Erbakan'ın fabrikası 1 milyon 200 bin ton pancar işleyecek!

Ilgın'da Erbakan'ın fabrikası olarak bilinen Ilgın Şeker Fabrikası'nda, 2017-2018 pancar alım kampanyası gerçekleştirilen törenle başladı.

Erbakan'ın fabrikası 1 milyon 200 bin ton pancar işleyecek!

Ilgın Şeker Fabrikası Müdürü Sezai Doğan, Ilgın Şeker Fabrikası Meydan Tesisleri'nde düzenlenen törende, fabrikanın 4 il, 11 ilçe ve 126 köyde 7 bin 23 çiftçiyle, 1 milyon 200 bin ton pancar kotasıyla yeni kampanya dönemine çok hızlı bir şekilde başlayacağını söyledi.

Doğan, konuşmasına “19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle ülkemizin her karış toprağına kanlarına akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşamasının en büyük teminatı olan gazilerimizin Gaziler Günü'nü kutluyorum" dedi.

VERİMLİ TOPRAKLARIN FABRİKAYA TAŞINMASI ÖNLENECEK

Bu sene 36'ncı alım kampanyasını başlattıklarını belirten Doğan, “Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve bu yıl ilk defa uygulanacak olan 'Randevulu Pancar Alım Sistemi' ile pancar peronlarındaki aşırı izdiham, gelen araçların uzun süre beklemeleri gibi problemleri ortadan kaldırarak üreticimizin daha rahat ürünlerini teslim etmelerine olanak sağlayacaktır. Ayrıca direk fabrikaya taşınacak olan üreteci pancarlarının yaklaşık yüzde 21 yine fabrikamızda ilk defa kullanılacak olan 'Pancar Temizleme ve Yükleme Makinesi' ile yüklenerek fabrikamıza taşınacaktır. Bu uygulama sayesinde tarlanın en verimli topraklarının fabrikaya taşınması önlenmiş olacak" dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir ise konuşmasında şunları kaydetti;

“Ilgın Şeker Fabrikamızın 2017-2018 pancar alım ve şeker üretim kampanya sezonu açılışını dualarla gerçekleştiriyoruz. Yeni kampanya döneminin hem fabrikamıza, hem çalışanlarımıza, hem üreticilerimize, hem çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İLÇENİN CAN DAMARI

Açılışa katılan ve bölgemizin tarımsal olarak oldukça verimli olduğunu dile getiren Ilgın Belediye Başkanı Mehmet Karahan ise konuşmasında şunlara değindi: “gerek pancar üretimi gerek şeker üretimi gerekse küspe ve melas gibi yan ürünlerin değerlendirilmesi çiftçi kardeşlerimizin ve fabrikamızın yüzünü güldürmektedir. Bu bağlamda şeker fabrikaları tarımın sanayi ile buluştuğu en güzel örneklerden biridir. Fabrikamız bilindiği üzere ilçemizin en önemli ekonomik değerlerinin belki de başında gelmektedir."

Belediye olarak üzerimize düşen ne görev var ise yapılacağından emin olunmasını isteyen Karahan, 2017-2018 sezonu çiftçi kardeşlerimize hayırlı ve bereketli olsun" temennisinde bulundu.

İLK GETİREN ÜRETİCİYE HEDİYE VERİLDİ

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen açılışta, ilk pancarı getiren çiftçi Adem Ertuğrul'a hediyesi Milletvekili Özdemir tarafından takdim edildi.

Sezon açılışına, Ilgın Kaymakamı Yücel Gemici, Belediye Başkanı Mehmet Karahan, Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Yusuf Yazır, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, fabrika işçileri ve pancar üreticileri katıldı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ