Meyve ağaçları ve hayvan hırsızlığı sigorta kapsamına girdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılında Tarım Sigortaları Havuzu'nda (TARSİM) ciddi değişikliklerin olacağını belirterek, "Kapsamı genişletiyoruz" dedi.

Meyve ağaçları ve hayvan hırsızlığı sigorta kapsamına girdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerden gelen talepleri göz önüne alarak devlet destekli tarım sigortalarının kapsamını genişlettiklerini belirtti.

Bitkisel ürünlerle ilgili olarak, olgunlaşma ve hasat döneminde meydana gelen yağışlar nedeniyle kiraz ürünü; dolu, yangın, fırtına, hortum, heyelan, deprem, sel ve kar ağırlığı nedeniyle meyve ağaçları ve asmaların kendisinin ilk kez teminat altına alınacağını belirten Çelik, bunun yanında hayvan hırsızlığının da teminat kapsamında olacağını vurguladı.

Diğer yandan açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanlarının da teminat kapsamına alındını bildiren Çelik, başta kuraklık olmak üzere, don, sıcak rüzgar ve sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin Türkiye'de stratejik öneme sahip buğdayın üretiminde büyük kayıplara yol açabildiğini anımsattı. Çelik, bundan dolayı 'ilçe bazlı kuraklık verim sigortası' ile kuru tarım alanlarında buğday üretiminde bu risklerin teminat altına alınacağını açıkladı.
Yorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
31 Aralık 2016, 23:29

Lutfen

Ciftci
Allah askina kaldirin su tarsim de en soygunj ciftc k yide soyuyorlar devletide urun bedeli kadar ciftcilen devlet ten para aliyo ku zebani kurun
31 Aralık 2016, 20:31

Tekirdağlı
Sayın bakanım sigortacılar çiftçinin sırtından devletimizden para tppluyorlar.İnanın hasar olunca gelen eksper dereden tepeden bahanelerle oranı düşük tutuyorlar çiftçiye faydaları yok.Allah korursa bizde mahsulümüzün OŞURUNU ZEKA Devamı..Sayın bakanım sigortacılar çiftçinin sırtından devletimizden para tppluyorlar.İnanın hasar olunca gelen eksper dereden tepeden bahanelerle oranı düşük tutuyorlar çiftçiye faydaları yok.Allah korursa bizde mahsulümüzün OŞURUNU ZEKATINI verirsek ozaman sigorta oluyor iki dunyadada zarar görmeyiz buşekilde.Tarsim marsim hepsi para kazanma derdindeler.saygılar

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ