Sayıştay'dan özelleştirme uyarısı: Sektöre büyük zarar verir!

Sayıştay'ın Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 2018 yılı sonuna kadar 14 fabrikasını özelleştirmek üzere ilana çıktığı Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'nin denetim raporunda, bu sürecin fabrikalarda yarattığı tahribatın yanı sıra geçmiş özelleştirme uygulamalarının sonuçlarına ilişkin önemli tespitler yer aldı.

Sayıştay'dan özelleştirme uyarısı: Sektöre büyük zarar verir!

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Türkiye'nin şeker sektöründe yeniden yapılanmaya giderek kamu ve özel sektör üretimleri ile ihracatçı pozisyonunu korumasının faydalı görüldüğü bildirilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

'KOŞULLAR DEĞİŞTİ'

“Dünyada ve buna bağlı olarak Türkiye'de koşullar hızla değişmektedir. Değişen koşullara göre izlenecek stratejilerin de gözden geçirilerek yeni tedbirlerin alınması önemli görülmektedir. Türk Şeker'in özelleştirme kapsamına ve programına alındığı yıllardaki yaklaşımlarla günümüzdeki yaklaşımların aynı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu sebeple Türk Şeker'in özelleştirilmesi konusundaki çalışmalar revize edilerek günün koşullarına uygun ve uygulama kabiliyeti olan tedbirler alınmalıdır.Türk Şeker'in özelleştirilmesi sadece fabrika satışlarından ibaret değildir. Bu sektörde çok sayıda kesimin varlığını sürdürdüğü organize bir ekonomik yapılanma sözkonusudur. Hatalı uygulamalardan sadece bir kesimin değil birbirine zincirleme bağlı olan birçok kesimin olumsuz etkileneceğini söylemek mümkündür. Bu sektörde daha önce yapılan özelleştirme uygulamalarının hatalı sonuçları daha yeni yeni sektöre yansımaktadır.”

'ÖNCE EYLEM PLANI'

Şirkete bağlı fabrikaların özelleştirilmesinin öngörülenden uzun sürdüğü belirtilen raporda, bu nedenle mevcut fabrikalarda yıllardır revizyonların dışında teknolojik yatırım yapılamadığı gibi, acil ihtiyaç duyulan personelin istihdamının da sağlanamadığı kaydedildi. Bu nedenle fabrikalarda üretimin aksadığı bildirildi.
Özelleştirme çalışmalarının daha da zaman alacağına dikkatin çekildiği raporda, bu nedenle öncelikle bir acil bir eylem planına ihtiyaç duyulduğu saptaması yapıldı.

'YENİDEN ÜRETİM RİSKLİ'

Sayıştay, üretim faaliyetleri durdurulan fabrikaların tekrar üretime alınmasının riskli olduğu bu konuda karar verilirken fabrikaların revizyon ve bakımlarının özenle yapılması gerektiği uyarısında da bulunuldu.

“Uzun yıllardan buyana özelleştirme programında bulunan şirketin, personel alınmaması, yatırım yapılamaması gibi sebeplerle içine düştüğü olumsuz koşullar sebebiyle faaliyetlerine mevcut yapısı ile devam etmesi mümkün görülmemektedir” denilen raporda, bu nedenle şirketin, orta vadede yeniden yapılanma programına tabi tutularak geleceği hakkında karar verilmesinin zorunlu olduğu bildirildi.

'NİŞASTA BAZLI ŞEKERE TESLİM OLUNACAK'

Hükümetin aldığı son karara muhalefet sert tepki gösterirken, şeker fabrikalarında çalışanlar ise işlerini kaybetme korkusuyla endişeli bir bekleyişe girdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özelleştirmedeki amacın şeker pancarı üretimini sonlandırarak, sağlığa zararlı olan nişasta bazlı şeker ithalatının önünü açmak olduğunu söyleyerek, “Türkiye'ye geçmiş olsun. 2008 yılından beri özelleştirme kapsamında olan fabrikalara düzenli bakım yapılmadı, modernize edilmedi, çoğu fabrika satılsa da sözde çalıştırılacak. 2019 seçim süreci dikkate alınıp 5 yıl durum idare edilecek, sonrası bu fabrikalar kapanacak, pazar nişasta bazlı şekere teslim edilecek, gidiş bu yönde” dedi.

İŞÇİLER ÖZELLEŞME İSTEMİYOR

Tokat'ın Turhal ilçesinde faaliyet gösteren Turhal Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesine karşı Şeker-İş Sendikası Turhal Şubesi'nce imza kampanyası başlatıldı. Şeker-İş Sendikası Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat, Turhal Şeker Fabrikası'nın kaybedilmesi halinde Tokat ekonomisinin çökeceği görüşünü savunarak, ''Sigara fabrikasında 5 yıl çalıştırılma şartı konmuş; ama 1 yıl zor dayanmıştı. Hepimiz gördük. Şeker fabrikasının da akıbetinin aynı olacağını duyurmak istiyorum.

Şeker fabrikası, Tokat ekonomisine çok büyük katkı sunan, 100 yıllık manevi değerdir. Çok iyi biliyoruz ki bu, özelleştirme değil; kapatılmadır. 2017 yılında, 6 bin 984 çiftçi ile 162 bin 742 dekar alandan 845 bin 440 ton pancar hasadı yapılmış; buna karşılık fabrikada işlenen 848 bin ton pancardan 113 bin 26 ton kristal şeker, 33 bin 900 ton melas ve 242 bin 45 ton yaş küspe elde edilmiştir. 2017 yılında üretilen 845 bin 440 ton pancar için çiftçilere toplamda 169 milyon 367 bin 569 lira ödenmiştir” diye konuştu.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ