Pakdemirli açıkladı: Rusya’dan kırmız et ithal edilebilir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Rusya'dan kırmızı et ithalatı yapılacak mı?" sorularına cevap verdi. Pakdemirli, “Türkiye farklı bir dine mensuptur. Helal kesim gerekliliklerini ve karantina koşullarını yerine getirdiğiniz zaman neden olmasın" dedi.

Pakdemirli açıkladı: Rusya’dan kırmız et ithal edilebilir

Pakdemirli, Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev tarafından açılışı yapılan "20. Altın Sonbahar Tarım Fuarı"na katıldı. İki ülkenin birlikte hareket ederek, ham madde, teknoloji ve sanayide çok güzel işler yapacağına inandığını belirten Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin tarımsal üretimde Avrupa'da birinci olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin, kuru ve yaş sebze ile meyvede çok önemli bir üretici olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Rusya ile ilişkilerimizin daha da ilerleyeceğini düşünüyoruz. İşlenmiş tarım ürünü, hazır gıda ile hububatta hijyen, aroma ve damak tadında dünyadaki lider ülkelerden biriyiz. İlişkilerimizin daha iyi olacağını öngörüyorum. Ticaret geliştiği sürece dostluklar artıyor. Birlikte pek çok iş yapabiliriz. Rusya'nın atılım yaptığı seracılık alanı da bunlardan bir tanesi. Türk müteşebbisler sera kurulumu konusunda buraya desteğe gelebilir. Coğrafi yakınlık avantajını kullanıyor olmamız lazım" diye konuştu.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Rusya'nın Türkiye'ye kırmızı et ihraç etmesi talebinin sorulması üzerine Pakdemirli, iki ülke ilişkilerinde fırsat ve olanaklara bakılması gerektiğini söyledi. Pakdemirli, "Türkiye farklı bir dine mensuptur. Helal kesim gerekliliklerini ve karantina koşullarını yerine getirdiğiniz zaman neden olmasın. Türkiye olarak toplam protein üretimimizde eksiğimiz yok ancak kırmızı et tarafında bir açığımız var. Eğer Rusya bizim tedarikçimiz olma yolunda önemli adımlar atabilirse biz de Rusya ile el ele yürümek konusunda gereğini yaparız" ifadesini kullandı.

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
12 Ekim 2018, 16:08

İşi bilmiyene verirsen böyle olur at binenin kılıc kuşananıdır
11 Ekim 2018, 20:05

Senol
Takas yapsak nasıl olur acaba her şeyi ithal ediyoruz girdilerin pahalılığı türk çiftçisinin iş yapamaz hale soktu biz çiftçileri ithal ürün aldığımız ülkelere göndersem izle iş yapsak kabul buyururlar mı
10 Ekim 2018, 22:22

Reyis

F.a
Reyis hayatında inek memesi ellememiş bu süt nasıl sağılır bilmeyenleri bu ülke ye tarım ve hayvancılık bakanı yaptıkça daha çok batariz
10 Ekim 2018, 19:01

Bizbattık

Grkyk
Yem fiyatlarımız yüzde 60 arttı,50 liraya aldıgımız yem 80 lira olurken 22 liraya kesilen kuzu 17ye düştü,zaten karı az olan çifci malını hızla satıyo,mezbahalarda 2 aylık sıralar var, hayvancılıgı bitiren bakan olarak tarihe ge Devamı..Yem fiyatlarımız yüzde 60 arttı,50 liraya aldıgımız yem 80 lira olurken 22 liraya kesilen kuzu 17ye düştü,zaten karı az olan çifci malını hızla satıyo,mezbahalarda 2 aylık sıralar var, hayvancılıgı bitiren bakan olarak tarihe geçeceksiniz,tebrik ederim

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ