ABD’yi boykotta ‘şeker fabrikası ve Cargill’ sorusu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD mallarına boykot çağrısının ardından Odatv'den Müyesser Yıldız, özelleştirilen şeker fabrikaları ve nişasta bazlı şeker üreticisi olan Cargill ile ilgili önemli bir soruyu gündeme getirdi.

ABD’yi boykotta ‘şeker fabrikası ve Cargill’ sorusu!

Müyesser Yıldız, önceki günkü yazısında 'Nesillerimizi zehirleyen ABD şirketi Cargill'i kovacak mıyız?' dedi. Yıldız, yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

“ABD'nin ekonomik tehditlerinin üzerinden 11 gün geçti. Bu kriz vesilesiyle şapkayı önümüze koyup, “Nerede yanlış yaptık?” diye düşündük ve o hataları ortadan kaldırmak için bir paket hazırladık mı?

Misal Şeker Fabrikalarının satışını durdurduk mu? Ele güne satılmış varlıklarımızın millileştirilmesini düşünüyor muyuz?

Tarım ve hayvancılığı ayağa kaldırmak için ne yapacağız?

Nesillerimizi zehirleyen ABD şirketi Cargill'i kovacak mıyız?

NBŞ KOTASININ NEREDEYSE TAMAMINA YAKINI ABD'Lİ FİRMALAR TARAFINDAN KULLANILIYOR!

Bilindiği üzere Türkiye'de nişasta bazlı şekeri kotalı olarak üreten 5 firma bulunuyor. En son yapılan düzenlemeyle nişasta bazlı şekerlerin kotası yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürülürken, bu yüzde 5 kotanın da neredeyse tamamına yakını iki ABD'li firma tarafından kullanılıyor. ABD'nin küresel şirketi Cargill, yüzde 5 NBŞ kotasından yarıya yakını yani yüzde 44 pay alıyor. Cargill, Ülker ile ortaklığından dolayı da yüzde 7 dolaylı kotası bulunuyor. Bir diğer ABD şirketi olan Amylum Nişasta ise yüzde 5 kotadan, yüzde 31 pay alıyor. Toplamda iki ABD'li şirketin NBŞ üretim kotası, yüzde 82'yi buluyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
16 Ağustos 2018, 21:55

Tabiki amerika ve İsrail le

Ahmet güzenge
İsrail ve Amerika terör devletleriyle aşama aşama siyasi ve ekonomik ilişkileri kesinlikle kesilmesi lazım
16 Ağustos 2018, 08:26

Yuhh

Vatandaş
Ekonomiden anlamyanların yorumu bu kadar olur. Sen ister ABD ister İsrail herhangi bir şirketi ülkeden kovarsan diğer firmalar da ilk fırsatta kaçar. Yatırım yapacak şirket bulamazsın. Bu kadar sığ düşünce görmedim.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Gıda Şirketleri HABERLERİ