Ak Partili milletvekilinden Cargill'le örtüşen savunma!

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, bugün yaptığı basın toplantısı ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesini savundu. Özdemir'in, fabrikaların özelleştirilmesi için ileri sürdüğü gerekçelerle ABD merkezli Cargill'in iddialarının örtüşmesi dikkat çekti.

Ak Partili milletvekilinden Cargill'le örtüşen savunma!

Ak Parti MKYK üyesi ve Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, bugün partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirilmesini ilginç bir şekilde savundu. Yaptığı açıklama ile şeker fabrikalarının çalışma sisteminden ve dünya şeker fiyatlarından bihaber olduğunu ortaya koyan Özdemir'in ABD merkezli Cargill'in iddiaları üzerinden fabrikaların özelleştirilmesini savunması manidar bulundu.

ŞEKER FABRİKALARI 6 AY BOŞ DURUYORMUŞ!

Özdemir, "Türk Şeker olarak bildiğiniz üzere bu farikaları sadece 6 ay çalıştırıyoruz. 3 ay pancar alıyor, 3 ay da pancarı işliyoruz. 6 ay fabrika çalışıyor, 6 ay boş duruyor." dedi. Ancak yılın 12 ayı boyunda şeker pancarı üretimi yapılmadığı için dünyanın hiçbir yerinde şeker fabrikaları 12 ay çalışmaz. Bu hakikat ortada iken Özdemir'in şeker fabrikalarına '6 ay yatıyorlar' suçlamasında bulunması manidar bulunurken, pancar tarımının en yoğun yapıldığı bir bölgenin milletvekilinin şeker pancarından bu kadar habersiz olması da dikkat çekti.

ÖZELLEŞTİRİLMEYEN FABRİKA İLE ÖZELLEŞTİRMEYİ SAVUNDU!

Diğer yandan özelleştirmeyi savunmak için Aksaray Şeker Fabrikası'nı gösteren Özdemir, “Aksaray Şeker Fabrikası önümüzde çok başarılı bir özelleştirme olarak duruyor" dedi. Ancak Aksaray Şeker Fabrikası özelleştirilmedi, özel bir şirket tarafından kuruldu. Konya Milletvekili Özdemir, yaptığı açıklama ile bundan da habersiz olduğunu ortaya koydu.

DÜNYANIN HANGİ ÜLKESİNDE PANCARDAN ŞEKER 120 DOLARA MAL EDİLİYOR?

Özdemir'in şeker fabrikalarına karşı duyarsızlığı bununla da kalmadı. Dünyada şekerin tonunun 120 dolara mal edildiğini, Türkiye'de ise 400 dolara üretildiğini ileri süren Özdemir, şeker fabrikalarının özelleştirilerek verimli bir şekilde çalışacağını iddia etti. Ancak Özdemir, şeker fiyatları konusunda da yeterli bilgiye sahip olmadığını gözler önüne serdi. Şekeri pancardan elde eden dünyanın hiçbir ülkesinde Avrupa'da dahil 120 dolara bir maliyet bulunmuyor. Dünya şeker fiyatları kamış şekerine göre belirlenirken, kamış şekerinin bile maliyeti 400 dolar seviyelerinde seyrediyor.

ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYACAKMIŞIZ!

Şeker fabrikalarının yılda 1 milyar lira zarar ettiğini, bunun 600 milyonunun Özelleştirme İdaresi tarafından, 400 milyonunun da bütçeden karşılandığını ileri süren AK Parti Konya Milletvekili Özdemir, “Elinizi vicdanınıza koyun. Devlet bizim devletimiz. 81 milyonun hakkını her yıl 1 milyar zarar olarak ödemeyi hangi şirket, hangi CEO, hangi patron kabul eder. İşin içinde devlet olunca vurun abalıya mı diyelim? Devleti de korumak zorundayız, çiftçiyi de, işçiyi de. İşçiyle çiftçiyi koruyalım devlet zarar ederse etsin diyemeyiz. Siyasi iktidar bu yükü kaldıramaz. Kaldıramayacağı için de çok teknik bir çalışma yaparak Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesini istemiştir" dedi.

ZARARIN YÜKSEK NBŞ KOTALARINDAN KAYNAKLANDIĞINI GÖRMEZLİKTEN GELDİ!

Şeker fabrikalarının zarar ettiği doğrudur. Ancak 2000 yılından buyana özelleştirme kapsamında olduğu için şeker fabrikalarına yönelik hiçbir teknolojik yatırım ve yenilik çalışması yapılmadı. Kamu şeker fabrikaları 18 yıldır kendi haline bırakılırken, diğer yandan NBŞ kotalarının yüksek belirlenmesinden dolayı da fabrikalara büyük zarar ettirildi. Kamu şeker fabrikalarının zarar etmesi için her türlü zemin oluşturulurken, Ak Parti Konya Milletvekili Özdemir'in bu hakikatleri görmezlikten gelerek şeker fabrikalarının zarar ettiğini ileri sürmesi dikkat çekti.

MİLLETVEKİLİ CARGİLL RAPORUNDAN MI ETKİLENDİ?

Özdemir'in şeker fabrikalarına yönelik bu açıklamalarının ABD merkezli Cargill'in açıklamaları ile bire bir örtüşmesi ise manidar bulundu. Cargill de hazırladığı rapor ile Türkiye'de şeker fiyatlarının yüksek olduğunu ve bunun sorumlusunun da kamu şeker fabrikaları olduğunu belirterek, hükümetten fabrikaların özelleştirilmesini talep etmişti.


Darbecileri bile pişman eden şeker fabrikası! Haber için tıklayın...


TARIMDAN HABER


Yorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
28 Şubat 2018, 08:51

Konya Vekilleri

Salih Kara
Konya vekilleri sanırsın paris vekili Sayın vekil Cargil ağzıyla konuşmuş önce seçim bölgesini hatırlatmak lazım Konya vekilisiniz seçmenlerinizin çoğu pancar çiftçisi halleri nice olur düşünmezmisiniz? uyduruk rakamlarla kime hiz Devamı..Konya vekilleri sanırsın paris vekili Sayın vekil Cargil ağzıyla konuşmuş önce seçim bölgesini hatırlatmak lazım Konya vekilisiniz seçmenlerinizin çoğu pancar çiftçisi halleri nice olur düşünmezmisiniz? uyduruk rakamlarla kime hizmet ettiğinizi fark etmezmisiniz? gerçi siz yanlız değilsiniz Mehmet Babaoğlu'da Beyşehir Gölünün su seviyesini kotunu yükselttirerek ova çiftçisinin daha az su almasını maliyetinin artarak sulama yapmasını sağlamıştı dünmana ne gerek siz yetersiniz
28 Şubat 2018, 08:47

insan şaşıyor

Hasan Hüseyin Bozkırlı
insanın Hacı Ahmet ve Babaoğlu gibi vekili olsun yeter sırtı yere gelmez sağ olsun Babaoğlu pancar şekeriyle nbş aynı dedi tıp profesörlerini bile taca attı Hacı Ahmet Bey de fabrikalar özelleşsin canım zarar ediyor diyerek darağac Devamı..insanın Hacı Ahmet ve Babaoğlu gibi vekili olsun yeter sırtı yere gelmez sağ olsun Babaoğlu pancar şekeriyle nbş aynı dedi tıp profesörlerini bile taca attı Hacı Ahmet Bey de fabrikalar özelleşsin canım zarar ediyor diyerek darağacındaki çiftçinin altındaki tabureye tekmeyi vurdu... Maşallah tarlada güneşin sillesini yemeyen zahmeti çekmeyen klimalı odalarda ahkamı kesiyor yapmayın...etmeyin...
28 Şubat 2018, 07:47

cargill devlet gibi şirketmiş

şekerci
uluslar arası cargill şirketinin hazırladığı bir rapor üzerine apartopar fabrilar satışa çıkılıyorsa.. cargillin arkasındaki güce bakmak lazım..
27 Şubat 2018, 11:54

DİLSİZ ŞEYTAN OLMAMAK LAZIM

alp
SAYIN RECEP KONUK SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ. BU KONUDA FİKRİNİZ NEDİR ?
27 Şubat 2018, 09:35

hakan
eee eee eee ee uyan da balığa gidek
26 Şubat 2018, 19:59

senol
metni eline alıp okumuş ne var bunda helal olsun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ