Samsun’da nitrat kirliliğiyle mücadele

Nitrat kirliliği hem insanlara hem de ekosisteme karşı büyük tehditler içeriyor. Önlenmediği takdirde birçok hastalığa sebep olan kirliliğe karşı Samsun Tarım İl Müdürlüğü mücadele başlattı. Sulardan düzenli aralıklarla numuneler alınarak nitrat miktarları tespit edildi.

Samsun’da nitrat kirliliğiyle mücadele

Azot, bitkilerin gelişimi için elzem olmakla birlikte,bitkiye ihtiyacından fazla verildiğinde toprakta birikerek nitrata dönüşür. Sularda çeşitli nedenlerden dolayı yüksek miktarlarda bulunabilen nitrat hakkında Samsun Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı şunları söyledi:

“Bildiğimiz gibi nitrat suda iyi çözünen bir maddedir veyağmur sularıyla yıkanma suretiyle yeraltı ve yerüstü sularına karışarak taşınır.Yapay gübrelerin dışında hayvansal atıklarda önemli bir nitrat kaynağıdır. Uygun ortamlarda depolanmayan bu atıklarda yağmur sularıyla yıkarak sularımızı kirletirler.

Topraktaki aşırı nitrat bitki bünyesinde de birikebilir. Bu bitkilerin veya nitrat ile kirlenmiş suların tüketilmesi nitratın insan bünyesine geçmesine neden olur. Vücuda alınan nitrat bozunuma uğrar ve hemoglobine bağlanarak kandaki oksijen taşınımını engeller. Bu olay özellikle çocuklarda mavi bebek sendromuna neden olduğu gibi, ayrıca kansorejen etkilere yol açan nitrozaminlere de dönüşür.

Mevzuatımızdaki 'Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği'ne göre; sulardaki nitrat için sınır değer 50 mg/L'dir. Bu çerçevede yüzey sularından her ay yeraltı sularından üç ayda bir olmak üzere numuneler alınıp nitrat miktarının tespit edilmesi gerekmektedir. İlimizde 43 yüzey, 23 yeraltı olmak üzere toplam 66 numune noktamız bulunmakta ve analizleri İl Müdürlüğümüze bağlı mobil laboratuvarda gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca analiz cihazı bulunmayan Ordu iline de her ay gidilerek Ordu'daki suların kontrolü de yapılmaktadır. 2017 yılında Samsun'da 873, Ordu'da 360 olmak üzere toplam 1.233 analiz gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle yinelemek isterim ki halkımızın sağlığı her zaman ilk önceliğimizdir.”

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
10 Haziran 2018, 11:22

Tebrik ederizz
Aslında biz Antalyadaki durumu gormek neler yapildigini ne gibi egitim calismalari yapildigi bilmek isterdik. Bu ilimizi kutluyoruz. Il mudurluklerinin bu tip haberlerle konu olmasini bekliyoruz verdikleri iftar yemekleri yada personeli toplayip bag Devamı..Aslında biz Antalyadaki durumu gormek neler yapildigini ne gibi egitim calismalari yapildigi bilmek isterdik. Bu ilimizi kutluyoruz. Il mudurluklerinin bu tip haberlerle konu olmasini bekliyoruz verdikleri iftar yemekleri yada personeli toplayip bagirip cagirilmasi ile degil

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım-Sağlık HABERLERİ