Gübrede flaş gelişme Bakanlık ceza kesti!

Milli Gazete, büyük bir gübre vurgununun önüne geçti. Piyasadaki emsallerine göre 6 kat daha pahalı satılacak olan gübre vurgununda oyun bozuldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vurgunun yapılacağı gübreyi incelemeye aldı. İnceleme sonucunda gübrenin içeriğinin Bakanlıktan alınan tescille uyumlu olmadığı tespit edildi. Gübre vurgununun görevden alınan eski genel müdür döneminde ve çiftinin şirketi olan Gübretaş üzerinden yapılmaya çalışılması dikkat çekti.

Gübrede flaş gelişme Bakanlık ceza kesti!

Milli Gazete'nin gündeme getirdiği B.O.M marka gübre skandalında şok belgeler ortaya çıktı. Gübretaş, gübre skandalı ile ilgili soruları cevaplamaktan kaçınırken ortaya çıkan belgeler vurgunu belgeledi.

Çiftçinin bilmediği bir gübre piyasadaki emsallerine göre 6 kat daha pahalı Tarım Kredi Kooperatiflerine satılmak istenirken, Milli Gazete'nin haberleri bu oyunu bozdu. B.O.M gübre ile ilgili skandalın ortaya çıkması üzerine Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden oluşturulan talepler iptal edildi.


B.O.M Gübrenin içeriği değişti!


GÜBRENİN İÇERİĞİ DE FARKLI ÇIKTI!

Gündeme gelen iddialar üzerine harekete geçen Bakanlık, B.O.M gübrenin içeriğini incelemeye aldı. Yapılan incelemeler sonucunda çiftçiye 6 kat daha pahalı satılacak olan gübrenin içeriğinin Bakanlıktan alınan tescille uyumlu olmadığı ortaya çıktı. Bakanlık bunun üzerine firmaya cezai müeyyide uygulamaya karar verdi.

ÇİFTÇİYE SATILMADAN PARASI PEŞİN TAHSİL EDİLECEKTİ!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş, Nevşehir'de özel bir gübre firması ile anlaşarak, bu firmadan tedarik edilecek gübreler Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çiftçiye satılmak istendi. B.O.M markalı sıvı gübre için önce kooperatiflerde 'suni' talep oluşturuldu. Bu talepler üzerinden firmadan tedarik edilen sıvı gübreler Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden İzmir, Antalya ve Mersin Bölge Birliklerine teslim edilecekti. Gübreler teslim edildikten sonra parası da çiftçiye satılmadan peşin olarak tahsil edilecekti.

BÖLGE BİRLİKLERİ KARŞI ÇIKTI!

Bölge birlikleri, 20 litresi 300 liradan fatura edilecek gübrenin fiyatının emsallerine göre çok pahalı olması ve parasının gübreler satılmadan ödenmesine karşı çıktı. Ancak bölge birliklerinden gelen bu tepkiler dikkate alınmadı. Bölge birliklerine yapılan baskılar sonucundu talepler oluşturuldu. Bu talepler doğrultusunda da Tarım Kredi Kooperatiflerinde söz konusu gübre için stok kodu açıldı.


"B.O.M Gübre 2"


GÜBRETAŞ SORULARIMIZI YANITSIZ BIRAKMIŞTI

Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, skandal iddialarla ilgili sorularımızı yanıtsız bırakmıştı.

SKANDAL BELGELER ORTAYA ÇIKTI

Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinde firmaların ürünleri konsinye şeklinde satılıyor. Yani firmalar ürünlerini kooperatiflere teslim ediliyor, bu ürünler satıldıktan sonra parası firmaya ödeniyor. Ancak söz konusu B.O.M markalı gübrede böyle olmadı. Gübretaş ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında yapılan protokolde gübrenin parasının 10 gün içinde ödenmesi öngörüldü.


B.O.M GÜBRE İLE EMSAL DİĞER ÜÇ AYRI ÜRÜNÜN İÇERİĞİ VE FİYATLARI ŞU ŞEKİLDE30-60 LİRALIK GÜBRE ÇİFTÇİYE 350 LİRADAN SATILACAKTI

Söz konusu protokole göre sıvı gübrenin 20 litresi Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ne 300 liradan satılacaktı. Ancak piyasada bu gübrenin içeriğinden daha kaliteli emsallerinin fiyatları 30 lira ile 60 lira arasında değişiyor. İçeriği Bakanlıktan alınan tescille uyumlu olmayan söz konusu gübre, Tarım Kredi Kooperatiflerine 6 kat daha pahalı satılacaktı. Kooperatiflerde bu gübreyi çiftçiye 350 liradan satacaktı. Yani piyasada emsalleri 30 ile 60 lira arasında satılan bir gübre, çiftçiye 350 liradan satılacaktı.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 23 Adet Yorum Yapılmış.
28 Ocak 2018, 22:09

Colak

Metin
Adam hem ciftci.kurulusunda gnl mudur yardimcisi hemde ilce yoneticisi idi. O ilce yonetiminden de alindi. Simdi kimi torpil ariyo acep
25 Ocak 2018, 18:38

Müdürmüdür çok hklısın 2006 sınrası alınan dntim elwmanları şaibeli ..ve twhlikeili. .şuan görevdeler
23 Ocak 2018, 21:17

Müdür müdür

Nevzat
Konu hakkındaki yazınızda haklısınız kurumun içersinde hala fetocu kadrolar var önce içinizdekileri temizleyin.dışardan sızmaya çalışan larada taviz vermeyin 2009 ve2010 da ve sonrasında alınan müfettiş ve personellere dikkat edin. Devamı..Konu hakkındaki yazınızda haklısınız kurumun içersinde hala fetocu kadrolar var önce içinizdekileri temizleyin.dışardan sızmaya çalışan larada taviz vermeyin 2009 ve2010 da ve sonrasında alınan müfettiş ve personellere dikkat edin.bunlar ölümün olduğundan habersiz yaşayanlar.ÖLÜMDE VAR.doğru
23 Ocak 2018, 16:37

Müdür müdür müdür e cevap

Gerçekçi
Ağzına sağlık müdür müdür müdür gerçekleri dile getirdiğin için.
23 Ocak 2018, 00:53

Yönetim

Müdür müdür mü dür
Şu ana kadar atanmış Gn. Mdr.hiçbiri yönetimce belirlenen isimler değildir. Siyasi iktidarın belirlediği isimlerdir.siyasi iktidarın gıda tarım ve hayvancılık politikaları üzerine paralel olarak kurumun işleyişi düzenlenmektedir. İ Devamı..Şu ana kadar atanmış Gn. Mdr.hiçbiri yönetimce belirlenen isimler değildir. Siyasi iktidarın belirlediği isimlerdir.siyasi iktidarın gıda tarım ve hayvancılık politikaları üzerine paralel olarak kurumun işleyişi düzenlenmektedir. İzlenen politika millidir. Kimse yönetimi yada denedimi suçlamasın. İzlenen politika hükümetin politikasıdır..kendine idari kadrolarda yer arayan pelsilvanya dan talimat alanlar mutlaka hesap verecekler.Bu kurum bu kadar temiz değil mutlaka terör temizliği yapılmalıdır.
22 Ocak 2018, 23:43

Yönetim

Müdür müdür mü dür
Daha önceki genel müdürler chp limiydiki. Tamamı külliyeden gönderilen isimler değilmi ydi. Yönetim ve denetim kurulunun bu isimler ve geldikleri Külliye ye karşı yatırımları ne olabilirdi ki.kardeşim bu kuruma gelen İdareciler kps il Devamı..Daha önceki genel müdürler chp limiydiki. Tamamı külliyeden gönderilen isimler değilmi ydi. Yönetim ve denetim kurulunun bu isimler ve geldikleri Külliye ye karşı yatırımları ne olabilirdi ki.kardeşim bu kuruma gelen İdareciler kps ile atanmıyor. Hikâyeden kimse yönetim ve denedimi suçlamasın. ÖLÜMDE VAR YA
22 Ocak 2018, 12:53

Kutahyada Satilan

İlyas
Kutahya bolgede satilan kul*u etken maddeli gubreleri de bi.inceletin
20 Ocak 2018, 20:46

Yönetim ve Denetim Suçlu

Rençber
Tarım Kredide yaşanan olumsuzlukların tamamından haberdar olan ve görevlerini yapmayan Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri hakkında derhal soruşturma açılmalı ve görevlerine son verilerek Çiftçinin hakkını koruyup savun Devamı..Tarım Kredide yaşanan olumsuzlukların tamamından haberdar olan ve görevlerini yapmayan Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri hakkında derhal soruşturma açılmalı ve görevlerine son verilerek Çiftçinin hakkını koruyup savunacak helal süt emmiş kul hakkı nedir bilen gerçek çiftçiler Kayyum olarak atanmalıdır.
18 Ocak 2018, 09:23

Selocan cengiz

Selimiye tkk
Sadettin vey gubre demisken selimiye tkk da 75 tonluk depoya 550 ton yem sigdiran kisilerin bunu nasil gormezden geldigini de incelesin bakanlik.
17 Ocak 2018, 16:21

Sn genel mdrüm pislikleri biliyorsun biliyoruz gereğini yapacağını dedin yapacağındanda eminim giden gnmdrün kalıntısı 3,5 bölg mdr var kokuyo yukarıda öyle bkliyoruz garibanları bu işlwri biliyo die mahkemeyw verenler var ..o mahk ve Devamı..Sn genel mdrüm pislikleri biliyorsun biliyoruz gereğini yapacağını dedin yapacağındanda eminim giden gnmdrün kalıntısı 3,5 bölg mdr var kokuyo yukarıda öyle bkliyoruz garibanları bu işlwri biliyo die mahkemeyw verenler var ..o mahk verilen gariban değil saburlı siz varsınız fdie grekirse burdada açıklar 3 blgye dikkat

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ