AYM'den internet sitelerine yönelik önemli karar!

Anayasa Mahkemesi AYM, bir internet sitesindeki yayın nedeniyle verilen erişim engeli kararını basın ve ifade özgürlüğüne aykırı buldu. AYM'nin bu kararı Tarımdan Haber'i de yakından ilgilendiriyor. Bilindiği üzere Tarımdan Haber'de de birçok habere mahkeme kararlarıyla erişim engeli getirilmişti.

AYM'den internet sitelerine yönelik önemli karar!

Resmi Gazete'de dün yayımlanan AYM kararına göre, başvurucu 'www.bianet.org' adresinde 30 Ağustos 2006'da 'Sıcak iş ilişkileri değil taciz' başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde bahsi geçen genel müdür, birçok internet haber sitesinde yer alan haber içerikleri nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek internet içeriğine erişimin engellenmesini talep etti. İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği 23 Haziran 2015'te haber içeriğine erişimin engellenmesine karar verdi. İtirazı reddedilen internet sitesi Bianet de AYM'ye 26 Ağustos 2015'te bireysel başvuruda bulundu.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, AYM 30 Ekim'de oybirliği ile ihlal ve yeniden yargılama kararı verdi. Karar özetle şöyle:

ÇIPLAK RESİM YAYINLANMIŞSA

“Anayasa Mahkemesi'ne göre bir kimsenin çıplak resimlerinin veya video görüntülerinin yayımlanması gibi kişilik haklarının ihlal edildiğinin daha ileri bir inceleme yapılmaya gerek olmaksızın ilk bakışta anlaşılabildiği hâllerde 5651 sayılı Kanun'un 9. maddesinde öngörülmüş olan istisnai usul işletilebilir. Özellikle somut başvuruya konu benzer uyuşmazlıklar açısından koşullara göre diğer ceza veya hukuk yollarının daha yüksek başarı şansı sunabilecek etkili başvuru yolları olduğu anlaşılmaktadır. Dahası müşteki, açacağı çelişmeli bir hukuk davasında içeriğe erişimin engellenmesi talebini ileri sürme imkânına da her zaman sahiptir. Sonuç olarak başvurunun bütün koşulları göz önünde tutulduğunda 5651 sayılı Kanun'un 9. maddesi uyarınca çelişmeli bir yargılama olmaksızın süresiz olarak etki gösteren tedbir mahiyetinde internete erişimin engellenmesi kararı verilmesi için gösterilen gerekçeler ilgili ve yeterli kabul edilemez. Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ve Anayasa'nın 28. maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.”

Bilindiği üzere Tarımdan Haber'de de yayınlanan bir çok habere, haklı bir gerekçe gösterilmeden mahkemeler tarafından erişim engeli getirilmişti. Hatta haberlere yapılan yorumlar bile erişim engeli için bir gerekçe olarak kullanılmaya başlanılmıştı. AYM'nin bu kararı, verilen erişim engelinin hukuksuzluğunu ortaya koymuş oldu.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
06 Aralık 2018, 12:15

Mobing ci leri getirin

Haberleri eksiksiz okumak istiyoruz... Kimin ne yaptığını engellenmesi çok ayıp çok kötü

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım HABERLERİ