Urla'da öğrencilere pestisitlerin zararları anlatıldı

Urla'da 16 ortaokulda 600 öğrenciye bitki koruma ürünlerinin kalıntıları hakkında geniş bilgiler verildi. Pestisitlerin doğaya ve insana verdiği zararlar konusunda bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri yapıldı

Urla'da öğrencilere pestisitlerin zararları anlatıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Urla İlçe Müdürlüğünün 17 Şubat 2017 tarihinde yapılan Urla Tarım Paneli ile başlatmış olduğu “Pestisitlerin Doğaya ve İnsana Zararları" konulu projenin ikinci etapında 16 ortaokulda 600 adet 6. Sınıf öğrencisine konu hakkında eğitim verildi.

Projenin birinci etabı olan Urla Tarım Panelinde; Urla'nın tarımsal potansiyeli, sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Panelistler olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim VE Bitki Sağlığı Şube müdürü Nursel KOÇYİĞİT, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdür V. Fatih KILIÇ, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür V. Ayşe ŞENER DENİZLİ, Gıda ve Yem Şube Müdür V. Zekeriya YAZICI oldu.

Panele Urla Kaymakamı Murat Sefa DEMİRYÜREK, Karaburun kaymakamı Muhammet Özyüksel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet GÜLDAL, Zeytincilik Araştırma Ens. Müdürü, Zirai Karantina Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü Şube müdürleri, Urla'da kikooperatifler, 50 da üstü bitkisel üretim yapan işletmeler, 50 baş ve üstü hayvancılık işletmeleri, Tarıma Dayalı Sanayi işletmeleri, Resmi Kurum yöneticileri, Muhtarlar, Urla Kent Konseyi, Siyasi Partiler, Çevre Belediyelerin temsilcileri, Yerel ve Ulusal basın katıldı.

Projenin ikinci Etabında Müdürlük olarak Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün vermiş olduğu takvim programında 16 ortaokulda 600 öğrenciye ulaşıldı. Ortaokulların 6. Sınıf öğrencilerine bitki koruma ürünlerinin kalıntıları hakkında geniş bilgiler verildi. Pestisitlerin doğaya ve insana verdiği zararlar konusunda bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri yapıldı. Eğitimlere katılan öğrencilere şapka, tişört, kalem, defter ve broşürler dağıtıldı. Öğrencilerin, tükettiğimiz gıdalardaki pestisitlerin insanlara verdiği zararlar, pestisitlerin hazırlanması ve bitkilere uygulaması konusundaki yanlışlar ile bu yanlışların etkileri, doğada meydana getirdiği zararlar konusunda bilgi sahibi olmaları sağlandı. Öğrencilerin yoğun ilgisini çeken konu hakkında soru ve görüşleri cevaplanarak bilgilendirildi.

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım İl Müdürlükleri HABERLERİ