Tarım Bakanlığı’nın gensoru görüşmesinde 'Harun Aykul' sorusu!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik hakkında verilen gensoru görüşmesinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tareks Hayvancılık A.Ş tarafından bir firmaya teminatsız olarak gönderilen 3 milyon Euro'yu ve Romanya'dan yapılan tartışmalı hayvan ithalatını gündeme getirdi.

Tarım Bakanlığı’nın gensoru görüşmesinde 'Harun Aykul' sorusu!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik hakkında verilen gensoru görüşmesinde Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan Tareks Hayvancılık A.Ş'ye Et ve Süt Kurumu üzerinden Romanya'dan hayvan ithalatı yapan BALTIC TURGI şirketinin sahibinin açıklanmasını isterken, “BALTIC TURGI şirketinin sahibi kim? Harun Aykul diye biri piyasalarda geziyor. Kim bu Harun Aykul? Neden bu hayvan ithalatlarında gündemde?" diye sordu.

Gaytancıoğlu'nun yaptığı konuşmada dikkat çeken başlıklar şöyle:

GELEN GİDENİ ARATMIŞ!

AKP, on beş yılda Türkiye tarımını üretici bir konumdan ithalatçı bir konuma getirdi. Hatta, on beş yıllık göstergelerinin bir fotoğrafını da göstermek istiyorum: Bundan önceki Tarım Bakanına biz değil Fransızlar madalya verdi. Ama gelen gideni aratırmış. Biz de şimdiki bakan hakkında konuşalım:

A TAKIMI BERBAT!

İlk atandığı zaman tebessümle karşıladık, "Bu işi bilmiyor." demiştik. Tarımı bilmediğini bakan yardımcısını atadığı zaman gösterdi. Bir hukukçuyu bakan yardımcısı olarak atadı, "Olmadı." dedik. Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı, sonra Müsteşar olarak İŞKUR Genel Müdürünü atadı, yani A takımı berbat. Hâlbuki grubunuzun içerisinde birçok ziraat mühendisi, birçok veteriner, bu konuyla ilgili uzmanlar var ama bula bula böyle bir A takımını buldunuz. Gerçi Faruk Çelik bu tip işlere çok alışık. İki Faruk, Bilim Bakanı Faruk Bey'le Tarım Bakanı aralarında değiştiler. Bakın, biri onun dünürünü aldı, müsteşar yaptı, biri onun kardeşini kendine genel müdür yaptı. Bunlar basında çıkan haberler, özel bir araştırma yapmadık, al gülüm ver gülüm yani.

GÜLER YÜZÜYLE SEMPATİ TOPLAMIŞTI

İşin ehli olmayan Faruk Çelik Türkiye tarımının başına geçtikten sonra güler yüzüyle sempati topladı ama uygulamalar hiç öyle değil.

Bakın, on beş yıllık iktidarınız boyunca Türkiye üretici bir konumdan ithalatçı bir konuma geldi.

ÇİFTÇİNİN GELİRİ 3 BİN DOLARI AŞMIYOR!

Millî gelir rakamlarına bakalım: Her türlü hesaplamayı değiştirerek yaptığınız millî gelir rakamlarında kişi başına düşen millî gelirimiz 9 bin dolar olmasına rağmen çiftçinin geliri maalesef 3 bin doları aşmıyor.

ÇİFTÇİNİN 80 MİLYAR LİRA BORCU VAR!

Yine, 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu'nun 21'inci maddesi çok açık: "Gayrisafi millî hasılanın yüzde 1'inden az destek verilemez." Neye? Tarımsal desteklemelere ama siz kredileri de destek sayıyorsunuz, sulama yatırımlarını da destek sayıyorsunuz; olmaz. Bu rakamlarla oynuyorsunuz, her şey ortada. Köyden kente göç eden bir çiftçi kitlesi var, ekilmeyen araziler var. Aldığınızda 1 milyar lira olan çiftçinin borcu bugün 80 milyar ve çiftçinin borcunu nedense yapılandırmıyorsunuz, her şeyi yapılandırıyorsunuz, iş çiftçiye gelince duruyorsunuz.

TÜRKİYE TARIMDA İTHALATÇI OLDU!

Bakın, geçtiğimiz yıl tam 3,5 milyar dolarlık yağlı tohumlu bitki ithalatı, 1,5 milyar dolarlık buğday ithalatı yapıldı; ana vatanı bu topraklar olan nohut, mercimeği bile ithal ediyoruz. Yazıktır, günahtır. Bu ülke hayvan ithalatı yapıyor, meralarımızı peşkeş çekiyorsunuz ama ciddi ithalat rakamları var.

BUĞDAYDA DA GÜMRÜK VERGİLERİ İNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Aldığınızda 1 litre mazot 1 liraydı, 4,5 lira şimdi. Bana gelen bazı bilgilere göre birkaç gün önce topluyorsunuz… Buğdayda da gümrük vergilerini indirmeye çalıştığınızdan haberim var ve diyorsunuz ki: "Fiyatlar yükselmesin." Yani çiftçi kazanmasın diye elinizden geleni yapıyorsunuz. Bu böyle olmaz. İnsanları göç ettiriyorsunuz, tarımsal nüfusu azalttırıyorsunuz ama Türkiye karnını doyuramıyor.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDE CİDDİ ŞAİBELER VAR

Tabii ki, bu konuları konuşmak için gelmedik, bunları konuşmak için zaten her zaman geliyoruz. Peki, neden gensoru verdik, neden? Tarım kredi kooperatiflerinde ciddi şaibeler var, bunun için biz gensoru verdik. Tarım kredi kooperatiflerinin kendi içlerinde bir denetleme mekanizması yok mu? Var ama en üstte Tarım Bakanı var. Gensoru vermeden önce, Tarım Bakanlığı ve Tarım Krediyle ilgili basında yer alan iddiaları, soru önergeleriyle sürekli ben ve arkadaşlarım soruyoruz ama soru önergelerimize ciddi cevaplar vermiyorsunuz. Ya hiç cevap vermiyorsunuz ya da göstermelik cevaplar veriyorsunuz. Bunun üzerine "Biz sorularımızı buradan soralım." dedik. Çok kolay sorular, çok zor sorular değil.

TARIM KREDİ GENEL MÜDÜRÜ NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Bakın, arkanızda oturan Tarım Kredi Kooperatiflerinin Genel Müdürünün maaşı. Bunu sorduk. 100 bin liradan 30 bin liraya inecekmiş. Bu bir yıl önce. Sizin beyanınız. Yani maaşını yüzde 70 düşürüyorsunuz. Doğru mu yanlış mı? Acaba ne kadar maaş alıyor? Bunu sorduk. Bunu öğrenmek bizim hakkımız değil mi? Çünkü basında diyor ki: "30 bin lira maaş alıyor." 30 bin lira maaş çok. Bakın, çiftçi yılda 3 bin doları zor elde ediyor, bir genel müdür bu kadar maaş alıyor.

TARIM KREDİ'NİN GÖREVİ ÇİFTÇİYE DÜŞÜK FİYATTAN GİRDİ TEMİN ETMEK

Halbuki Tarım Kredi Kooperatifleri kim? Kim kurdu? Atatürk kurdu. 1 no.lu ortağı. Böyle bir kurumun başında oturuyor, görevi Türk çiftçisini korumak, ezdirmemek, düşük fiyatlarla girdi temin etmek, piyasaları gerektiğinde düzenlemek, çiftçiyi kredilendirmek ama bunu böyle yapmadığını biliyoruz.

ŞİRKET 4 AY PARANIN ÜSTÜNE YATIYOR!

Gelelim içler acısı bir duruma: Hayvan ithalatı. Şimdi, burada hayvancılığın durumunu anlattık, meralarımızın durumunu anlattık, ne kadar ithalat yaptığınızı anlattık. Ama hiç ders almadığınız gibi…

Bakın, başka bir usulsüzlük: 15 Temmuz darbe girişiminden üç gün sonra bir şirkete sözleşme karşılığı 3 milyon euroyu gönderiyorlar. Şirketin adı Dilek KFT. Bu şirket Macaristan'da. Bu şirkete parayı gönderiyorsunuz "Bana 3.600 tane hayvan gönder." diyorsunuz. Şirket dört ay paranın üstüne yatıyor, hayvanlar yok.

Ondan sonra, paranın gönderildiği Macaristan'daki firma sorumluluklarının hiçbir tanesini yerine getirmiyor. Bir de kredi almaya giden çiftçiden dünya kadar ipotek alıyorsunuz, kefalet alıyorsunuz, bu şirketten herhangi bir teminat almıyorsunuz.

ESTONYA VE LETONYA FİRMALARI ÖDÜYOR!

Daha sonra, bu para nedense Estonya ve Letonya'da kurulan iki firma tarafından yedi ay sonra Tarım Krediye ödeniyor. Şimdi diyeceksiniz ki "İyi bir alışveriş, para kaybı olmadı." İyi ama bu firmalar teminat veriyorlar bu sefer. Nedense bu firmaların sahipleri Macaristan'daki firmayla aynı kişiler. Bu arada Tarım Kredinin alacağı hayvanlar bu firmalar aracılığıyla Et ve Süt Kurumu üzerinden ithal ediliyorlar. İthal edilen hayvanlar da Tarım Kredi ortaklarına veriliyorlar. Burada durum şudur: Bu paranın gönderiliş şekli. 15 Temmuz olmuş, üç gün sonra gönderiyorsunuz, teminatsız. Gönderildiği zaman ve paranın geri ödeme şekli…

BU HAYVANLAR NEYE BENZİYOR?

Tarım Kredinin Kırklareli'deki 1.500 başlı çiftliğine tam 5 bin tane hayvan geliyor. Bakın, hayvanlar da bunlar, içler acısı. Bunları gösterdiğim zaman "Neye benziyor?" diyorlar.

500 BİN LİRA İLAÇ MASRAFI YAPILIYOR AMA HAYVANLAR KURTARILAMIYOR!

Zaten, 5 bin tane hayvandan -rakamları var- 569 tanesi ölmeden kesiliyor, 80 tanesi de ölüyor. Bir de bunlara 500 bin lira masraf yapıyorsunuz. Masrafı yapan şahıs Recep Yamaç isimli bir veteriner. Recep Yamaç'ı araştırdım, kendisiyle de görüştüm, on üç yıldan beri orada çalışıyor, iyi bir veteriner. 500 bin lira masraf yapıyor ama hayvanlar kurtulmuyor. Hayvanlar kurtulmuyor ama kim suçlu peki bu işte? Recep Yamaç, işten el çektiriliyor. Bakın, hayvanların fotoğrafları burada.

KİM BU HARUN AYKUL?

Bu şirketlerin yöneticileri aynı kişiler. Mesela, BALTIC TURGİ şirketinin sahibi kim? Harun Aykul diye biri piyasalarda geziyor. Kim bu Harun Aykul? Neden bu hayvan ithalatlarında gündemde? Bakın, bu soruyu, bu usulsüz hayvan ithalatını da tam 24 Kasım 2016'da Tarım Bakanına sormuşum, hâlen bir cevap yok, kaç ay geçmiş.

KENDİLERİNE BİRER MAAŞ İKRAMİYE VERİYORLAR!

Bütün bu olumsuzluklara bir önlem alınmazken Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyeleri Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin 40'ıncı yılını bakın pasta keserek kutluyorlar. Pasta keserek kutlamalarına bir şey demiyoruz ama birer tane de maaş veriyorlar kendilerine. Yani hani o ballı maaşlar var ya, o maaşlardan birer tane de… "Biz çok hak ettik, çiftçiyi çok iyi bir duruma getirdik, Tarım Kredi kâr ediyor." Evet, ediyor, daha fazla etsin, çiftçiye daha fazla hizmet etsin. Bunu yapmıyorlar, Türkiye tarımını düşürdükleri durum ortada. Herkese birer maaş yani az önce söylediğim ballı maaşlardan. Bunu web sayfasında bulabilirsiniz.

ÇALIŞANLAR HİÇ BİR KUSURU OLMASA BİLE İŞTEN ÇIKARILABİLECEK

Biz bu gensoruyu gündeme getirdikten sonra nedense bazı haberlerimize mahkemelerce yayın yasağı kondu. Hatta yine bu gensoru gündeme gelince geçen hafta Tarım Kredi çalışanlarına öyle bir sözleşme imzalatıldı ki çalışanlar hiçbir kusurları olmasa bile işten çıkarılabilecekler. Yani buradan bilgi sızmasın; hâlbuki sızan bilgiler basında var. Biz fazladan bir şey söylemiyoruz, direkt sözleşmeye imza attırılıyor dedik. Bu kadar usulsüzlüğü soru ve araştırma önergeleriyle incelemek ve hatta önlemek istememize rağmen.

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
14 Haziran 2017, 13:54

Elbette
elbette bir hesap soran çıkar hele resi şu kabineyi bir değiştirsin başından kuyruğuna hepsi hesap verecek.
14 Haziran 2017, 13:44

kötülük bırakıp gidenler

Adaletsiz bürokratlar
Zamanın Gn Müdürü bu milletin insanlarını sınava soktu.Adil ve dürüstlükten bahsetti.İnanıpta kananlar 6.5.ve 4. bölge illerine idareci olarak gittiler.Erken uyanıp farkedenler istifa etti ya da adamını bulup 15 Temmuz öncesi gücü Devamı..Zamanın Gn Müdürü bu milletin insanlarını sınava soktu.Adil ve dürüstlükten bahsetti.İnanıpta kananlar 6.5.ve 4. bölge illerine idareci olarak gittiler.Erken uyanıp farkedenler istifa etti ya da adamını bulup 15 Temmuz öncesi gücü elinde tutanlar tayin yaptırdılar.,makamlara geldiler.Ancak Hükümetimizin bürokratı yanlış yapmaz diye güvenip , inanalar, iltiması-haksızlığı sevmeyen,yalvaramayan garip-guraba takımı kanunun verdiği basit bir tayin hakkını dahi alamadı.Zulme uğradı.Hep adaleti bekledi durdu.
13 Haziran 2017, 17:27

ismail
kadrolu sınavla atanmış sülük senden bi cacık olmaz
13 Haziran 2017, 16:47

Liyakatsiz adaletsizler

Kadrolu sınavla atanmış ilçemd
Tepeden tırnağa boş adamların koltuk işgal ettikleri bir yer. Torpilliler, hak yiyiciler, olmuş müsteşar, genel müdür bilmem be bilmem ne, yiyor kıçınız benim gibi sınava girer hak edersiniz. Belki tarım o zaman ayağa kalkar
13 Haziran 2017, 02:59

Tekirdağlı
Allah hakkımızı Tarım kredi yöneticilerinden alsın.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ