Ekonomik önemi olan kaz ırkları

31 Aralık 2015 18:29
Toulouse Kazı: Toulouse kaz ırkı Fransa'dan orijin alan ağır cüsseli kaz ırklarından biridir. Toulouse kaz ırkının yumurta verimi orta düzeydedir. Bir yumurtlama sezonunda yaklaşık 35-50 yumurta verirler. Yumurta veriminin yanı sıra güzelliği ve eti için yetiştirilen bir ırktır.
1 / 10
Emden (Embden) Kazı: Orijinini Almanya'nın Hannover şehrinden alan ağır cüsseli bir kaz ırkıdır. Yumurta verimi iyi olan bir ırktır. Her kaz bir yumurta sezonunda 30-40 yumurta verir. Emden birinci sınıf yemeklik kazdır. Emden kaz ırkının beyaz olan tüyleri diğer kazların tüylerinden daha değerlidir.
2 / 10
ÇİN KAZI: En küçük ve en çekici ırklardan biridir. Çin'den orijin alan bu kaz ırkının kahverengi veya gri ve beyaz olan varyeteleri vardır. Irklar arasında en yüksek yumurta üretimine sahiptir ve bir yumurta sezonunda 60'dan daha fazla yumurta verir. Vahşi kaza benzetildiğinden dolayı eti bazı insanlar tarafından tercih edilmektedir.
3 / 10
ROMAN YADA GERMEN KAZI: Roman kaz ırkı tanımlanamayan orta boylu ve beyaz tüyleri olan bir ırktır. Emden ve Toulouse'dan Avrupa'dan orijin alır ve Emdene benzer. Bilinen tüm Avrupa ırklarının en eskisidir.
4 / 10
AFRİKA KAZ IRKI: Afrika kaz ırkı Çin kaz ırkının bir varyetesidir. Afrika kaz ırkı, genç kazların haricinde hemen hemen Emdenlerle aynı büyüklüktedir. Bu kaz ırkı, Çin kazı kadar yumurta üretemez. Bir yumurta sezonunda 30-40 yumurta verirler. En büyük kaz ırklarından birisidir. Afrika kazı hızlı büyür ve çabuk erginleşir, fakat ticari yetiştiriciler arasında renkli tüyleri yüzünden tercih edilmez. Ancak beyaz tüylüleri iyi bir pazar değerine sahiptir.
5 / 10
Sebastopol Kazı: Sebastopol, aslında bir süs kazıdır. Günümüzde çok az bulunan bu kaz saf beyaz bir tüy yapısına sahip olmakla beraber arka kısmında, vücudunda ve kanatlarında kıvrımlı ipeksi tüylerle karakterize bir yapıya sahiptir.
6 / 10
Amerikan Buff Kazı Irkı: Buff kaz ırkı Amerika da geliştirilmiş kaz ırklarından birisidir. Bu kaz ırkı bir yumurta sezonu boyunca 20-40 yumurta verir. Renkleri açık kahverengidir.
7 / 10
Kanada Kazı: Kanada kazı Kuzey Amerikanın yaygın vahşi kaz ırkıdır. Kanada kazı başta Kanada olmak üzere Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç ve İngiltere'de yetiştirilmektedir.
8 / 10
Pilgrim Kazı Irkı: Pilgrim de Amerikan kaz ırklarından biridir. Dişilerin yıllık yumurta verimi 35-45 adettir. Pilgrim kaz ırkının en önemli özelliklerinden birisi cinsiyetinin, yumuşak yada kaba tüylerinin renklerine bakılarak tayin edilebilmesidir.
9 / 10
Mısır Kazı: Uzun boylu ve uzun bacaklı ama küçük bir ırktır. Yumurta verimler 6-8 adettir. Mısır ırkları şov ve süs amaçlı olarak yetiştirilirler. Renkleri gri ve siyah gölgeli olarak değişiklik gösterir. Vücutlarında kırmızı, kahve ve beyaz noktalar vardır.
10 / 10

Yorumlar

Toplam 12 Adet Yorum Yapılmış.
18 Şubat 2019, 16:20

Alp Hun
Hemen alan olursa ihtiyaç fazlası kaz yumurtalarını 10 liradan veririm.
11 Şubat 2019, 00:08

Roman germen

Cuma polat
Kazim nezaman yumurta eder
10 Şubat 2019, 00:29

Roman germen kazi

Cuma polat
Hangi ayda yumurtlar
09 Şubat 2019, 23:53

Roman kazım var yumurta ayı ne

Cuma polat
zamandır bilgi verirmisiniz
06 Şubat 2019, 01:50

Kazlar

Yenidünya organik solucan
Cocukken kurmustum hayalini 40 yasinda nasip oldu 82 kaz 6 ordegim var bu sene 500 olacak insallah
28 Aralık 2018, 00:36

Kaz

Faik
Kazların fiyatı nedir.
27 Mart 2018, 14:20

kaz Ankara

Murat
Merhaba, teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Ukrayna kazı (mamut) tavsiye eder misiniz
28 Mart 2017, 14:54

En verimli kaz ırkı hangisi

SALİH Atan sakarya
Ben kaz yetiştiriciliği yapmak istiyorum hangi ırkı beslemeliyim bu konuda görüşlerinizi öğrenmek istiyorum
23 Ocak 2017, 23:18

Trt haberde anlattım kazcılıgın zorkuklarını
20 Ocak 2017, 13:02

Emden kazi damizlik nerden bul

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.