Parıldar'dan sera ziyareti

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar Çiftlikköy İlçesine bağlı Kılıç köyünde 2 dekar kapalı alanda kurulan ve topraksız olarak üretilen kıvırcık marul serasını ziyaret ederek işletme sahibinden bilgi aldı.

Parıldar'dan sera ziyareti

Beraberinde İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hacı Ali Dinçer, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Necdet Tuncer ve Çiftlikköy İlçe Müdürü Şefik Arıca olduğu halde topraksız üretim yapılan sera'yı ziyaret eden İl Müdürü Suat Parıldar, işletme sahibi Sabur Tarım yöneticisi Süleyman Öcalan'dan topraksız kıvırcık marul üretimiyle ilgili bilgi aldı.

İşletme sahibi Süleyman Öcalan İl Müdürü ve beraberindekilere serayı gezdirirken verdiği bilgide yatırımı tamamen öz sermayeleriyle kurduklarını ifade ederek hidroponik su kültüründe ürün yetiştirme sistemi olarak kurdukları sistemde plastik boruların içinden geçen suyun boruya dikimi yapılan bitkiyi büyütmesi şeklinde üretim yaptıklarını söyledi.

Topraklı 1 dekarlık seraya yaklaşık 6 bin fide dikimi yapılırken hidroponik serada bu rakamın 18 bine çıktığını ve bu sayede birim alandan topraklı seraya göre 3 kat daha fazla ürün elde etmenin mümkün olduğunu söyleyen Süleyman Öcalan, yaz aylarında 30-35 günde, kış aylarında ise 60-65 günde pazara arz edilebilecek kıvırcık marul yetiştirmeyi hedeflediklerini, normal üretimde yılda 4-5 kez ürün alınabilirken, bu üretim şeklinde 8-10 kez ürün alınabileceğini, topraksız tarımın normal üretim şeklinden daha avantajlı yönlerinden birinin de işçilik maliyetinin minimum olması ve örtüaltı üreticilerinin en önemli sorunlarından biri olan topraktan geçen hastalık ve zararlıların bu sistemde ortadan kalkması olduğunu söyledi.

İl Müdürü Suat Parıldar'da işletme sahibi Süleyman Öcalan'a böyle bir yatırımı gerçekleştirdiği için teşekkür ederek Bakanlıklarının bir çok tarımsal alanda olduğu gibi bu tür konularda da desteklerinin bulunduğunu, işletmeyi büyütmek istedikleri takdirde bu desteklemelerden yararlanabileceklerini, 2018 yılı Kırsal Kalkınma Yatırım Programı açıklandığında kendisiyle iletişime geçeceklerini söyledi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım İl Müdürlükleri HABERLERİ