bin ton kurutulmuş bezelye ithal edildi. Yahu bizim ülkemizde bezelye mi yetişmiyor? Niye ithal ediyorsunuz? Çünkü ithalatçı iktidara yakın birisidir. Onlar da sırtını siyasete dayamışlardır. Kimse üreticiyi dinlemiyor.

ÇİFTÇİDEN YÜZDE 4 VERGİ ALINIYOR!

Aşar vergisini kaldırdı gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bunlar çiftçinin üretiminden yüzde 4 vergi alıyorlar. Sen Atatürkçü olamazsın kardeşim. Atatürkçü olman için çiftçiyi koruyacaksın, vergiyi sıfırlayacaksın.

MAZOT 5 LİRAYI AŞTI NE YAPACAĞIZ?

Çiftçilerle yaptığım toplantıda 'mazot 5 lirayı aştı ne yapacağız' dediler. Gübre, ilaç dünyanın parası dediler. Birisi dedi ki “biz artık çiftçilikle hiç uğraşmayacağız, bu dertlerimiz de olmayacak" Ama sevgili kardeşim, sen üreteceksin, sen çalışacaksın akıl teri ile alın terini bir araya getireceğim"

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
15 Kasım 2017, 18:22

Konyalı bi de Antalya\'ya gel
Konyalı sen o durumu gel bir de Antalya'da gör. Nefes alamazsın
15 Kasım 2017, 16:34

Yetişiyor

HDM
Bu ülkede bezelye yetişiyor ama hain daha çok yetişiyor KK
15 Kasım 2017, 14:13

NİYE
niye bu eleştiriler diğer bakan zamanında yoktu,yeni mi aklına geldi
14 Kasım 2017, 21:53

Kaht-ı Rical

Konyalı.
Sultan Abdülhamid ne demiş : "Ahh Kaht-ı Rical"

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım HABERLERİ