GÜBRETAŞ lojistik sorunu mu yaşıyor?

Gübretaş'ın lojistik sorunu yaşadığı gerekçesiyle çiftçinin talep ettiği gübreleri zamanında teslim etmediği ortaya çıktı. Gübreyi zamanında teslim alamayan çiftçi mağdur olurken, bayilerle çiftçiler karşı karşıya geliyor.

GÜBRETAŞ lojistik sorunu mu yaşıyor?

Mersin'de bir çiftçinin gübre temininde yaşadığı sorun, ciftcikulubu.net sitesinde şu şekilde dile getirildi.

"Oturamıyor sandalyesinde bir türlü Musa Dayı…

Kahvenin bir o köşesine, bir diğer köşesine gelip gidiyor. Burnundan soluyor adeta…

Niye kızgınsın Musa Dayı?

Niye kızgın olmayayım yeğen… Daha geçenlerde bu kahveye birileri gelmedi mi? Kooperatifçiliğin faydalarını anlatmadılar mı burada? Broşürler dağıtmadılar mı?

Ne dediler?

Kooperatifleşirseniz birlik olursunuz, güçlenirsiniz dediler. Ucuz kredi kullanırsınız dediler… Tarımsal girdilerinizi ve diğer ihtiyaçlarınızı ucuz, zamanında ve kaliteli temin edersiniz, dediler. Sizlere daha iyi hizmet vermek için Gübre ve Yem Fabrikaları kurduk. Tarımsal Sulama Sistemleri'ni biz üretiyoruz dediler. Hatta o ürettiklerimizi sizlerin tarlalarına kadar ulaştırmak için lojistik firmaları dahi kurduk dediler. Dediler de dediler…

Ben de bunlara inandım, güvendim. Üyesi olduğum kooperatife gittim. Geçen sezon ürünüm de para ettiği için kooperatif görevlisine dedim ki;

Yeğen bana 20 Ton gübre lazım. Parasını da peşin ödeyeceğim. Bir tek isteğim var… Gübre sizin iştirakiniz fabrikada üretilen gübreden olacak, gübre bahçeme gelecek…

Tam bir buçuk aydır bekliyorum. Kooperatife gidip geliyorum. Gübre yok… Bölge kooperatiflerine yeterince gübre gelmiyormuş…

Yahu arkadaşlar bu gübre her zaman atılmaz. Bir atılma zamanı var. Bu ayı geçirince gübre atmam mümkün değil. Gübre atılmazsa da ürün almak mümkün değil! Bakın ben size güvendim dediysem de, çabalarım nafile… Dinleyen yok…

Sonunda dayanamadım. Ankara Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü'nde, gübreden sorumlu bir bayanla görüştüm. Ne dedi biliyor musunuz yeğen?

Lojistik sorunlar yaşıyorlarmış…

Araç temin etmekte güçlük çekiyorlarmış…

Gübreleri göndermek için çaba gösteriyorlarmış…

Kendi lojistik firmaları varmış ama, o bile yetişmiyormuş.

Arkadaşlar ben bu köylü kafası ile biliyorum da, onca eğitiminiz ile siz bilmiyor musunuz? Koskoca gübre fabrikasını kurmayı başardınız da, dağıtım planlaması yapmayı mı başaramıyorsunuz?

Hadi lojistiği çözemediniz, ürettiklerinizi gönderemediniz…

Gübreleme dönemi geçince ürettiklerinizi ne yapacaksınız?

Nerede depolayacaksınız?"

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN...

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 12 Adet Yorum Yapılmış.
29 Mart 2018, 19:13

Gübre

Rençber
Gübretaş kooperatiflere gübreyi zamanında göndermeyerek hangi özel gübre firmalarının kooperatiflerde gübre satmasının önünü açmıştır? Araştırın altından kimler ve ne tür işbirliği çıkacak...???
29 Mart 2018, 11:33

Ah Gübretaş

Rozcan
Gübretaş zaman zaman bu sıkıntıyı çiftçimize ve kooperatif çalışanlarına yaşatıyor maalesef. İnşallah sezon geçmeden sorun aşılır. Allah çiftçimizin ve koooeratif çalışanlarının yardımcısı olsun.
29 Mart 2018, 06:25

Kalkan

Kel
Gubretasin cezasi silinecegi donemde ordan hisse senedi alanlar arastirilsin
28 Mart 2018, 09:41

Ah Gübretaş

Rozcan
Gübretaş zaman zaman bu sıkıntıyı çiftçimize ve kooperatif çalışanlarına yaşatıyor maalesef. İnşallah sezon geçmeden sorun aşılır. Allah çiftçimizin ve koooeratif çalışanlarının yardımcısı olsun.
27 Mart 2018, 22:47

Gübretaşa mecbur değilsiniz

Allahtan korkun
Ağzınızı açtınızmı herkes gübreyi aynı yerden alıyor gübretaş çok pahalı.İşinize gelmedimi gübretaş gübre göndermiyor diye hikayeler yazılıyor.2500 noktaya aynı anda gübre dağıtabilecek bir lojistik firması varsa buyursun Devamı..Ağzınızı açtınızmı herkes gübreyi aynı yerden alıyor gübretaş çok pahalı.İşinize gelmedimi gübretaş gübre göndermiyor diye hikayeler yazılıyor.2500 noktaya aynı anda gübre dağıtabilecek bir lojistik firması varsa buyursun hodri meydan.Mecbur değilsiniz gübretaşın gübresini kullanmaya.Ama güvenemiyorsunuz ötekilere uğraşmayın gübretaşla.Gübretaş bu ülkenin tarım alanındaki gururudur.
26 Mart 2018, 23:28

Gübre çakılı

Hoppala
Yav arkadaşlar yorumlara bakıyorum tarım krd çalışan biri olmasam valla inanacam yav bu kadarda pes yani depo ağzına kadar dolu kime lazımsa gelsin verelim gayette bizim çiftçiler memnun herkes gübresini temin etti mısır ekimine ne kald Devamı..Yav arkadaşlar yorumlara bakıyorum tarım krd çalışan biri olmasam valla inanacam yav bu kadarda pes yani depo ağzına kadar dolu kime lazımsa gelsin verelim gayette bizim çiftçiler memnun herkes gübresini temin etti mısır ekimine ne kaldı ki depom birden boşalacak gübre var , geliyor , sıkıntı yok ama başka yerlerde gübre sıkıntısı varsa onu bilemem saygılarımla ,.
26 Mart 2018, 22:26

Biraz sabır

Musa Dayı, Size gübre temin etmekle görevli arkadaşlar henüz yeni sakal bıraktılar biraz sakalları uzasın gübre de getirirler yem de, biraz sabır.
26 Mart 2018, 20:50

senol
türkiyedeki çiftçinin huzuru neyi kayboldu allah yardımcımız olsun demekden başka diyecek bir şey kalmadı....
26 Mart 2018, 10:35

yöneticiler

ahmed
Bu yoneticiler eskinin adamı mı ne bu sirketin hali, gubre yok hisse dipte, gm gmy si müdürleri ne iş yapıyor.
26 Mart 2018, 08:52

Ne yapalım biletçi ile bu kada

Metin
Ne yapalım sevgili çiftçi,biletçi bir adam getirdik lojistiğin başına Gmy diye, oda goy goy yapmaktan bölge müdürlerine takla atmaktan iş yapamıyor... bir şey olmaz idare edin...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ