Satılan şeker fabrikasına 'Çorum Kıyağı!'

Özelleştirilen şeker fabrikaları ile ilgili ortaya çıkan skandallara bir yenisi eklendi. Bor Şeker Fabrikası, hileli bir şekilde ihaleye girmeyen bir firmaya devredilirken, Çorum Şeker Fabrikası'nda da 'Çorum' kıyağının yaşandığı gündeme geldi. Satılan Çorum Şeker Fabrikası'nda satışa konu olmayan 10 tır değerli malzemenin önce Ankara'daki merkez depoya gönderildiği ancak devirden sonra bu malzemelerin tekrar alıcı firmaya iade edildiği ortaya çıktı.

Satılan şeker fabrikasına 'Çorum Kıyağı!'

Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ile Türk Şeker Genel Müdürü Ergin İçenli'nin Çorumlu olması, Çorum Şeker Fabrikasına iade edilen 10 tır değerli malzemeyi de tartışmalı hale getirdi.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, özelleştirilen şeker fabrikalarına yönelik şaibe iddialarına bir yenisi eklendi. Bor Şeker Fabrikası'nda yaşanan şaibeli devir sıcaklığını korurken, satılan Çorum Şeker Fabrikası'nda 'Çorumlu kıyağı' gündeme geldi.

KİMİN MALINI KİME İADE EDİYORSUNUZ?

Safi Holding'e satılan Çorum Şeker Fabrikası devredilmeden önce, satışa konu olmayan ve kayıtlarda görünmeyen tırlar dolusu değerli malzeme Türk Şeker'in Ankara'daki merkez ambarına gönderildi. Ancak ne olduysa fabrikanın devrinin hemen ardından bu malzemelerin fabrikanın yeni sahibine iade edildiği ortaya çıktı. 10 tırla iade edilen malzemelerin maddi değeri ise bilinmiyor.

GENEL MÜDÜRLÜK ÖNCE MERKEZ AMBARA GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ

Türk Şeker, satılan şeker fabrikalarının daha önce merkez ambardan talep ettiği ancak kampanya dönemlerinde ihtiyaç olmadığı için kullanılmayan kayıtlı ve kayıtlı olmayan malzemelerin listesi çıkarılarak, kullanılmayan bu malzemelerin Türk Şeker'in Ankara'daki ambarına geri gönderilmesini istedi. Fabrikadaki kısım ustaları da kendi birimleriyle ilgili listeleri çıkararak Genel Müdürlüğe bildirdi. Bildirilen bu listeler doğrultusunda da Çorum Şeker Fabrikası'nda satışa konu olmayan malzemeler Ankara'daki merkez depoya gönderildi.

ANKARA'YA GELEN MALZEMELER DEVİRDEN SONRA İADE EDİLDİ

Ancak fabrikanın devrinin hemen ardından ne olduysa Ankara'daki merkez depoya gönderilen değerli malzemeler fabrikanın yeni sahiplerine geri iade edildi. Motorundan, pompasına kadar tırlar dolusu malzemelerin satışa konu olmamasına rağmen Çorum Şeker Fabrikası'nı alan Safi Holding'e iade edilmesi büyük bir kıyağı gündeme getirdi.

AKSU VE İÇENLİ'NİN ÇORUMLU OLMASI BU KIYAKTA BİR ETKİSİ VAR MI?

Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ile Türk Şeker Genel Müdürlüğünü vekâleten yürüten Ergin İçenli'nin Çorumlu olması, Çorum Şeker Fabrikası'nı alan Safi Holding'e geçilen tırlar dolusu kıyağı daha da tartışmalı hale getirdi.

MALZEMELER GERİ GÖNDERİLECEKSE NEDEN İSTENDİ?

Çorum Şeker Fabrikası'nın devrinin hemen ardından yaşanan tırlar dolusu kıyakla ilgili olarak Özelleştirme İdaresi ile Türk Şeker Genel Müdürlüğü'nün kamuoyuna nasıl bir açıklama yapacakları merak ediliyor.

KAMUOYU BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR!

Satışa konu olmayan ve fabrikanın kayıtlarında görünmeyen 10 tır değerli malzeme Ankara'daki merkez depoya istendiği halde sonra ne oldu da bu malzemeler alıcı firmaya iade edildi? Alıcı firmanın bu malzemelerden haberi olmadığı halde alıcı firmayı kimler haberdar etti? Alıcı firma hangi gerekçe ile 10 tır malzemeyi talep etti? Özelleştirme İdaresi ve Türk Şeker Genel Müdürlüğü, satışa konu olmadığı halde bu 10 tır malzemeyi neden iade etti? İade edilen 10 tır malzemenin değeri ne kadardır?

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
31 Ekim 2018, 17:36

Yakında Ruhlarımızı Satacağız

kime göre zarar ediyordu merak ettim zarar eden bir işletmeyi türkiyedeki büyük aileler söz sahibi aileler neden aldı !!! özeliklle sorum şudur erzurum ! erzincan şeker fabrikalarını kimler aldı bu çok önemli !! zarar ediyordumu da sat Devamı..kime göre zarar ediyordu merak ettim zarar eden bir işletmeyi türkiyedeki büyük aileler söz sahibi aileler neden aldı !!! özeliklle sorum şudur erzurum ! erzincan şeker fabrikalarını kimler aldı bu çok önemli !! zarar ediyordumu da satıldı devletin vergiden başka geliri kalmadı yakında ruhlarımızı satacağız .
30 Ekim 2018, 23:08

sadec e çorum mu

Sadece Çorum mu
sadec e çorum mu
30 Ekim 2018, 19:47

Çorum’lular

Rozcan
Özelleştirme idaresi başkanı ve şeker şirketinin genel müdürü Çorum’luymuş! Ayıp ayıp ya sizin her tarafı özelleştirseniz dahi burayı özelleştirmemeniz gerekiyordu, size yuh diyor, Çorum’luları da sizin suratınıza tükürme Devamı..Özelleştirme idaresi başkanı ve şeker şirketinin genel müdürü Çorum’luymuş! Ayıp ayıp ya sizin her tarafı özelleştirseniz dahi burayı özelleştirmemeniz gerekiyordu, size yuh diyor, Çorum’luları da sizin suratınıza tükürmeleri çağrısını yapıyorum. Tırlar dolusu malzemenin verilmesini inandıklarına sandığım Yüce Allah’ta gördü bunun hesabını bugün vermezlerse huzuru mahşerde vereceklerini bilsinler, çünkü artık bizim söyleyecek başka bir şeyimiz yok.
30 Ekim 2018, 19:00

Sadece Çorum Değil

Sadece Çorum değil
malzemeleri sadece çorum değil diğerleri de aldı bunu da haber yapın
30 Ekim 2018, 17:26

Yuzunuze tukursunler

Allah belanizi versin
Fakir fukaranin ciftcinin memurun bakkalin ev haniminin alin terini peskes cekiyorsunuz. Bogazinizda kalsin bu yazilanlar dogruysa. Ben hakkimi olsem de helal etmiyorum size. 10 yildir destekledigim oy verdigim namaz kilan, basortulu musluman insa Devamı..Fakir fukaranin ciftcinin memurun bakkalin ev haniminin alin terini peskes cekiyorsunuz. Bogazinizda kalsin bu yazilanlar dogruysa. Ben hakkimi olsem de helal etmiyorum size. 10 yildir destekledigim oy verdigim namaz kilan, basortulu musluman insanlara bak. Duygularmizi kullandiniz hirsizin en adisisiniz. Daha oy yok size. Bunu bilin istedim

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ