En değerli iki fabrika 500 milyon lira ucuza satıldı!

Türkşeker'in en değerli şeker fabrikaları olan Turhal ve Ilgın Şeker fabrikası dün yapılan ihale ile satıldı. Erzurum Şeker Fabrikası'na alıcı çıkmazken, satışı gerçekleştirilen Turhal ve Ilgın şeker fabrikaları, önceki fabrikalar gibi 2011 fiyatlarının altında satıldı. 2011 fiyatlarına göre Ilgın ve Turhal şeker fabrikaları yaklaşık 500 milyon lira daha düşüğüne satıldı.

En değerli iki fabrika 500 milyon lira ucuza satıldı!

Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından yaptırılan ve Ilgın'da 'Erbakan'ın fabrikası' olarak bilinen Ilgın Şeker Fabrikası dün yapılan ihale ile 637 milyon liraya satıldı. Türkşeker'in en karlı fabrikalarından olan Ilgın Şeker Fabrikası, yıllık 50 milyon liranın üstünde kar ediyordu.

Bor, Kırşehir, Çorum ve Yozgat Şeker fabrikalarından sonra dün üç şeker fabrikasının daha satış ihalesi yapıldı. Erzurum Şeker Fabrikası'na müşteri çıkmazken Turhal Şeker Fabrikası ile Ilgın Şeker Fabrikası satıldı. Satışı gerçekleştirilen iki fabrika Türkşeker'in en değerli fabrikalarının başında geliyordu.

Turhal Şeker Fabrikası 569 milyon liraya Kayseri Şeker tarafından alınırken, Ilgın Şeker Fabrikasını ise 637 milyon liraya Alteks Tekstil aldı.

FABRİKALAR DEĞERİNİN ALTINDA SATILIYOR

Şeker fabrikaları 2011 yılında yapılan ihalenin altında satılmaya devam ediliyor. Şeker-İş Sendikası'nın 2011 yılında yapılan ihaleyi baz alarak yaptığı hesaplamaya göre, Ilgın Şeker Fabrikası 866 milyon liraya, Turhal Şeker Fabrikası'nın da 834 milyon liraya satılması gerekiyordu. Bu hesaplamaya göre, Turhal Şeker Fabrikası 265 milyon lira, Ilgın Şeker Fabrikası ise 229 milyon lira daha düşük fiyata satılmış oldu.

ERZURUM ŞEKER FABRİKASI NE OLACAK?

Özelleştirme İdaresi, dün satılan iki fabrikayla birlikte 6 şeker fabrikasının satışını gerçekleştirirken, Erzurum Şeker Fabrikasıyla ilgili nasıl bir yol izleneceği ise henüz belli değil. 18 Nisan son teklifleri alınacak olan 7 fabrikanın ihalesinin de Cuma günü yapılması bekleniyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ