Atina'da Uluslararası Yerfıstığı Forumu

Özel kimyasallarda bir dünya lideri olan Clariant, Atina'da 11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Yerfıstığı Forumu'na katıldı. Müşterilerine yük ve cihaz korumaya yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerini sergileyen Clariant, sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Atina'da Uluslararası Yerfıstığı Forumu

Dünya yerfıstığı sektörüne yönelik tek konferans olan ve iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Yerfıstığı Forumu, sektörde ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunan önemli bir etkinlik konumunda.

Forumda konuşan Clariant Yük ve Cihaz Koruma İşkolu Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Satış Müdürü Ömer Seçkin, "Diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi yerfıstığı üreticileri de ürünlerinin koruyucu kullanmadan ömürlerini uzatan ve uzun mesafelerde taşınabilmelerini sağlayan yenilikçi çözümler arıyor. Bu konu da Yerfıstığı Forumu'nda tartışılan konular arasındaydı. Gururla sunduğumuz bu çözümlerin, Türkiye pazarını güçlendirirken aynı zamanda müşterilerin taleplerini de karşılayacağına inanıyoruz" dedi.

Nemi hapsetmek mümkün

Gıda maddelerinin dayanıksız ve kolay bozulan yapısı, uzun mesafeli nakliyelerde şirketler açısından dikkat çeken bir problem olarak öne çıkıyor. Hava yoluyla yapılan taşımaların aksine, ürünlerin, gemi, demiryolu ve karayolu üzerinden konteynerler ile taşınması aylarca sürebiliyor.

Taşımacılıkta kullanılan konteynerler içerisinde, değişik etkenlerin etkileşimiyle belirlenen farklı türlerde mikroiklimler oluşuyor. Mikroiklimlerin belirlenmesi, kullanılan konteynerin türüne, taşınan malın niteliğine, ambalajına ve dış ortamın hava sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. Bunun yanı sıra, uzun mesafeli taşımalarda hava koşulları, konteynerler içindeki sıcaklığın azalıp yükselmesine neden olarak değişkenlik gösteriyor. Clariant'ın sunduğu konteyner kurutucu paketleri konteylerin içinde taşınan yerfıstığı ve diğer tarım ürünlerinin korumasına yardımcı oluyor.

Yüksek nem tutma kapasitesine sahip kurutucu paketleri ile konteyner ortamı yoğuşma sıcaklığından uzak tutuluyor. Ağırlığının %300'üne kadar rutubet emebilen nemi koyu ve dökülmeyen bir jel içinde hapsediyor. Nemi hapseden yoğuşma sıcaklığını düşürerek "konteyner yağmuru"nun önüne geçiyor ve yerfıstığının taşıma sırasında nemden zarar görmesini engelliyor. Bu sistem tarım ürünleri, dökme gıda, tozlar, ahşap ürünleri, cam, mobilya, otomotiv parçaları, deri ürünler, kahve ve kakao gibi taneli mahsuller, makineler ve metal parçalarda küf, yamulma, korozyon, topaklanma ve diğer zararları önlemekte fazlasıyla etkili konumda.

Ambalajlı ürünlerin raf ömrü daha uzun

Oksijen emicileri ise, ambalajlı yerfıstığının raf ömrünü uzatırken tadı ve sertliğini taze tutuyor ve koruyucu kullanma ihtiyacını azaltıyor. Oksijen emici olarak da bilinen oksijen giderici paketler, yerfıstığı, işlenmiş ve kurutulmuş etler, hazır yemekler, paketli çay ve kahve gibi ürünlerin tazeliğini korurken bunlar için ihtiyaç duyulan koruyucu miktarını azaltıyor. Mikroorganizma üremesine yol açabilecek oksijenin azalması nedeniyle paketli gıdaların raf ömrü de aynı zamanda uzamış oluyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ