AVM'ler kurban işine de el attı!

ESNAF ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, AVM ile zincir marketlerin kurbanlık satışının üretici ve tüketiciyi olumsuz etkilediğini söyledi. Çelikus, AVM'lerin kurban satışı ile kesiminin kültürel ve manevi yönümüze de zarar verdiğini söyledi.

AVM'ler kurban işine de el attı!

Bir yıl emek verilen ve umut bağlanan kurbanlık hayvan besicilerinin, AVM ile zincir marketlerin kurban piyasasına da girmeleri sonucu zor durumda kaldıklarını belirten ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus yaptığı açıklamada, kurbanlık satışını adeta yaş pastaya benzetip, "Bir dilim almak uğruna yarışmak doğru değildir" dedi. AVM ve zincir marketlerin kurbanlık satışı sonucu üreticinin hak ettiği kazancı sağlayamamakla birlikte bu dev yapılarla da rekabet edemediğini öne süren Çelikus, "Bu sistem, kasap esnafımızı da mağdur etmektedir. Kasapların kurbanlık kesimlerinden elde ettikleri gelir de berhava olmaktadır" dedi.

TÜKETİCİLER DE BU DURUMDAN ZARAR GÖRÜYOR

Besicilerin ve köylünün AVM ile zincir marketlerle ezici rekabetiyle baş edemedikleri için üretimden vazgeçtiğini dile getiren Çelikus, "Besicilerin kurbanlık hayvanlardan vazgeçmesi, bu hayvanların varlığının azalmasına sebebiyet verir. Böylece ithalatçılara gün doğuyor, insanımız pahalı et yemek zorunda bırakılıyor. Yıllık ortalama et tüketimi ülkemizde 24-25 kilogram iken, dünya ortalaması 70-80 kilolara çıkmaktadır" dedi.

KÜLTÜREL VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE DE ZARAR VERİYOR

Çelikus, AVM'lerin kurbanlık satışı ve kesiminin kültürel ve manevi değerlerimize de zarar verdiğini öne sürdü. Çelikus, "Kültürümüzde özellikle büyükbaş kurban kesimi esnasında 6-7 aile bir araya gelmektedir. Ortak bir ibadeti yerine getirmenin huzuru ile aileler arasında kuvvetli bağlar oluşmasını sağlıyor. Günümüz Türkiye'sinde ise bu çok önemli bir fonksiyondur. AVM'lerin kurban satışı ve kesimi kültürel ve manevi değerlerimize de zarar veriyor" diye konuştu.

Çelikus, kurban insanlara farz olduğunu hatırlatırken, taksitle kurban kesilebileceğini, ancak faize düşme korkusunu da göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
29 Temmuz 2018, 17:24

mantıksız açıklama

mehmet
Öncelikle kurban farz değil vaciptir. Kombine kesim fiyatı karkas olarak 25 tl civarında iken, şu an kurban vurguncuları canlı kiloyu 20-22 tl civarında satmaktadırlar ki bu da karkas fiyatını 30-32 tl ye çıkarmaktadır. mantıksız a Devamı..Öncelikle kurban farz değil vaciptir. Kombine kesim fiyatı karkas olarak 25 tl civarında iken, şu an kurban vurguncuları canlı kiloyu 20-22 tl civarında satmaktadırlar ki bu da karkas fiyatını 30-32 tl ye çıkarmaktadır. mantıksız açıklama yapıncaya kadar canlı kilo fiyatlarını düşürün ve vurguncuları teşhir edin.
29 Temmuz 2018, 12:01

Sizin cozumunuz ne??

Furkan
İstanbulda yasayan biri olarak kurban kesiminde 3 seceneginiz var. Zincir markete, cemaat/tarikatlara, bagiscilara kestirmek. Hadi bir gidin bakalim kasaba kactan kesim yapiyor? Hele hele 7 kisi biraraya nasil geleceksin? Sehir disina cikayim de koy Devamı..İstanbulda yasayan biri olarak kurban kesiminde 3 seceneginiz var. Zincir markete, cemaat/tarikatlara, bagiscilara kestirmek. Hadi bir gidin bakalim kasaba kactan kesim yapiyor? Hele hele 7 kisi biraraya nasil geleceksin? Sehir disina cikayim de koylerde kestireyim desen, kurban gunu trafiginden disari çıkamazsın, muhatabi bulmak icin en az 2 kere gitmen gerekir ve Allah bilir kaca malolur. Bir de bu meslek orgutleri zannediyor ki tum esnaflar durustluk abidesi ve her kurbanda hatim indiriyorlar! Bana 1 esnafa guven yeter diyor. Marketler kesiyor da domuz mu kesiyor, o da kamera kayitli, islami usulde kesim yapiyor, adrese getiriyor, surpriz, endise yasatmiyor. Siz de kurun boyle kurumsal sistematik yontemler.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ