Bilecik Karpuzuna yoğun talep!

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Bilecik'in Sakarya Vadisi'nde yetiştirilen karpuz ve kavunlara yoğun talep olduğunu kaydetti.

Bilecik Karpuzuna yoğun talep!

Sakarya Vadisi'nde yetiştirilen karpuz ve kavunlara yoğun talep olduğunu belirten Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, şunları kaydetti:

"Sakarya Nehri'nin geçtiği Osmaneli ilçemizin özellikle Merkez, Soğucakpınar, Medetli Büyükyenice, Selçik, Kazancı, Selimiye, Akçapınar ve Düzmeşe Köylerinde üretilen kavun ve karpuzlar, ülke genelinde yoğun ilgi görüyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen tüccarlar, tonlarca ürün alımı yapıyor. Geçen yılın rakamlarına göre İl genelinde 9 bin 275 dekarlık alanda 21 bin 633 ton kavun üretilirken, 13 bin 455 dekar alanda 73 bin 289 ton karpuz üretimi yapıldı. Karpuzu meşhur olan Osmaneli ilçemizde ise, 3 bin 100 dekarlık alanda 9 bin 300 ton kavun, 8 bin 600 dekar alanda 55 bin 900 ton karpuz üretimi gerçekleşti. Bu sene de aynı büyüklükteki ekim alanlarında, geçen yılla benzer ve daha yüksek rekolte beklemekteyiz. Kavun fiyatları, 75-80 kuruş bandında seyrederken, Karpuz fiyatı ise 35-40 kuruş olarak oluşmaktadır.”

Kaynak: Bilecik Tarım İl MüdürlüğüYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım İl Müdürlükleri HABERLERİ