Tarım arazisini satmak kolay olmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerçek ve tüzel kişilere ait tarım arazilerinin satış ve kiralama işlemine aracılık edecek.

Tarım arazisini satmak kolay olmayacak

Arazi kavgalarını önleyecek, toprakların parçalanarak tarım alanı olma vasfını kaybetmesinin önüne geçilecek. Bu düzeni sağlayacak olan Tarımsal Arazi Edindirme İş ve İşlemleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Tarım Bakanlığının yönetmeliğine göre, tarım amaçlı arazi ediniminin kolaylaştırılması, tarımsal arazi piyasasının düzenlenmesi, ihtilafların giderilmesi, tarım arazilerinin değerinin tespiti, tarımsal üretimde kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması, arazi sahiplerinin satış, alıcıların alım taleplerinin değerlendirilerek tarafların birbirleriyle ilişkilendirilmesi veya daha da artırılması amacıyla tarımsal arazi edindirme iş ve işlemlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, tarımsal arazi edindirme iş ve işlemleri, gerçek ve tüzel kişilere ait tarım arazilerinde Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak, tarım arazilerinin değeri ve kira bedelleri Bakanlıkça belirlenecek.

Bakanlık ilan edecek

Tarımsal arazi edindirme iş ve işlemleri kapsamında tespit edilen tarım parselleri, maliklerinin veya hissedarların talebi üzerine muvafakat alınmak kaydıyla mülkiyet bilgilerine de yer verilerek “Satışa Çıkarılacak Parseller” veya “Kiralama Yapılacak Parseller” listesine eklenecek. Bu listeler, Bakanlığın kurumsal internet sitesinde ve mahallinde 15 gün ilan edilecek. İlan edilen listelerdeki parselleri satın almak veya kiralamak isteyen gerçek ya da tüzel kişilikler belirlenerek alıcı ve kiracı listeleri oluşturulacak. Satışa ve kiraya çıkarılan parsellerle alıcı ve kiracıların eşleştirildiği liste, Bakanlığın belirleyeceği usullerle 15 gün süreyle ilan edilecek. Tarafların talebi halinde, satışa çıkarılacak parseller listesindeki taşınmazların alıcısıyla satıcıları arasındaki satış işleminin gerçekleşmesine yönelik il/ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünce aracılık işlemleri yapılacak.

Arazinin değeri yıllık ortalama net gelire göre hesaplanacak

Tarım arazilerinin gelir değeri, değerleme tarihinde, arazilerin optimum koşullarda işletilmesi hâlinde elde edilecek yıllık ortalama net gelire göre hesaplanacak. Üretim dönemlerine ait gayrisafi üretim değerlerinin hesaplanmasında, çiftçi eline geçen ürün fiyatlarıyla verimler dikkate alınacak. Yönetmelik kapsamında tarım işletmelerinin ölçeğinin büyütülmesi ve ekonomik açıdan verimli kılınması amacıyla yapılan devirlerde, Tarımsal Arazilerin Mülkiyetinin Devrine İlişkin Yönetmelik ve Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu Uygulama Yönetmeliği kapsamındaki uygulamalar kısıtlamalara yol açmayacak.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
17 Nisan 2018, 15:47

gelsin

kolay
konu arazi madem, bizim işyerinde kışın kalorifercilik yapan bir gurup kalorifer işi bitti şimdi saat 9 da işe gelip 10 da paydos ediyor, sonra 15 te gelip 18 de paydos ediyor. ohhhh part taym iş , işte böyle arazi olunur. bu araziler ne za Devamı..konu arazi madem, bizim işyerinde kışın kalorifercilik yapan bir gurup kalorifer işi bitti şimdi saat 9 da işe gelip 10 da paydos ediyor, sonra 15 te gelip 18 de paydos ediyor. ohhhh part taym iş , işte böyle arazi olunur. bu araziler ne zaman toplulaştırılacak?
16 Nisan 2018, 06:40

meralar

yusuf keles
Sayın bakanım köyümüzde meralar zaten kısıtlı orman bakanlığı mevcut otlattigimiz bazı yerleri camlık yaptı çok sıkıntıliyiz yaptıkları yerler orman vargındaymış ama bizde başka yerde oylaamıyoruz başarılar saygılar gumush Devamı..Sayın bakanım köyümüzde meralar zaten kısıtlı orman bakanlığı mevcut otlattigimiz bazı yerleri camlık yaptı çok sıkıntıliyiz yaptıkları yerler orman vargındaymış ama bizde başka yerde oylaamıyoruz başarılar saygılar gumushane kelkit ozen koyu
15 Nisan 2018, 19:52

Desteklemeler

Erdem
Buzağı destekleri ne zaman yatacak gecen sene bu zamanlar yattiydi.
14 Nisan 2018, 19:39

Hazine arazisi

Ökkeş özcan
Hazine arazisi satışı ne zaman yapılacaktır 3 yıldır bekliyoruz

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ