Gübretaş yüzde 1.31’lik hisse davasını kaybetti!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş, İran'daki yatırımında önemli bir hisse davasını kaybetti. Gübretaş, bu davayı kazanmış olsaydı, 2008 yılında Türkiye'nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olarak bilinen Razi Petrokimya'da çoğunluk hissesini kontrolüne geçirmiş olacaktı.

Gübretaş yüzde 1.31’lik hisse davasını kaybetti!

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, GÜBRETAŞ'ın liderliğindeki konsorsiyum tarafından 2008 yılında Türkiye'nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olarak satın alınan İran'daki Razi Petrokimya'ya yönelik süren 1.31'lik hisse davası sonuçlandı. Gübretaş için önemli olan hisse davası şirketin aleyhine sonuçlandı. Gübretaş, 1.31'lik hisse davasını kazanmış olsaydı, Razi Petrokimya'daki çoğunluk hissesini kontrolüne geçmiş olacaktı.

İran'daki Razi Petrokimya, 2008 yılında Gübretaş'ın liderliğindeki 4'lü konsorsiyum tarafından satın alınmıştı. Gübretaş'ın Razi Petrokimya'da yüzde 48.88'lik ortaklık payı bulunurken, Tabosan'ın yüzde 11'lik ortaklığı bulunuyor. Razi Petrokimya'nın yüzde 36'sı ise diğer iki konsorsiyum ortağına ait. Konsorsiyum ortaklarından Tabosan aleyhine 2011 yılında verilen iflas kararı 2013 yılında hukuken kesinleşince, Gübretaş, Tabosan'daki alacaklarının bir kısmına karşılık yüzde 1.31'lik hissesini almak istedi. Başlangıçta Tabosan'ın hisse devrine sıcak bakılırken, sonrasında konu mahkemeye intikal etti.

Uzun süredir devam eden mahkemeyle ilgili olarak Gübretaş tarafından KAP'a açıklama yapıldı. KAP'a gönderilen açıklamada, Razi Petrokimya'da süren 1.31'lik hisse davasında Yargıtay'ın ilamına karşı yapılan karar düzeltme başvurusunun Yargıtay tarafından reddedildiği belirtildi. Davanın bu şekilde sonuçlanması Gübretaş'ın Razi Petrokimya'da çoğunluk hisse hakkını kaybetmesine neden oldu.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
06 Kasım 2018, 15:02

SATIN ALIRKEN %51 i ALINMALIYDI

Ortak çiftçi
Satın alınırken peşinat GÜBRETAŞ (TARIM KREDİ sermaye artırdı) tarafından ödendi. Alım yapılırken GÜBRETAŞ çoğunluk hissesini almalıydı. Alım yapanlar bile bile azınlıkta kaldılar.
05 Kasım 2018, 22:06

Devletmalı

Yusuf
Gubretaş ın coğunluk hisseyi almadığına sevindim alsalar oranında anasını beller torpilli beceriksiz müdürler gubrf hersene 400. 500 milyon yönetim gideri borsada sahipsiz tam çiflik
05 Kasım 2018, 08:09

Gerek Yok.

Kahin olmaya.
Asyagas, Tabosan, Gübretaş.Razinin sitesinde yazıyor.
04 Kasım 2018, 21:33

diğer ortaklar kim

çiftci
Razi petrokimya dörtlü konsorsiyum tarafından alındı. Bunlardan biri Gübretaş diğer üç firma adını bilen varmı...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ