GÜBRETAŞ Negmar'ı yine satamadı!

GÜBRETAŞ'ın Negmar'daki yüzde 40 pay satışı tam anlamıyla yılan hikayesine döndü. GÜBRETAŞ, kar elde edemediği için Negmar Denizcilik'teki yüzde 40 hissesini satmak istemesine rağmen nedense bir türlü satamıyor. Negmar'ın hisse satışının ihalesi 3'ncü kez iptal edildi.

GÜBRETAŞ Negmar'ı yine satamadı!

ÖZEL HABER

GÜBRETAŞ'ın Negmar'daki yüzde 40 pay satışı tam anlamıyla yılan hikayesine döndü. GÜBRETAŞ, kar elde edemediği için Negmar Denizcilik'teki yüzde 40 hissesini satmak istemesine rağmen nedense bir türlü satamıyor. Negmar'ın hisse satışının ihalesi 3'ncü kez iptal edildi.

SATILMIYOR MU YOKSA SATTIRILMIYOR MU?

Satışı iptal edilen üç ihalenin de gerekçesi aynı: “Sözleşmede belirtilen sürede yükümlülüklerin yerine getirilmemesi" Peki; GÜBRETAŞ nasıl bir satış sözleşmesi hazırlıyor ve sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyecek firmalara hisse satış işlemi nasıl yapılıyor? Yani GÜBRETAŞ'ın Negmar'daki yüzde 40 payı satılmıyor mu yoksa sattırılmıyor mu?

İLK İHALEDE 21 MİLYON 200 BİN DOLARA SATILMIŞTI

GÜBRETAŞ, 2010 yılında yüzde 40 payla iştirak ettiği Negmar Denizcilik'teki paylarını yine satamadı. 2013 yılından bu yana Eskihisar-Yalova-Topçular arasında hızlı feribotlarla binek araç ve yolcu taşıma hizmetini yürüten İstanbul Lines'ın da bağlı bulunduğu Negmar'daki yüzde 40 pay için ilk olarak 2015'in sonunda ihaleye çıkılarak Raintrade Petrokimya'ya 21 milyon 200 bin dolara satılmıştı.

Ancak bir süre sonra bu satış işlemi 'sözleşmede belirtilen sürede yükümlülüklerin yerine getirilmediği' gerekçesiyle iptal edilmişti.

İkinci ihale ise 2016'nın Kasım ayında yapılmış ve Negmar'ın yüzde 40 hissesi 21 milyon 50 bin liraya bu sefer Asyagaz'a satılmıştı. Yani 10 ay sonra yapılan ikinci ihalede Negmar hisseleri birinci ihaleye göre 3'te 1 fiyatına satılmıştı. Ancak kısa bir süre sonra bu ihalede iptal edildi.

İHALESİ İPTAL EDİLEN FİRMAYA YENİDEN SATILDI

Negmar hisseleri geçtiğimiz Ocak ayında yapılan 3'ncü ihalede ise iki yıl önce yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle ihalesi iptal edilen Raintrade Petrokimya'ya tekrar satılmıştı.

Fakat GÜBRETAŞ, 19 Mayıs'ta KAP'a gönderdiği açıklamada, bu satış ihalesinin de iptal edildiğini duyurdu. KAP'a yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Raintrade, sözleşmede belirtilen sürede yükümlülüklerini yerine getiremediği için satış işlemi gerçekleştirilememiştir."

GÜBRETAŞ, kar elde etmediği için Negmar hisselerini satmak istemesine rağmen bir türlü satamaması 'Bu satışa kim engel oluyor?' sorusunu gündeme getirdi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
11 Haziran 2017, 11:37

Yazık

Çiftçi emeklisi
Gübretaşı yönetenlerden de başkası beklenemez zaten. Falanca bakanın çocukluk arkadaşı, falanca genel müdürün akrabası, falanca partiye zeytin dalı. böyle yönetimin yapacağı budur zaten. Daha iyi günleri bunlar Gübretaşın.
25 Mayıs 2017, 23:46

Hukuk

Satmaya calisan raintrade/gubretas YK da bulunan yöneticiler nasıl bir yol izlemekteler. Satan gubretas, alan gubretas,kazanan kim?
25 Mayıs 2017, 23:07

Tekirdağlı
Biz yanalım güneşte yağmurda çamurda Dedemin Babamın benim yıllardır verilmiyen ristrunları nereye akmış.Biz hizmet bekliyoruz onlar deniz işiyle sigorta şirketiyle saltanat günlerini geçiriyorlar bizede piyasadan pahalı mal satıyorl Devamı..Biz yanalım güneşte yağmurda çamurda Dedemin Babamın benim yıllardır verilmiyen ristrunları nereye akmış.Biz hizmet bekliyoruz onlar deniz işiyle sigorta şirketiyle saltanat günlerini geçiriyorlar bizede piyasadan pahalı mal satıyorlar.Sonuç ortada Allah hakkımızı alsın.
25 Mayıs 2017, 22:30

Lütfen gerçek yorumları yayınlayın
25 Mayıs 2017, 20:27

Bir rivayete göre Negmar hissedarı Mehmet Koç bazı siyasetçileri devreye sokarak Gübretaş'ın Negmar'daki hisselerini satmasını engelliyormuş.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ