Tarım Bakanlığı'nda 'gelen gideni aratmadı'

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında eksileri ve artıları ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in 100 günlük icraatlarını değerlendirdi. İcraatları maddeler halinde değerlendiren Yıldırım, “Özetle 100 günlük icraatı değerlendirildiğinde Faruk Çelik, 'gelen gideni aratır' dedirtmedi" tespitinde bulundu.

Tarım Bakanlığı'nda 'gelen gideni aratmadı'

Yazısında Bakan Çelik'in sektörün beklentilerini ve umudunu yeşerttiğini vurgulayan Yıldırım, fakat altyapısı hazırlanmadan, çalışılmadan aceleyle alınan bazı kararlarda ciddi sorunların yaşandığını dile getirdi. Et ve sütte yaşanan sıkıntıyı da buna örnek gösteren Yıldırım, “İyi bir başlangıç yapmışken, bu sorunu çözemezse, ipin ucunu kaçırırsa ilerde zor günler yaşayabilir" uyarısında bulundu.

Yıldırım, Bakan Çelik'in 100 günlük icraatlarını maddeler halinde şöyle değerlendirdi:

KISA SÜREDE BİRÇOK GENEL MÜDÜR VE BÜROKRAT GÖREVDEN ALINDI

Bakanı Faruk Çelik, göreve geldikten kısa süre sonra bir çok genel müdür ve bürokratı görevden aldı. Görevden alınmaları, “Bakan, kendi kadrosunu oluşturacak, görevden almalar doğal" diye yorumlayanlar olduğu gibi, “bazı birimlerde yolsuzluk, kayırmacılık, usulsüzlükler partiye zarar verecek boyutlara ulaştığı için Faruk Çelik bu göreve özellikle getirildi ve operasyon yapmaya geldi" diye yorumlayanlar da oldu. Her iki yorumda da haklılık payı var.

BAKANLIĞIN TEPE YÖNETİMİ SEKTÖRÜN DIŞINDAKİ İSİMLERDEN OLUŞTU

Tarım sektörü dışından gelen Bakan Faruk Çelik, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Bakanlık Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı'yı da tarımın dışından seçti. Böylece bakanlığın tepe yönetimi tarım sektörünün dışındaki isimlerden oluştu.Bu durum, et ve süt konusu başta olmak üzere bazı kararlara olumsuz yansıdı.

BAKANLIKTA 'BEN BİLİRİM' ANLAYIŞI TERK EDİLDİ

Bakan Çelik, göreve geldiği ilk günden itibaren farklı bir anlayış ve bakış açısı ile bakanlık yapacağını, sektörle sürekli diyolag içerisinde olacağını, bakanlığı katılımcı anlayışla yöneteceğini söyledi. Aldığı kararlarda buna özen gösterdi. Genel olarak tarım sektörüne olumlu mesajlar verdi. Sektör temsilcileriyle buluşmalar, bölgelerde yapılan koordinasyon toplantıları ve diğer ziyaretlerde hep dinleyen taraf oldu. Yıllardır bakanlığa egemen olan “en iyi ben bilirim, ben yaptım oldu" anlayışı böylece terk edildi.

SANAYİCİ BAKANI ZOR DURUMDA BIRAKTI

Kronikleşen ve yıllardır çözüm bekleyen çiğ süt ve kırmızı et krizini kucağında bulan Faruk Çelik, sorunun çözümü için sektör temsilcileriyle defalarca bir araya geldi.Çiğ sütte yaklaşık 20 aydır sabit olan referans fiyatın litre başına 1 lira 15 kuruşun altına düşmemesi için çaba gösterdi. Bunun için süt sanayicileriyle anlaştı. Ancak 1 hafta geçmeden fiyat 1 liranın altına düşürüldü. Süt sanayicileri Bakan Çelik'i zor durumda bıraktı.

MARKETLER BAKANI OFSAYTA DÜŞÜRDÜ

Benzer bir durum kırmızı ette de yaşandı.Kırmızı ette fiyatı dengelemek, üreticiyi ve tüketiciyi korumak amacıyla yıllar sonra tavan fiyatı(narh) gündeme getirdi. Yine sektör temsilcileriyle bir araya gelerek ortak kararla narh uygulamasına geçildi.Bu kez 24 saat geçmeden kasaplar, marketler tavan fiyatın uygulanamayacağını belirterek Bakan Çelik'i deyim yerindeyse ofsayta düşürdü.

ETE SÜTE MÜDAHALE EDEN BAKANLIK FINDIĞI SERBEST PİYASAYA BIRAKTI

Çiğ sütte fiyatın düşük olması, kırmızı ette ise yüksek olması sorun olarak görülürken, fındıkta da şok denilecek bir fiyat düşüşü yaşandı. Kabuklu fındığın kilosu sezonun açılmasından bir süre sonra 17 liraya kadar çıkmışken, yeni yılda 10 liranın altına düştü. Ette ve sütte fiyata müdahale eden ve yıllar sonra tavan fiyat açıklayan Bakan Çelik, fındık söz konusu olunca, “serbest piyasaya müdahale edemeyiz" diyerek fiyat düşüşüne göz yumdu. Ya, et ve süte de müdahale etmeyecekti veya fındıkta da beklenen müdahale yapılmalıydı. Fındık konusunda rekoltenin tek elden yapılması yönünde alınan karar çok doğru. Fakat,bir yaptırımı olmadığı için, Nisan,Mayıs aylarında bu kararında delinme olasılığı yüksektir.

RUSYA KRİZİNDE OLUMLU BİR YAKLAŞIM SERGİLEDİ

Rusya ile yaşanan krizde genellikle olumlu bir yaklaşım sergiledi. Sorunun büyümemesi için, alttan alarak yumuşama yanlısı bir tavır sergiledi. Fakat, Rusya'nın tavrı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışları ile kriz daha çok derinleşti ve tarım sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor.

TARIM DESTEKLERİ SADELEŞTİRİLECEK

Tarım desteklerinin sadeleştirilmesi, hedefe uygun olması ve çiftçiye ulaşması için çalışma başlattı. Ancak, destekler açıklanmadığı için bu konuda değerlendirme yapmak yanlış olur. Desteklerin yeniden ele alınması gerekiyordu. Umarız üretimin ,verimliliğin,kalitenin artırılması ve çiftçinin yararına bir değişim olur.

CERATTEPE'DE ELEŞTİRİLDİ

Artvin Cerattepe'ye ilişkin açıklamaları hem bulunduğu makam hem de geçmişte yaptığı açıklamalarla çeliştiği için eleştirildi. Tarım Bakanları bulundukları konum gereği, şirketlerin çıkarına açıklama yapamaz. Tarım Bakanı topraktan,ağaçtan,kuştan, böcekten, doğal yaşamdan yana olur. Faruk Çelik'ten de beklenen budur.

SORUNLARA ÜRETİMDEN YANA İTHALATI ÇÖZÜM GÖRMEYEN BİR ANLAYIŞLA YAKLAŞTI

Günübirlik sorunların çözümünün yanı sıra, orta ve uzun vadede uygulanacak tarım politikasının belirlenerek kamuoyuna açıklanması ve uygulamaya geçilmesi bekleniyor. Bu konuda henüz somut bir adım atılmadı. Ancak, açıklamalarına bakılırsa, üretimden yana, ithalatı çözüm olarak görmeyen bir anlayışı var. Bu da sektör tarafından olumlu karşılanıyor.

SEÇİM VAATLERİNDE SOMUT ADIMLAR ATILDI

AKP'nin seçim vaatleri arasında yer alan gübre ve yemde KDV'nin sıfırlanması, seraların modernizasyonu, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği, küçük çiftçilere dekar başına 100 lira ödeme konusunda somut adımlar atıldı. Bu konuda gerekli kararlar çıkarıldı. Ancak, bu uygulamaların çiftçiye yararı konusunda endişeler var. Başbakan Ahmet Davutoğlu söz verdi diye yerine getirilen bu kararlarda değişiklikler yapılacak.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 24 Adet Yorum Yapılmış.
07 Mart 2016, 19:31

adil düzen

muhammet
Bakanim hizlı başladı işe.bir hareket var.Mehdi eker döneminde çok hemşericilik oldu.Kamu malını yiyen iflah olmaz.bazı bürokratlar sanki hükemitimizin politikalarina zit, inanç yönünden kalite düşuk güven vermeyen kişiler vardı. Devamı..Bakanim hizlı başladı işe.bir hareket var.Mehdi eker döneminde çok hemşericilik oldu.Kamu malını yiyen iflah olmaz.bazı bürokratlar sanki hükemitimizin politikalarina zit, inanç yönünden kalite düşuk güven vermeyen kişiler vardı.İnşaallah bunlar aşilacak
07 Mart 2016, 19:05

sakin

ahmet
Sakin lakaplı yoruma:devletin hizmet beklediği yerden kaçan haindir.Doğru da 10 yildir doğuda çalişan hain, hiç gitmeyen,torpil yapan,helal-haram bilmeyenler mübarek insan sayıliyor seni n kitabinda herhalde.1-Dindar görünümlü münaf Devamı..Sakin lakaplı yoruma:devletin hizmet beklediği yerden kaçan haindir.Doğru da 10 yildir doğuda çalişan hain, hiç gitmeyen,torpil yapan,helal-haram bilmeyenler mübarek insan sayıliyor seni n kitabinda herhalde.1-Dindar görünümlü münafıklardan2-laiklikten geçinen kan emicilerden 3-Vatan-millet diyen ırkçı sahtekarlardan ülke biktı artik. ülkenin adil -dürüst,Allahtan korkan milletten utanan,slogancı değil gerçekten adamlara ihtiyacı var.Bakanımız bu insan tiplerinden Bakanlığı temizlemesi dileklerimle...
07 Mart 2016, 08:02

Ahmet

SAKİN
Ahmet rumuzlu (şeref yoksunu). devletin hizmet beklediği yerden kaçan haindir.
04 Mart 2016, 18:20

sakin

ahmet
(Sakin)rumuzlu şarlatan.sapla samanı karıştırmışın.işsiz arkadaşlarin durumu daha elzem.lakin10 yıl çalışan tayin istemesi suçmu?annesi-babasi hasta olanin kstemesi suçmu.herkes kefindenmi tayin açilsın diyor.adalet olsun.ülkede sa Devamı..(Sakin)rumuzlu şarlatan.sapla samanı karıştırmışın.işsiz arkadaşlarin durumu daha elzem.lakin10 yıl çalışan tayin istemesi suçmu?annesi-babasi hasta olanin kstemesi suçmu.herkes kefindenmi tayin açilsın diyor.adalet olsun.ülkede savaşmı çıktı tayin yasak.Tayin kapalı olunca ülke çokmu gelişiyor.torpil,adam kayirma,haram-helal nevarsa yiyen büroratlar ,ahlak yok,din göstermelik olmuş.bunlar durjrken tayin istemekmi suç
04 Mart 2016, 07:45

Genelge
yazı da 10 madde var 8 tanesi olumsuz iki tane idare eder gibi Yazılmış tamamen eleştiri Yazısı başlık dedirtmedi diye hem tayinleri kapatıp Ocakları söndürdüğünü yapmamışsınız dn büyüğü bu zaten
04 Mart 2016, 07:41

Bu başlığı görünce tansiyonum yükseliyor nasıl aratmadı arkadaş bir tane olumlu bir şey söyleyin
04 Mart 2016, 02:02

Atama

Sakin
Bir iş bulabilmek için binlerce insan yanıp tutuşuyor bir kaç şükürsüz çıkmışher haberin altına atamalar kapalı ailemizden uzagız diyor. Süt haberinin altında atama yorumları. Yeter ya. Memleketin derdi bitti siz kadınız. MEMUR O Devamı..Bir iş bulabilmek için binlerce insan yanıp tutuşuyor bir kaç şükürsüz çıkmışher haberin altına atamalar kapalı ailemizden uzagız diyor. Süt haberinin altında atama yorumları. Yeter ya. Memleketin derdi bitti siz kadınız. MEMUR OLMADAN ÖNCE AĞRI DAĞININN TEPESI OLSUN FARK ETMEZ DİYENLER ATANDDIKTAN SONRA AİLEM UZAKTA ÇOCUKLATI ÖZLEDİM DEVLETT ZULÜM EDİYOR MUHABBETİ. Bre insafsızlar Devlet bulundugunuz yerde sizden hizmet ve emek bekliyor. BENCE BU KOLAYCI MEMURCULUK ZİHNİYETİ DEĞİŞMELİ.
03 Mart 2016, 22:37

genelge mağduru ( 279 gün

Bu siteyi seviyorum ama böyle hassas konuda duyarsız kalmanız üzüyor bizi ben 2 aydır çoçuğumu göremedim sizce böyle bir genelge me kazandırdı lütfen Allah Aşkın'a gelecek genel müdürleri bildiniz bir haber yapın genelge ne zaman k Devamı..Bu siteyi seviyorum ama böyle hassas konuda duyarsız kalmanız üzüyor bizi ben 2 aydır çoçuğumu göremedim sizce böyle bir genelge me kazandırdı lütfen Allah Aşkın'a gelecek genel müdürleri bildiniz bir haber yapın genelge ne zaman kalkacak bir duyum haber yok mu atamalarda oldu bakan bey ne yapmaya Çalışıyor personelin sevgisi şimdiden bitti inanın 9 ay oldu genelge diye diye öleceğiz neden kimse duymuyor sesimizi genel Müdürle işimiz yok onlarda atandı daha ne kaldı bir memurun tayinini durdurmak la bakanlık makamı küçülür yarın. Personele Hakkınızı helal edin diyebilecek mi valla şiştik Allah rızası için bir duyum yok mu bir tarih vermek çok mu zor valla şeker hastası oldum sinir hastası oldum bunu yapanı Allah'a havale ediyorum
03 Mart 2016, 16:52

gelen gideni aratmasın tabi

zeynep
giden ne yaptı söylermisiniz; onun yüzünden et 50-60 lira, süt 2.5 lira oldu onun yüzünden tarımda öldü hayvancılıkta... onun döneminde köyler boşaldı insanlar büyük şehirlere göçtü. kim yapacaktı tarımı hayvancılığı... Devamı..giden ne yaptı söylermisiniz; onun yüzünden et 50-60 lira, süt 2.5 lira oldu onun yüzünden tarımda öldü hayvancılıkta... onun döneminde köyler boşaldı insanlar büyük şehirlere göçtü. kim yapacaktı tarımı hayvancılığı... devletin çiftliklerini özelleştirdi kim kazandı biliyorsunuz ben demeyim... dışardan ithal edilmeyen ne kaldı gıda olarak sayayım mı ? buğday mısır et süt yumurta bile hatta yağ bile bütün temel gıdalar... güzelim tarım memleketini yok etti... umarım aratmazsınız sayın bakan
03 Mart 2016, 10:39

Tayin Genelgesi : Öncelikle herkese selam ve saygılar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Tam 3 aydır Bakanlığımız bünyesinde 2. bir emre kadar kapatılan Tayin Genelgesi kendimde dahil olmak üzere maddi ve manevi olarak Devamı.. Tayin Genelgesi : Öncelikle herkese selam ve saygılar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Tam 3 aydır Bakanlığımız bünyesinde 2. bir emre kadar kapatılan Tayin Genelgesi kendimde dahil olmak üzere maddi ve manevi olarak birçok kişiyi zor durumda bırakmıştır. 8 aydır Evimden ailemden uzak bir halde bekliyorum,zorunluluk olmasa kimse yerinin değişmesini istemez, durumumuzun göz önünde ne bulundurularak bu sorunu halledilmesi gerektiğini düşünüyorum,ilgililerin bilgisine sunulur.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ