Diyarbakır’a 10 milyonluk yatırım

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, yeni bir uygulama olan “Birlikte Üretelim Projesi" hakkında konuştu. Atalar, “Proje kapsamında buralara 10 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştireceğiz" dedi.

Diyarbakır’a 10 milyonluk yatırım

Projeye dahil olacak köylerde hayvancılık ve tarımsal üretim faaliyetlerinin uzman eller tarafından yürütülmesinin amaçlandığını belirten Atalar, “Proje, köydeki imkanların daha iyi kullanılmasını, üretim maliyetinin düşürülmesini ve üretimin profesyonel kişilerce yapılmasını sağlamak amacıyla uygulanacak" dedi.

10 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Diyarbakır'da 3 köyde uygulanacak projede, elde edilecek başarıya göre yeni hizmet Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Köylerde kooperatiflerin oluşturulacağını, mevcut kooperatiflerin daha da geliştirileceğini anlatan Atalar, “Cumhuriyet köyü hayvancılık, Ilgın köyü organik tarım, Karaçimen köyü de tahıl üretimiyle ön plana çıkan köyler. Proje kapsamında buralara 10 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştireceğiz. Hayvancılığı geliştireceğiz. Köylülerin verimli tarım yapmasını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 30 TARIMSAL DESTEK VERİLECEK

Proje kapsamında, Diyarbakır'da pilot olarak belirlenen merkeze bağlı Cumhuriyet, Eğil ilçesinin Ilgın ve Sur ilçesinin Karaçimen köylerinde çalışma başlatıldı. Bakanlık, pilot olarak seçilen 3 köy için ekstra yüzde 30 tarımsal destek verecek. Projeyle, belirlenen köylere teknik destek, danışmanlık ve finansal kaynak sağlanacak ve mevcut üretim modeli sürdürülebilir hale getirilecek.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım İl Müdürlükleri HABERLERİ