Türkiye'de soğuk hava depoculuğu

TKDK tarafından yayınlanan Kırsal Kalkınma dergisinin Nisan-Mayıs-Haziran sayısında soğuk hava depoculuğunun önemine dikkat çekildi. Erman Nakliyat Genel Müdür Emrah Deniz tarafından kaleme alınan makalede, 2019 yılında işleme girecek olan 'Hal Yasası' ile birlikte daha fazla soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulacağına dikkat çekildi.

Türkiye'de soğuk hava depoculuğu

Türkiye; bulunduğu coğrafi konumu, limanları ve yaş meyve-sebze ihracatının yoğunluğu dolayısı ile soğuk hava depoculuğuna çok hâkim ve bu alanda tecrübeli bir ülkedir.

Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha sıcak bir iklimde olmamız da birçok alanda soğuk hava depolarının kurulumunu zorunlu hale getirmiştir. Coğrafyamızdaki en güçlü frigorifik filoya sahip olmamız dolayısıyla, Türkiye'de depoculuk faaliyetleri daha çok limanlar ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Yakın dönemde çıkan ve 2019 yılında işleme girecek “Hal Yasası" ile birlikte Türkiye içindeki taşımalardaki kayıpların önüne büyük oranda geçilebilecektir. Yasa ile ülkemizde daha fazla soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir.

TÜRKIYE SOĞUK HAVA DEPOCULUĞUNDA GÜÇLÜ BIR KONUMDA

Dünyada ve ülkemizde soğuk hava depoları temel olarak 2 amaçla kullanılmaktadır; bunlardan birincisi ürünün uzun süre muhafazası, ikincisi ise ürünün sevkiyat öncesi ön soğutmaya tabi tutulmasıdır.

Tarım ürünlerimizi, sezonunun dışına taşıdığımız yani hasadı olmadığında dahi satışını yapabildiğimiz durumda daha yüksek fiyatlara satabilmekte ve ihracat pazarlarımızda hâkimiyet kurabilmekteyiz. Örneğin; limon, nar, elma, greyfurt ve portakal gibi ürünlerde Türkiye olarak soğuk hava depolarımız ile çok güçlü bir konuma ulaşmış durumdayız.

Sektörde ulaştığımız seviye itibarıyla da depolanabilir diğer birçok ürünümüzü (mandalina, muz, kivi,vs. ) yılın on iki ayında yurt içi piyasanın tüketimine sunabilmekteyiz. Öte yandan ürünün ihracat pazarlarına ve tüketiciye ulaşmasındaki “soğuk zincir"in önemli halkalarından biri de nakliyedir.

Ekstra güçlü depolarda taşıma sıcaklığına getirilip yüklenen ürünler çok daha sağlıklı ve sağlam teslim edilebilmektedir. Bu da ihracat ve iç piyasa satışlarındaki zayiatı minimum seviyeye indirmektedir.

SOĞUK HAVA DEPOLARI EN ÇOK ÇİFTÇİLER İÇİN FAYDALI

Soğuk hava depoları, direk olarak ihracatçıları ve yaş meyve sebze ticareti yapanları etkiliyor gibi görünse de depoculuk faaliyetleri en çok çiftçimize yarar sağlamaktadır. Tarımda her ürün için ideal bir hasat tarihi vardır ve turfanda ürünler her zaman diğerlerinden daha pahalı olmaktadır.

Fakat turfanda ürünlerin de hasat süresi çok kısıtlıdır. Hasat edilemeyen pahalı turfanda ürün çok kısa zamanda değersizleşmekte ve çürümektedir, bu yüzden üreticiler, ürün çeşitliliklerini tüm yıla yaymayı tercih etmektedirler.

Dünyada birçok ülke, ürünlerini depolamaktan ziyade yeni ürünler geliştirerek her daim dalında hasat edilebilir ürün yelpazesine sahip olmak için yatırımlar yapmaktadır. Fakat yeni bir meyvenin geliştirilip uygun iklim şartlarında test edilmesi uzun yıllar almaktadır.

Örneğin İspanya'da, yazın hasat edilebilen bir limon geliştirilmiş ve bu sayede yazın da dalından limon satabilmek mümkün hale gelmiştir. Bahse konu limon türü bizim iklimimize uygun olmadığından, ülkemizdeki limonlar depolanmak suretiyle Ağustos ayı sonuna kadar satılabilmektedir. Bu tarz depoculuk faaliyetleri; ürünün uzun vadede satılabilmesi imkânını yarattığından, mahsulün çiftçiden değerinde alınmasını da sağlamaktadır.

Limon, depoda bekletilmeden 2-3 ay gibi kısa süre zarfında tüketilmek zorunda kalınsaydı, üretici üründen gelir sağlayamayacak, piyasa şartları gereği mahsul dalında kalabilecekti. Benzer durum, nar ve elma gibi meyveler için de geçerlidir.

TKDK DESTEKLERİ SEKTÖR AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) destekleri ile birlikte soğuk hava depolarının sayısı ve standartlarında hızlı bir yükseliş görülmektedir. Daha önceleri soğuk hava depoları transit yüklerin geçici stok alanı olarak kullanılırken, artık özellikle depolanabilir meyveler için de kullanılmaya başlanmıştır.

Soğuk hava depo sayısındaki artış ile daha önceden soğuk hava deposu kurulmamış birçok şehir depoya kavuşmuş, depolanabilir her ürün taşınmak yerine üretildiği şehirde depolanmaya başlanmıştır. Bu durum, hem yerel çiftçilerin bilinçlenmesine hem de birçok yeni ihracatçının sektöre girmesine imkân sağlamıştır.

TKDK standart ve destekleri ile sektördeki köhnemiş tesisler de yerini çok modern depolara bırakmıştır. TKDK'nın depo yapılırken şart koştuğu ve yatırımcı tarafından bazen külfet gibi algılanabilen standartlar sektörümüz açısından çok önemlidir. Avrupa'daki çoğu tesis gıda hijyen kurallarına uyarak belirli standartlar çerçevesinde kurulmuştur.

Örneğin, şirketimizin kurmuş olduğu tesis, TKDK'nın bütün standartlarına uygun olduğundan GLOBALGAP, BRC, SEDEX gibi alınması en zor güç sertifikaları çok kolay bir şekilde alabilmiştir. TKDK ile birlikte gelen yüksek standartlar sektörümüze kalite kazandırırken, depoculuğumuzun uluslararası piyasalardaki etkinliğini de artırmıştır.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ