Çocukları erken yaşta tarımla buluşturalım

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuştu. "Toprak varsa biz varız” diyen Bakan Pakdemirli, “Çocuklarımızı erken yaşta toprakla buluşturmalı ve 2100'leri düşünerek toprak konusunda gereken tedbirleri almalıyız” dedi.

Çocukları erken yaşta tarımla buluşturalım

Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu'nda, Gıda ve Tarım Örgütü'nün talebiyle, kutlanan 5 Aralık Dünya Toprak Günü bu yıl Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla Bakanlık binasında düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinlikte konuşan Bakan Pakdemirli bu seneki sloganlarının 'Toprak Kirliliğine Çare Ol' olarak belirlendiğini ifade ederek "Toprak vatandır, toprak bölünmez ve toprak cömerttir. Toprak varsa biz varız. Bu yüzden çocuklarımızı erken yaşta toprakla buluşturmalıyız. Ziraatla ilgili öğrencilerimizi sahaya sürmeliyiz ve onların toprakla buluşmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

TOPRAK VARSA, BİZ VARIZ

Milli ekonomimizin temelinin ziraat, ziraatın temelinin de toprak olduğunu belirten Pakdemirli " Gıda ihtiyacımızın yüzde 95'ini topraktan karşılıyoruz. Artık, Mars'ta tarım yapmaya odaklanmış bir dünyada yaşıyoruz. Toprağın varlığında zenginlik, yokluğunda ise çölleşme ve sefalet vardır. Kısacası; toprak varsa, biz varız" açıklamasını yaptı.

DÜNYADA GIDA ÜRETİMİ YÜZDE 60 ARTIŞ GÖSTERMEK ZORUNDA

Dünyada tarımın ekonomik değeri artan bir sektör olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli "Dünya genelinde, nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme ve göç çözüm bekleyen sorunlar. Bunun yanında iklim değişikliği ve çölleşme tüm dünyamızı tehdit eden en büyük sorun konumunda. 2050 yılında dünya nüfusu 10 milyar olacak. Kentleşme yüzde 68 artış gösterecek. Buna bağlı olarak gıda üretimi yüzde 60 artış göstermek zorunda" diye konuştu.

EROZYONLA KAYBOLAN TOPRAK 154 MİLYON TONA DÜŞÜRÜLDÜ

1970'li yıllarda ülkemizde erozyon sebebiyle yılda 500 milyon ton toprağın denizlere taşındığını söyleyen Pakdemirli "Yürütülen başarılı ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslahı çalışmalarımız neticesinde, bu miktar 154 milyon tona düşürüldü. İnşallah, erozyonla taşınan toprak miktarını,2023'deki hedefimiz olan 130 milyon tonun altına indireceğiz" dedi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 15 Adet Yorum Yapılmış.
28 Aralık 2018, 13:01

Buzağı parası

Duran
Sayın bakanım buzağı parası ile ilgili bir açıklama bekliyoruz 2017 3 dönem paralari
12 Aralık 2018, 10:12

Olmaz

Böyle
Enstutuler başıboş gidiyor. Acilen yeni müdür tayini yapılsın
09 Aralık 2018, 22:31

Çok yaşa

Padişahım
Sayın bakanım çocuk mu varki toprakla bulusturalim sayın cumhurbaşkanımız diyorduya 3 çocuk meselesi bu gidişle çocuk da getirmeyecek kimse zaten tarım bakanlarından Allah razı olsun ithal ede ,ede herşeyi hangi ülkede ne ital ettiyse Devamı..Sayın bakanım çocuk mu varki toprakla bulusturalim sayın cumhurbaşkanımız diyorduya 3 çocuk meselesi bu gidişle çocuk da getirmeyecek kimse zaten tarım bakanlarından Allah razı olsun ithal ede ,ede herşeyi hangi ülkede ne ital ettiyse beraberinde hastalıkları da getirdiniz batı ülkelerindeki çiftçiler kalkindi ama bizim çiftçilerde ürünlerinde,hayvanlarıda, ellerinde kaldı borç desen gırtlağa kadar ,zaten enflasyon desen en üst seviyede nereye gidiyoruz bilmiyorum Allah sonumuzu hayırlı kılsın diyelim ama bu çark hep böyle dönmez düzen düzen değil zaten ürün para etmiyor, emeklilik maaşı desen, asgari ücret desen yetmiyor zamlara karşı maaşlar yenilgiye uğradı saygılar sevgiler sayın bakanım umarım elinizden gelenin en iyisini yaparniz
07 Aralık 2018, 11:07

fettah
aman bakan bey biz yandık evlatlarımız yanmasın her şeyi ithal ede ede bize bir şey bırakmadınız ithalat lobisi et 50 olacak aman ithal edelim diye kendi basınlarında reklam yapıyorlardı dağlar kadar eti getirdiniz kasapda et 46 karkas Devamı..aman bakan bey biz yandık evlatlarımız yanmasın her şeyi ithal ede ede bize bir şey bırakmadınız ithalat lobisi et 50 olacak aman ithal edelim diye kendi basınlarında reklam yapıyorlardı dağlar kadar eti getirdiniz kasapda et 46 karkas kesim 17 ne oldu etler elinizde kaldı ithalat lobisinin cebi şişdi üretici battı ithal etmediğiniz çiftçi kaldı onuda ithal edin cocuklarımızı uzak uzak tutun allah aşkına betonmu yiyecekler ,
07 Aralık 2018, 10:00

Ölsün mü ?

Çiftçi
Adam para kazanamadığı işi çocuğuna yaptırır mı ? Eğitim desen yok zaten. İlkokulu başka köyde ortaokulu başka köyde lise için ilçeye git.Üniversite hayal zaten. Yağmurda, karda, çamurda güneş doğmadan ahıra git soğuk yetmezm Devamı..Adam para kazanamadığı işi çocuğuna yaptırır mı ? Eğitim desen yok zaten. İlkokulu başka köyde ortaokulu başka köyde lise için ilçeye git.Üniversite hayal zaten. Yağmurda, karda, çamurda güneş doğmadan ahıra git soğuk yetmezmiş gibi bokun püsürüğün içinde süt sağ sonra sütcü gelsin verirsen şu fiyata alırım vermezsen çokda tınn hesabı sütü ucuza alsın ohh iyimiş. Sen olsan yaparmısın bu işi ?
06 Aralık 2018, 12:10

ÖNCE ZIRAAT MUHENDISLERINI ???

ZİRAAT MÜHENDISIYİM
Evet önce mezun olmuş 100 binlerce Zıraat Mühendisni toprakla buluşturun tanıştırın.En pasif bakanliklardan birisi şu an Tarim bakanligi herkes bunu böyle bilsin.Başkandan izin almadan atama emri verebilicek bir bakan lazim.En çok person Devamı..Evet önce mezun olmuş 100 binlerce Zıraat Mühendisni toprakla buluşturun tanıştırın.En pasif bakanliklardan birisi şu an Tarim bakanligi herkes bunu böyle bilsin.Başkandan izin almadan atama emri verebilicek bir bakan lazim.En çok personel ihtiyaci olan kurum Tarım ve Orman bakanlıği ama velakin sayin bakan bunun farkinda degil.Kuruma alinicak özellikle BİTKİ KORUMA BÖLÜMÜ VE SAHATECRUBESI OLAN MUHENDISLER KURUMU VE TARIMI KALKINDIRICAK.
06 Aralık 2018, 07:17

Senol
Toprakta Bir şey kalmadı bakanım biz toprakla hayvanla üretim yapıyoruz enflasyon la mücadele diye üreticiye mücadele ediyorsunuz girdiler ve faizler ne hâle geldi ama ürün aynı fiyat bogulduk yandık çocukları nasıl toprakla tanışt Devamı..Toprakta Bir şey kalmadı bakanım biz toprakla hayvanla üretim yapıyoruz enflasyon la mücadele diye üreticiye mücadele ediyorsunuz girdiler ve faizler ne hâle geldi ama ürün aynı fiyat bogulduk yandık çocukları nasıl toprakla tanıştıracak iz tövbe tövbe
06 Aralık 2018, 00:46

Kayseri
Bakanım çocuklarimizi toprakla buluaturalim diyosun ben 18 yasindayim biz toprakla bulusmak istesek mazot tohum gubre 18 yasinda bir cocugun alip ekip dikip yetistirmek icin parasi olmasi lazim mazotun tohum gubrenin fiyati dusmesi lazim ki toprakl Devamı..Bakanım çocuklarimizi toprakla buluaturalim diyosun ben 18 yasindayim biz toprakla bulusmak istesek mazot tohum gubre 18 yasinda bir cocugun alip ekip dikip yetistirmek icin parasi olmasi lazim mazotun tohum gubrenin fiyati dusmesi lazim ki toprakla biz bulusalim genc cifci destekleri artsin ki toprakla bulusalim yoksa bu zamanda babdan ogula arazi felan kalmaz once gerekli olan seylerin fiyati dussun
05 Aralık 2018, 22:32

Can suyuda verelim 5. Yılında meyvelerini aliriz
05 Aralık 2018, 22:17

!

Üretici
Bakan bey parka götürün diyormuş ben yanlış anlamisim

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ