Genç çiftçide tedarikçi firmadan açıklama geldi: 'Biz sadece gösteriyoruz!'

Genç çiftçide tartışmalı hayvanlarla ilgili tedarikçi firmadan açıklama geldi. Hayvanların tamamen TİGEM tarafından görevlendirilen seçim heyeti tarafından seçildiği belirtilen açıklamada, bu seçimlerde tedarikçi şirketin hayvanları göstermekten başka bir yetki ve sorumluluğunun bulunmadığı kaydedildi.

Genç çiftçide tedarikçi firmadan açıklama geldi: 'Biz sadece gösteriyoruz!'

Genç çiftçi projesi kapsamında şartnameye uygun hayvanların dağıtılmadığı yönündeki iddialar üzerine yaptığımız habere Morkoç firmasından noter kanalıyla açıklama gönderildi. Şirket tarafından temin edilen hayvanların TİGEM tarafından görevlendirilen seçim heyeti tarafından teknik şartname esaslarında tutanak tutularak seçildiği belirtilen açıklamada, “Bu seçimlerde müvekkil şirketin hayvanları göstermekten başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır" denildi.

Bilindiği üzere genç çiftçi projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan hayvanların, proje şartnamesi ve hayvan alım sözleşmesi standartlarına uygun olmadığı yönündeki iddialar, kırsalda üretimi artırmaya yönelik başlatılan projeyi tartışmalı hale getirmişti. Birçok ilde hayvanların iade edilmesi, gözleri bu hayvanları temin eden firmalara çevirmişti.

Doğrudan alım yöntemiyle TİGEM ile 16 bin baş büyük baş hayvan sözleşmesi yapan Morkoç firması, 24 Ekim'de 'Genç çiftçide hayvanlar hangi firmalardan alınıyor?' başlıklı haberimiz üzerine bir açıklama gönderdi. Noter kanalıyla gönderilen açıklamada, çiftçiye dağıtılmak üzere temin edilen hayvanların TİGEM tarafından gönderilen seçim heyeti (bir veteriner ve bir zooteknist) tarafından teknik şartname esasları tutanak tutularak seçildiği belirtilerek, “Bu seçimde müvekkil şirketin hayvanları göstermekten başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır" denildi.

TARTIŞMALI HAYVANLAR SEÇİM HEYETLERİ TARAFINDAN NASIL SEÇİLİYOR?

Bu açıklamayla birlikte şartnameye uygun olmadığı halde çiftçilere dağıtılan hayvanların TİGEM tarafından görevlendirilen seçim heyetleri tarafından nasıl seçildiği sorusu gündeme geldi.

MORKOÇ FİRMASINDAN GELEN AÇIKLAMA

Morkoç Kerestecilik Hayvancılık Süt İnşaat Nakliyat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Tarımdan Haber'e gönderilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“03/06/2011 tarihli ve 639 sayılı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmündeki Kararname, 18/04/2006 tarihli Tarım Kanunu ve 16/02/2016 tarihli 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine ilişkin Karar ve Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine ilişkin Tebliği (2018/1) kapsamında “Genç Çiftçi Projesi" programı çerçevesinde miktarı belirtilen ve teknik özellikleri teknik şartnamede düzenlenen damızlıklarının bu sözleşmede belirlenen şartlar dahilinde üretici tarafından temini ve Genç Çiftçilere teslim işidir.

Burada sözleşmenin tarafları Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile müvekkil şirket arasında idari ve teknik şartları içeren Yurtiçi Hayvan Alım sözleşmesi imzalanmıştır. Bu proje kapsamında 10'dan fazla şirketle aynı sözleme imzalanmıştır.

Müvekkil şirket kendisinde bulunan ve temin ettiği hayvanlar, TİGEM'in görevlendirdiği seçim heyeti (bir veteriner ve bir zooteknist) tarafından teknik şartname esaslarında tutanak tutularak seçilmektedir. Bu seçimde de müvekkil şirketin hayvanları göstermekten başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Seçim heyeti tarafından tutanakla seçilen ve kulak küpeleri ile belirlenen hayvanlar, müvekkil şirket tarafından da projeye katılan genç çiftçinin adresinin bulunduğu yere nakledilmektedir. Bu adres çerçevesinde bulunan il/ilçe Tarım Müdürlükleri yetkilisi tarafından tutanakla sevki yapılan hayvanları genç çiftçiye yine tutanakla imza karşılığı teslim eder.

Yayında belirttiğiniz gibi hayvanların temini, bu hayvanlardan seçilenlerin nakliyesi, karantinası, aşıları, sevk raporlarının alınması, pasaport işlemleri müvekkil şirkete ait olup, bu işlemlerin masraflar dahil her bir büyükbaş hayvan için 4.950 TL/adet sözleşmede kararlaştırılmıştır. Proje bazında her genç çiftçiye 5 adet hayvan verilmekte ve her paket için masraflar dahil fatura bedeli 24.750 TL'dir. Bu bedelin fazla olduğu iddia edilen kısmının müvekkil şirketle bir alakası yoktur."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 11 Adet Yorum Yapılmış.
07 Aralık 2018, 22:21

genç çifci projesinden küçük baş hayvan Kütahya ya neden verilmiyor
04 Kasım 2018, 15:03

Ama ayip degil mi

Secime giden e
Hayvan secmeye imam olan goturmemisler. Digerleri gitmis. Tuh
01 Kasım 2018, 16:18

Seçime giden

aile ve sosyal politikalar bakanlığında memurken TİGEM e ticaret daire başkanı olan arkadaşta yurt dışına hayvan seçimine gittimiki
01 Kasım 2018, 02:27

kime güveneceğiz

ithalatta olanlar nedir
Gerek canlı sığır, koyun gerekse de et ithalatında skandal niteliğinde haberler artarak devam etmekte olduğu görülüyor. bakanlık her olay sonucu tatmin edici olmayan bir açıklama yapıyor ve konu hakkında hiç bir yasal işlem göremiyo Devamı..Gerek canlı sığır, koyun gerekse de et ithalatında skandal niteliğinde haberler artarak devam etmekte olduğu görülüyor. bakanlık her olay sonucu tatmin edici olmayan bir açıklama yapıyor ve konu hakkında hiç bir yasal işlem göremiyoruz. sanki her şey kusursuz yolunda devam ediyor. ama öte yandan bir bakıyorsun hooop daha öncekinden daha ürkütücü bir haber. demek ki kontrol sistemi zafiyeti mi var ve bu daha nelere yol açabilir risk şüphesi akla gelmiyor değil. bakanlığın denetimlerine karşı güven azalmasına yol açabiliyor. Ayrıca bakanlık personellerinin ithalatlardan harcırah alması ne demektir. İthalattan harcırah alarak memurun zenginleşmesi söz konusumudur. bu ithalata karşı bakanlık içinde bir zafiyet doğurmaz mı.
31 Ekim 2018, 16:35

Çifçi

Çongar
Devlet genç Çifçi köylü kalkınsın diye bu projeyi hayata geçirdi.Lakin gel gör ki yandaş firmalar hemi devleti hemi milletin hakkını yiyor bir şekilde parayı aradaki firmalar götüruyor Direk 30 binlirayı hak sahibi genç cifcilere ve Devamı..Devlet genç Çifçi köylü kalkınsın diye bu projeyi hayata geçirdi.Lakin gel gör ki yandaş firmalar hemi devleti hemi milletin hakkını yiyor bir şekilde parayı aradaki firmalar götüruyor Direk 30 binlirayı hak sahibi genç cifcilere verseler çok çok iyi hayvanlar temin ederler...
31 Ekim 2018, 12:52

Kimler gitti hayvan almaya

Hesap vermesinler
Bu hayvanlari kim secti, bu hayvanlari almaya gidenleri kim secti. Kacar euro harcirah aldilar. Buradan birileri rant kazanci sagladi mi. 3 kurus yurtdisi harcirahi alacam diye tabi günlük 600 liradan fazla. Ulke hayvancılığına milletin hakk Devamı..Bu hayvanlari kim secti, bu hayvanlari almaya gidenleri kim secti. Kacar euro harcirah aldilar. Buradan birileri rant kazanci sagladi mi. 3 kurus yurtdisi harcirahi alacam diye tabi günlük 600 liradan fazla. Ulke hayvancılığına milletin hakkina ihanet edildi mi? Tabi ki beyefendiler cok durust insanlar oraya harcirah icin degil vatan millet ugruna gittiler ve en guzel hayvanlari sectiler degil mi!!! Peki bu hayvanlar ne is? Cevap hazır yolda vekarantina da iken hayvanlar bu hale geldi. Sonuc? Ulkenın ıcıne ettınız ve harcırah parası ile ev araba aldınız. Bu
31 Ekim 2018, 12:19

Tarım bakanluığı

Tarım bakanlığındaki personelin üst yönetimi meslek dışından onu biliyoruz. Fakat diğer personelin ne kadarı ziraat mühendisi ve Veteriner hekim birde onu bilsek. Tarımı kim idare ediyor bilsek
31 Ekim 2018, 10:25

Türkiye gerçekleri

şaşırdıkmı
Tedarikçi firmaya karşı çıkan bakanlık çalışanları soluğu doğunun en ücra koşesinde alır.il ilçe gıda tarım hayvancılık bakanlıkları Ali babanın çiftligini geçti adamın varsa aldığın hayvanları ertesi gün sat.Bu zihniye Devamı..Tedarikçi firmaya karşı çıkan bakanlık çalışanları soluğu doğunun en ücra koşesinde alır.il ilçe gıda tarım hayvancılık bakanlıkları Ali babanın çiftligini geçti adamın varsa aldığın hayvanları ertesi gün sat.Bu zihniyet yüzünden tarım bir adım öteye gitmiyor gitmez.
31 Ekim 2018, 08:40

Tapusu iptal edildi Araziyi

Erol Tosun Eynesil Giresun
Kadastro marifetiyle 1953 yılında Tarla olan Arazimiz Tekrar Tarım arazi olarak işleyip Aileme ve Devletime Gelir Getirmesini istiyorum Bizler gibi mağdur olan çok kardeşlerimiz var Hayırlı Haberlerini bekliyoruz sayın Bakanım saygıları Devamı..Kadastro marifetiyle 1953 yılında Tarla olan Arazimiz Tekrar Tarım arazi olarak işleyip Aileme ve Devletime Gelir Getirmesini istiyorum Bizler gibi mağdur olan çok kardeşlerimiz var Hayırlı Haberlerini bekliyoruz sayın Bakanım saygılarımla
31 Ekim 2018, 04:14

Yerli kara seçimim

Devede kulak
İlin birinde hayvanları beğenmeyen veteriner görevi ihmalleri suçlanıp ağrıya sürgüne gönderilmiş bu nasıl iştir düzgün seçmede görürsün ağrıyı konyayı

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ