Gaytancıoğlu, tarımda devleşen yabancı sermayenin araştırılmasını istedi!

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tarımda devleşen yabancı yatırımcıların araştırılması için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Gaytancıoğlu, tarımda devleşen yabancı sermayenin araştırılmasını istedi!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yabancı sermayenin tarımı ve gıda sektöründe geldiği durumu belirlenmesi için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

Türkiye'de tohumculuktan finansa, finanstan gıda firmalarına kadar yabancı sermayenin hakimiyetinin arttığının ifade edildiği gerekçede, ihtiyaç duyulan tohumun en az üçte birinin ithal edildiği, sebze tohumlarında dışa bağımlılık oranının yüzde 80'lerin üzerine çıktığı vurgulandı.

Gerekçede, gübre sanayinin, ithal girdilere bağımlı bir endüstri olduğu, tarım ilacı imalatında kullanılan girdilerin yaklaşık yüzde 90'ının ithal edildiği savunularak, "Daha önce bizim yerli gıda firmalarımızın yaptığı birçok işleri şimdi büyük oranda yabancı firmalar yapmaya başlamıştır. Türkiye'de suyu, gazozu, yabancılar şişeleyip satmakta, ayranı yoğurdu zeytinyağını toz çorbayı, tavuğu, eti yabancılar pazara sürmektedir.
Söz konusunu yabancı sermayenin Türk tarımında ve gıda sektöründe geldiği durumu, yerli sermaye kuruluşlarının yabancı tekellere devredilmesinin neden ve sonuçlarının incelenmesi ve konunun tüm boyutları ile araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmalıdır" ifadeleri yer aldı.



Yorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
26 Ocak 2017, 17:23

İs bilmezlik

Mesut bayram
Artik inanmıyorum inanamıyorum basimizdaliler baş değil ki çözüm olsun yazık insanlara yazık
26 Ocak 2017, 15:35

Donumuza kadar

BattalGazi
Üretim yok,traktör,makina ve aletler,tohumlar gübreler,hayvanlar her şey ithal.15 yılda çiftçi de halkın tamamı gibi borçlandı(eskisi gibi)Faize girmeden ekip biçebilen sayılı.Yahu bize gelince çakal oluyorsunuz,Yatırımcı diye zengi Devamı..Üretim yok,traktör,makina ve aletler,tohumlar gübreler,hayvanlar her şey ithal.15 yılda çiftçi de halkın tamamı gibi borçlandı(eskisi gibi)Faize girmeden ekip biçebilen sayılı.Yahu bize gelince çakal oluyorsunuz,Yatırımcı diye zenginlere devleti ve milleti soyduruyorsunuz.YETER ARTIK!. Bir iki kalburüstü laf kalabalıklığı,bilmişlik taslama,efenim biz hizmetkarız(kasanın kapağını kapatmayı unutmayın he) diye diye,kendi büyüttüğünüz itaat ettiğiniz incir tohumları ocağımızda incir ağacı olunca efenim 40 yıllık yapılanma kanmışım ALLAH affetsin derken .... Velhasıl kelam liyakatli(aldığı parada yetimin hakkı olduğunu bilen,ona buna KANMAYAN)yöneticiler ve şuurlu insanlar olmadıkça donumuza kadar birileri bizi soyar biz de izleriz.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım HABERLERİ