Salyangozları farlı bölgelerden toplayarak Fransa'ya satıyorlar

Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan salyongozlar, Yalova'da MANTAŞ'ta işlenerek, Fransa'ya ihraç ediliyor.

Salyangozları farlı bölgelerden toplayarak Fransa'ya satıyorlar

Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, ilk olarak Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın da sayılı salyangoz işleme tesislerinden biri olan MANTAŞ'ı ziyaret ederek tesis sahibi İsrael Ojalvo'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İl Müdürüne fabrikayı gezdiren İsrael Ojalvo yaklaşık 2000 tonluk soğuk hava deposu depolama hacmine sahip tesiste ülkemizin değişik bölgelerinden toplanarak tesise getirilen salyangozların mamul maddelere çevrilerek Fransa'ya ihraç edildiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği ihracat onay numarası verilen fabrikalarındaki bazı makinaları Bakanlığın yüzde 50 hibe destekli makine - ekipman desteğinden yararlanarak aldıklarını ifade eden İsrael Ojalvo önceki yıllarda birkaç kez Yalova ihracaat şampiyonu olduklarını ve değişik ödüller aldıklarını dile getirdi.

Tesis sahibi İsrael Ojalvo'ya verdiği bilgiler için teşekkür eden İl Müdürü Suat Parıldar tesisten ayrılarak Kirazlı mevkiinde bulunan kesme çiçek üreticilerini ziyaret etti.

Kesme çiçek üreticilerinden Bülent ve Levent Keklik kardeşler kesme çiçek üretimiyle ilgili İl Müdürüne 10 dekarlık kapalı alanda samurai, bordolüx, rodos, magnum, sveet akito, restine, comtesse vandal, somon ve fuji pembe gibi yeni çeşitlerle üretim yaptıklarını, ürettikleri güllerin ülkemizin 18 şehrinde bulunan çiçek mezatlarında açık artırma ile satışa sunulduğunu ifade ettiler.

İl Müdürü Suat Parıldar kesme çiçek üreticilerine çalışmalarında başarılar dileyerek ziyaretini sona erdirdi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ