Bakana Fakıbaba'ya bilgi notu!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda bir açıklama yaparak özelleştirmeyi kendince savundu. Ancak özelleştirmeyi başarılı göstermek için kooperatif fabrikalarını örnek göstermesi dikkat çekti.

Bakana Fakıbaba'ya bilgi notu!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda bir açıklama yaparak özelleştirmeyi kendince savundu.

Fakıbaba'nın bu açıklamasından sonra bir kez daha şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, bu fabrikalar bir hiç uğruna ve 'neyi sattığımızı' bilmeden elden çıkarılacak!

Şunu da belirtmem gerekiyor; kamuoyunda fabrikaların satılmaması için ciddi bir duyarlılık var. Şeker fabrikaları 2009 ve 2011 yıllarında da satışa çıkarılmıştı. O dönem bile böyle bir duyarlılık yoktu. Ancak ne gariptir, bu duyarlılığa rağmen hükümette ısrarla fabrikaları satacağını söylüyor. Yani hükümet şu anda deyim yerinde ise milletle inatlaşıyor!

Bunu belirttikten sonra Bakan Fakıbaba'nın açıklaması ışığında siyasilerin bu fabrikalara karşı duyarsızlıklarını ve fabrikaların neden bir hiç uğruna satılacağını anlatmaya çalışayım.

Sayın Fakıbaba, özelleştirmeyi savunmak için şunları söylemiş: “8 tane özel fabrika var, 25 tane Türk Şeker'e bağlı fabrika var, bunun 8 tanesi 1 milyon ton üretiyor, 25 tanesi ise 1 milyon 400 bin ton üretiyor. Baktığınızda özelleştirilmiş fabrikalar daha fazla şeker üretiyorlar. Bana göre 14 tanesinin özelleştirilmesinde fayda vardır, zararı yoktur. Hekim olarak şekere karşıyım ama 14 tanesinin çok fazla şeker üreteceğine inanıyorum, sıcak bakıyorum"

Sayın Bakan 14 fabrikanın satışını haklı göstermek için açıkça şunu demek istemiş; '8 fabrika daha önce özeleştirildi ve bugün kamunun elindeki 25 şeker fabrikasının üretimine göre çok güzel üretim yapıyorlar. Dolayısıyla özelleştirmeye karşı çıkmanın bir anlamı yok. Satışa çıkarılan 14 fabrikada özel sektörün elinde bugüne göre daha verimli çalışacak.'

Şimdi bu açıdan bakarsak hepimizin 'özelleştirmeyi' savunması gerekiyor.

Ancak burada büyük bir bilgi yanlışlığı var. Çünkü özelleştirmeye haklı gerekçe olarak gösterilen 8 fabrika özelleştirilmedi. Bir kere 8 fabrikanın 5'i kooperatif fabrikası. Diğer iki fabrika ise kooperatif fabrikası iken sermaye artırımlarına katılamadıkları için özel sektörün eline geçmiş durumda. Aksaray Şeker Fabrikası ise tamamen özel sektör tarafından kuruldu. 8 fabrikanın ürettiği yaklaşık 1 milyon ton şekerin de 800 bin tonunu kooperatif fabrikaları tarafından üretiliyor.

Yani sayın Bakan, özelleştirmeye örnek gösterdiği 8 fabrika ile aslında bizim yıllardır vurgulamaya çalıştığımız 'kooperatif modelini' örnek göstermiş.

Ancak bu detay bilinmediği için başarılı kooperatif modeli bile yanlış özelleştirmeyi haklı göstermenin bir unsuru olarak kullanılabiliyor.

Tarım Bakanlığı'nın şeker fabrikalarına karşı duyarsızlığını görebiliyor musunuz? Tamam, Fakıbaba bu detayları bilmeye bilir. Ancak Tarım Bakanlığı'nda şeker fabrikaları ile ilgili bu detay bilgiye sahip bir tane bürokrat olmaz mı arkadaş!

Tarım Bakanlığındaki bürokratlar bile fabrikalara bu kadar duyarsızsa siz bir de diğer bakanlıkları düşünün artık! Bürokratların durumu böyle! Peki milletvekillerine ne demeli? Fabrikalar konusunda duyarlı olan birkaç AKP milletvekilinin dışında birçoğunun özelleştirme adı altında nelerin satıldığından bile haberleri yok! Duyarsızlıkları yetmiyormuş gibi bir de çıkıp yüzleri kızarmadan özelleştirme konusunda ahkâm kesiyorlar!

İşte insan buna çıldırıyor!

Konya Milletvekilini hatırlayacaksınız; 'Şeker fabrikaları 6 ay boş yatıyormuş! Özelleştirilmesi gerekiyormuş!' Allah'tan korkun! Ben başka bir şey söylemiyorum!

Tamam… Özelleştirme hükümetin kararı olduğu için bunu savunmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu anlayışla karşılayabiliriz. Ancak 'düşmanca bir tavırla' bu fabrikaları yıpratmak ne demek oluyor arkadaş!

Özetleyecek olursak, şeker fabrikalarının bacasının tütmesi ve pancar üretiminin devamlılığının garanti altına alınabilmesi için şeker sektöründe sermayenin tabana yayılması gerekiyor. Bunun da tek yolu kooperatif modelidir. Bakan Fakıbaba'da özelleştirmeyi savunmak için aslında kooperatif modelini örnek göstermiş.

Kooperatif modeline de çeşitli bahaneler üretiliyor. Birçoğuna katılıyorum ancak kooperatif modelinin dünya örneklerinde olduğu gibi nasıl olması gerektiğiyle ilgili Özelleştirme İdaresinin elinde sağlam bir şekilde hazırlanmış 'Strateji Raporları' var.

İsteyen bakıp öğrenebilir.

Bu kadar zor değil.

Yeter ki şeker fabrikaları konusunda samimi olalım.

SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETEYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
12 Mart 2018, 17:28

Sayin bakanim

Siz turkiyenin bakanisiniz tagem de degisim istiyoruz

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ