Şeker fabrikaları halktan kaçırılıyor!

Özelleştirme İdaresi'nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yol haritasını belirlemek için ciddi paralar vererek hazırlattığı 'strateji raporlarını' halktan ve siyasilerden kaçırdığı ortaya çıktı.

Şeker fabrikaları halktan kaçırılıyor!
Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yol haritasını belirlemek için ciddi paralar vererek hazırlattığı 'strateji raporlarını' halktan ve siyasilerden kaçırıyor. 2004 yılında hazırlanan ve 2012 yılında Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan strateji raporunda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde 'halk modelinin' önerildiği ortaya çıkmıştı. Özelleştirme İdaresi en son 2016 yılında hazırlattığı strateji raporunu da milletten saklıyor.
2004 yılında 600 bin lira para vererek hazırlattırılan strateji raporunda 'varlık satışına' karşı çıkılarak 'halk modelinin' önerilmesine rağmen Özelleştirme İdaresinin 'varlık satışında' ısrar etmesi 'şeker fabrikalarına kumpas mı kuruluyor?' iddialarını gündeme getirdi.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Özelleştirme İdaresi, kamuya ait şeker fabrikalarını halktan kaçırıyor. Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde izlenecek yolu belirlemek için hazırlattığı 'strateji raporlarını' siyasilerden ve kamuoyundan saklıyor. 2004 yılında Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Rabo İnternational Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerinin ortaklaşa hazırladığı 'strateji raporunda' fabrikaların özelleştirilmesinde 'halk modeli' yani pancar üretici ve şeker işçisinin içinde olduğu bir modelle özelleştirilmesi önerilmişti. Ancak Özelleştirme İdaresi'nin, 2004 yılında 600 bin lira para vererek hazırlattığı rapordaki 'halk modeli' önerisini sümenaltı ettiği ortaya çıkmıştı. Özelleştirme İdaresi 2016 yılında Ak Yatırım'a yine para vererek hazırlattığı 'strateji raporunu' da kamuoyundan sır gibi saklıyor.


FABRİKALAR BİLEREK ZARAR ETTİRİLİYOR!

Türkiye'nin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikaları yanlış özelleştirme politikaları ile yok edilmek isteniyor. Yıllardır özelleştirme kapsamında tutularak bilerek zarar etmesine göz yumulan fabrikalar, şimdi de özelleştirme adı altında satılarak piyasadan çekilmesine zemin hazırlanıyor.

KAPANACAĞINI BİLEREK SATIYORLAR!

Şeker fabrikalarının biran önce özelleştirme kapsamından çıkarılarak dünya örneklerinde olduğu gibi yeniden yapılandırılması gerekirken, 'zarar ediyor' gerekçesiyle satışa çıkarılması dikkat çekiyor. Yapılacak özelleştirmede fabrikaların özel sektör elinde üretimlerini devam ettiremeyeceği net bir şekilde ortada dururken, yanlış özelleştirme politikasında ısrar edilmesi 'şeker fabrikalarına kumpas mı kuruluyor?' iddialarını gündeme getirdi.

Özelleştirme İdaresi'nin şeker fabrikalarının satışıyla ilgili yol haritasını belirlemek için para vererek hazırlattığı strateji raporlarını kamuoyundan ve siyasilerden kaçırması şeker fabrikalarına kumpas iddialarını kuvvetlendiriyor.

STRATEJİ RAPORUNDA KARŞI ÇIKILMASINA RAĞMEN NEDEN ISRAR EDİLİYOR?

Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Rabo İnternational Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerinin 2004 yılında Özelleştirme İdaresi ile imzaladıkları Danışmanlık Sözleşmesi çerçevesinde hazırladıkları 'Stratejik Raporu'nda, açıkça 'varlık satışı' modeline karşı çıkılırken şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde dünya örneklerinde olduğu gibi 'halk modeli' önerilmişti. Ancak Özelleştirme İdaresi, 2009 ve 2011 özelleştirmelerinde 'varlık satışı önerilmemesine' rağmen şeker fabrikalarını bu modelle özelleştirmek istemişti.


KAMUOYUNDAN SAKLANAN 'ÇOK GİZLİ VE ÖZEL' İBARELİ STRATEJİ RAPORU


SKANDAL RAPORU MİLLİ GAZETE ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Özelleştirme İdaresi'nin 2004 yılında 600 bin lira para vererek hazırlattığı strateji raporunu kendisinin dikkate almaması kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu. Kamuoyundan ve siyasilerden gizlenen 'Çok Gizli ve Özel' ibareli 'Stratejik Raporu'nu 2012 yılında Milli Gazete ortaya çıkarmıştı. Raporun ortaya çıkması Özelleştirme İdaresi'nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı niyetini de gözler önüne sermişti.

AK YATIRIM'A HAZIRLATILAN STRATEJİ RAPORU DA MİLLETTEN SAKLANIYOR!

Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için 2016 yılında yeni bir strateji raporu daha hazırlattı. 2016 yılında Ak Yatırım'a hazırlattırılan 'strateji raporu' da 2004 yılında hazırlatırılar rapor gibi kamuoyundan saklanıyor.

Türkiye'nin stratejik kuruluşlarının özelleştirilmesine yönelik hazırlattırılan strateji raporunun kamuoyundan saklanması manidar bulunurken, haklı olarak “Ak Yatırım'ın hazırladığı strateji raporunda da şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde halk modeli önerildiği için mi saklanıyor?" iddialarını gündeme getiriyor.

HALK MODELİ DETAYLI BİR ŞEKİLDE ANLATILIYOR

2004 yılında Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Rabo İnternational Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerinin ortaklaşa hazırladığı 'strateji raporunda' şeker fabrikalarının 'halk modeli' olarak tabir edilen kooperatif seçeneğinde pancar üretiminin devamlılığının garanti altına alındığına dikkat çekiliyor. Bu konuda dünya uygulamalarından örnekler verilirken, 'kooperatif modelinin' de nasıl kurulması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Türkiye'de mevcut kooperatif modelinin birçok eksikliği bulunurken, bu konuda kooperatif modelinin olması gereken şekli anlatılıyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ