Şeker fabrikaları yeniden satışa mı çıkıyor?

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın MTV ve vergi zamlarını savunurken yaptığı bir açıklama 'şeker fabrikalarını' akıllara getirdi. Ağbal, MTV ve vergi zamlarını ülkenin ihtiyaçlarını dikkate alarak düzenlediklerini belirtirken, düzenlemenin bununla da sınırlı kalmayacağını kaydetti. Bütçe gelirlerini artırmak için özelleştirmelere de hız vereceklerini dile getiren Ağbal, “Bazı fabrika satışlarına başlıyoruz" dedi.

Şeker fabrikaları yeniden satışa mı çıkıyor?

Maliye Ağbal, özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikalarını gündeme getirdi. Bilindiği üzere şeker fabrikalarının satış ihaleleri 2009 ve 2012 yıllarında iptal edilmişti. 2009 yılında yapılan ihaleler, üretim şartı korunmadığı için Danıştay tarafından iptal edilirken, 2012 yılında ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından durdurulmuştu.

Ancak Özelleştirme İdaresi, geçtiğimiz yıllarda şeker fabrikalarının yeninden özelleştirilmesi için strateji belgesi hazırlatmıştı. Strateji belgesini hazırlama işi de Ak Yatırım'a verilmişti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yaptığı son açıklama, doğrudan şeker fabrikalarını akıllara getirdi. Ancak Ağbal, geçtiğimiz yıl şeker fabrikalarının maden ocağı gibi özelleştirilmesinin hatalı bir karar olacağını söylemişti.

Bilindiği üzere kamuya ait 25 şeker fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalar, 2009 ve 2011'de yapılan ihalelerde portföyler halinde satışa çıkarılmıştı. Gelinen noktada, hükümetin ülke tarım ve hayvancılığı için stratejik önemi bulunan fabrikaların yeniden yapılandırılması konusunda hiçbir bir çalışması bulunmazken, Bakan Ağbal'ın açıklamaları; 'şeker fabrikaları yine maden ocağı satar gibi özelleştirilecek mi?' sorularını gündeme getirdi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
19 Şubat 2018, 23:26

Şeker

Lale
Şeker fabrikalarını satıb dışardan şekeri getirib bizi kansere göndermeyin bizim pançarımız dogal bizim şekerimiz dogal para için magdur olmayalım
19 Şubat 2018, 23:23

Satılmazın

Hita
Lütfen şeker fabrikaları satılmazın çiftçiye işciyede bunu yapmayın insanları magdur etmeyin devlete aiit hiç birşey kalmadı hep satıldı
08 Ocak 2018, 22:27

Seker farikalari satilmasın

Zöhre demirel
Calısan isciler aileri tarımla gecinenkoyler nakliyeciler ne olacak alan sahislar arazi icin alyor lutfen sayin cumhurkaskanim insalaraacyin merhamet edin
30 Eylül 2017, 03:55

Herşeyi Bitirdikleri Gibi

Şekeri BİTİRDİLER
Şekeri de bitiriyorlar özelleştirsinler devletin açık büyümüş iyice şeker dişinin kovuğuna yetmez. 5 tl'den şekeri yersiniz... Birileri rahatlar içinde uyurken bizler vardiyalarda çalışalım her an özelleştirme korkusuyla psikiloji Devamı..Şekeri de bitiriyorlar özelleştirsinler devletin açık büyümüş iyice şeker dişinin kovuğuna yetmez. 5 tl'den şekeri yersiniz... Birileri rahatlar içinde uyurken bizler vardiyalarda çalışalım her an özelleştirme korkusuyla psikilojimiz bozulsun....
29 Eylül 2017, 22:51

Şeker kurulu

BattalGazi
Şeker kurulu yok,yerine bu işleri denetlemesi görevi üstlenecek genel müdürlükte kurulmadı.Nişasta bazlı şeker üreten fabrika-lar ve sermayeleri sektöre tamamen hakim olacaklar.Şeker fabrikaları özelleşecek,Maden işletmeleri,%50tige Devamı..Şeker kurulu yok,yerine bu işleri denetlemesi görevi üstlenecek genel müdürlükte kurulmadı.Nişasta bazlı şeker üreten fabrika-lar ve sermayeleri sektöre tamamen hakim olacaklar.Şeker fabrikaları özelleşecek,Maden işletmeleri,%50tigem işletmeleri, vs.Hatta 1 milyar 586 milyon 456 bin görev zararı veren TMO ve Varlık fonundaki Çaykur bile belirsiz.Naci Ağbal boşuna açıklama yapmıyor,hükümetin direkt piyasaya entegre edecek sıcak para ihtiyacı var.Eldeki değerli işletme ve gayrimenkuller çıkarılarak şişen borç stokları ve bütçe açığı kapatılmaya/azaltılmaya çalışılıyor görünen.Özelleştirme hiç bir zaman sorunları çözmez,öteler.Üretim materyalini elinde tutan Devlet olursa hem güç elde olur,hem de özel tekelleşmeler görülmez,otorite devlet olur
29 Eylül 2017, 19:44

Hayırlı olsun

BattalGazi
Şeker fabrikaları 2018 yılında bir kısmı veya çok azı kalacak şekilde özelleştirilecek,ayrıca maden bölgeleri,tigemin bazı arazileri özelleşebilir.Çaykur için de kulislerde söylentiler var.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ